Ne akadályozzák az OLAF Elios-jelentésének kiadását! Nyílt levél az Európai Bizottságnak
A TASZ, a K-Monitor és az Átlátszó a berlini székhelyű Civil Liberties Unionnal közösen nyílt levelet írt az Európai Bizottság...
Tegnap délelőtt megírtuk, hogy a Márki-Zay Péter vezette önkormányzat weboldalán a nettó 5 millió forintot elérő, az Infotörvény szerint kötelezően közzéteendő szerződések listái 2021-re vonatkozóan egyáltalán nem találhatók meg, a 2018-as, 2019-es, 2020-as adatokra mutató linkekre kattintva pedig hibaüzenet jelenik meg. Cikkünk megjelenése után néhány órával a hibás linkeket javították, tegnap estére pedig a 2021-es szerződéslisták is megjelentek Hódmezővásárhely honlapján. Bárcsak minden ilyen flottul és gyorsan működne az országban.
Kovács Gergő, a Magyar Kétfarkú Kutyapárt (MKKP) társelnöke hívta fel a figyelmet a Partizán Spartacus című műsorának november 7-i adásában arra, hogy Hódmezővásárhely honlapján nem elérhető az önkormányzat által 2018 óta – vagyis Márki-Zay Péter polgármestersége idején – kötött, nettó 5 millió forintot elérő szerződések listája.
Ahogy mindig minden információt és állítást, Kovács szavait is ellenőriztük. Felmentünk a hódmezővásárhelyi önkormányzat weboldalára, többször végignyomkodtuk a menüsort, ám sokadszori próbálkozásra sem jártunk sikerrel.
Ezt követően tegnap délelőtt megírtuk, hogy „a hódmezővásárhelyi önkormányzat honlapján elvileg itt érhetők el a 2011 és 2020 közötti szerződések adatai. Azonban a 2018-as, 2019-es és 2020-as kiadásokat tartalmazó pdf-formátumú listákra kattintva a 404-es hibaüzenet érkezik (lásd címlapképünkön), vagyis a dokumentum nem elérhető. 2021-es szerződések pedig egyáltalán nincsenek fent a honlapon, még a hűlt helyükre mutató döglött link formájában sem.”
Hódmezővásárhely honlapján nem elérhetők a 2018 óta kötött szerződések
Kovács Gergő, a Magyar Kétfarkú Kutyapárt társelnöke a Partizán vasárnapi műsorában hívta fel a figyelmet arra, hogy miközben Márki-Zay Péter…
Facebook-oldalunkon többen jelezték, hogy a 2018-as, 2019-es és 2020-as adatokat tartalmazó pdf-ek url-jét ékezet nélkülire átírva megjelentek a dokumentumok, tehát informatikai hibáról van szó. A hiányzó 2021-es szerződésadatokat azonban ez nem magyarázta, és azokat nem is lehetett előbűvölni semmilyen billentyűtrükkel.
Valószínűleg a hódmezővásárhelyi önkormányzathoz is elért a hír, mert – ahogy ezt tegnapi cikkünkben frissítésekben jeleztük – délutánra megjavultak a döglött linkek, tegnap estére pedig felkerültek a honlapra a 2021-es szerződéslisták is. Itt vannak a városfejlesztéssel kapcsolatos idei kiadások, itt pedig az egyéb idei költések.
Tegnapi cikkünk megjelenése előtt beadtunk egy közadatigénylést is, amiben az akkor még nem elérhető hódmezővásárhelyi szerződéslistákat kértük. Erre rekordgyorsasággal és hivatali munkaidő után, tegnap este negyed 7-kor válaszolt dr. Tatár Zoltán jegyző, aki elküldte a 2011 utáni szerződéslistákat tartalmazó aloldal linkjét, és tájékoztatott arról, hogy a kért adatok ott elérhetők, valamint folyamatosan frissítik őket.
A közérdekű adatigénylésre legtöbbször, így ennek a cikknek az elkészítése során is, az Átlátszó által üzemeltetett KiMitTud közadatigénylő weboldalt használtuk. A KiMitTud segítségével azonban nem csak mi, hanem bárki könnyen és átláthatóan tud közérdekű adatot igényelni minden olyan állami, önkormányzati vagy más közfeladatot ellátó intézménytől, amely részt vesz az állam működtetésében, vagy közpénzt költ.
Az nem derült ki, hogy cikkünk előtt miért nem voltak elérhetők a szerződéslisták: se az önkormányzattól nem kaptunk ezzel kapcsolatos tájékoztatást, se a város honlapján vagy Facebook-oldalán nem tettek közzé erről semmit. Viszont – ahogy arra kommentelőink is felhívták tegnap a figyelmünket – Hódmezővásárhely honlapján az olvasható, hogy jelenleg tesztüzemmódban működik, és az esetleges hibákért elnézést kérnek. A város Facebook-oldalán október 29-én jelentették be, hogy fél év megfeszített munka után megújították az önkormányzati weboldalt, vagyis közel két hetes.
Örülünk, hogy tegnapi cikkünk felhívta a figyelmet a honlap egy fontos hiányosságára, annak pedig még jobban, hogy a hódmezővásárhelyi önkormányzat gyakorlatilag fél nap alatt kiküszöbölte a hibát. Bárcsak minden ilyen flottul és gyorsan működne az országban.
Erdélyi Katalin
Címlapkép: A szerződéslisták a hódmezővásárhelyi önkormányzat honlapján
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA TASZ, a K-Monitor és az Átlátszó a berlini székhelyű Civil Liberties Unionnal közösen nyílt levelet írt az Európai Bizottság...
A második Orbán-kormány egykori vidékfejlesztési államtitkára, dr. Ángyán József ötödik éve teszi közzé megyénkénti tanulmányait a 2015-2016-os földprivatizáció szerinte korrupciógyanús...
A 2006-os tömeges rendőri erőszakot követő eljárások nem hoztak mélyreható változást a rendőri erőszak előfordulásának gyakoriságát és következményeit illetően. Erre...
Október végén megjelent a két szervezet együttműködésében készült ötödik Korrupciófigyelő jelentés, amely a 2021 júniusa és 2021 szeptembere közötti időszakot...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!