Fedezd fel te magad a koronavírus hazai számait!
Az új feljesztésünkkel összesen 132 grafikont lehet összeállítani. Ha nem lenne elégséges a Koronamonitoron általunk kínált grafikonok száma, ezt az alkalmazást...
Tíz olyan budapesti beruházás „ilyen volt-ilyen lett” szatelit-képét mutatjuk meg, amelynek befejezése és/vagy elkezdése 2010 utánra esik. A fotókat a kép közepén lévő csúszkával lehet jobbra és balra állítani. A baloldali állás a 2009-es, a jobboldali állás a 2019/2020-as állapotot mutatja meg.
Kőbánya-Kispest lepusztult közlekedési csomópontjának (vasútállomás, metró- és buszvégállomás) rendezése még 2004-ben kezdődött el, amikor az állam és az önkormányzat szépen, de biztosan átjátszotta a területeket és az ingatlanokat az offshore-hátterű R-Co Ingatlanfejlesztő Zrt.-nek. Az építkezések 2008-ban kezdőttek meg, a beruházás átadására 2011 októberében került sor. A történetben kétszer tűnt fel beruházóként, majd később tulajdonosként Leisztinger Tamás, a kivitelező pedig a Strabag volt. Mire a beruházás befejeződött, a projekt órási adósságokban úszott, és még Kővári György jellegzetes ipari műemlék-jellegű, 1980-ban épült állomásépülete is teljesen eltűnt.
Köki Terminál
A Kossuth tér „történeti” rekonstrukcióját az amögött meghúzódó szemlélet és ideológia miatt nagyon sokan bírálták, lévén, hogy a cél a Horthy-korszakbeli állapot visszaállítása volt. A tér a munkálatok 2013-as megkezdése előtt valóban méltatlan állapotban volt az ország egyik legfontosabb reprezentatív teréhez képest.
Kossuth tér
A második Orbán-kormány által létrehozott egyetem a magyar felsőoktatás finanszírozásának elsorvasztásából mit sem érzékel, az egykor a Ludovikához és a Természettudományi Múzeumhoz, valamint az Orczy-kerthez tartozó területeken sorra nőttek ki az új épületek, a régieket pedig felújították. A beruházás most is tart, jelenleg a Természettudományi Múzeum botrányos kiköltöztetése van soron.
Ludovika – Nemzeti Közszolgálati Egyetem
Az 5,3 milliárdos rekonstrukciós projekt kapott hideget, meleget, de sokak számára emlékezetes lehet, hogy egy ekkora beruházásnál miért nem sikerült megoldani, hogy a tér korábbi emblematikus órája helyére telepített új, digitális óra működjön. Az óra-gate az átadást követően több mint két évig tartott, városi gerillák időközben többször pár ezer forintos IKEA-órákat ragasztottak az oszlopra, mivel a digitális óra csak maximum órákra, napokra volt képes rendesen működni.
Széll Kálmán tér
A 2017-ben megrendezett úszó-világbajnokság (köznyelvben: „vizes-vébé”) folyamatosan növekvő költségeit az Átlátszó olvasói is nyomon követhették (itt egy egészen megdöbbentő összefoglaló-cikk, itt pedig egy szemléltető grafikon) ezek közül a Duna Aréna és környezetének beruházásai voltak a leglátványosabbak. Az eredeti ígéret 14 milliárdról szólt, a végösszeg jóval 130 milliárd forint feletti lett a vébére, de a költségek még utána is nőttek.
Duna Aréna
A Népliget tágabb környezetének rendbetétele még 2002-ben, a Népligeti autóbusz-pályaudvarral kezdődött, majd sokáig nem történt semmi. A Könyves Kálmán körút átellenes oldalán a Ferencváros focicsapatának korszerűtlen stadionját, az Albert Flórián Stadiont 2013-ban kezdték el bontani és 2014-ben adták át, a kivitelező Garancsi István cége, a Market Zrt. volt, a 15 milliárd forintos beruházás finanszírozója pedig az adófizetők. A stadion elforgatása miatt a Könyves Kálmán körút melletti részen egy jelentős tér szabadult fel, ahová 2016-ban a Telekom kezdte el felépíteni az új, 50 milliárd forintos székházát. A kivitelező ismét a Market volt.
Groupama Aréna – Telekom székház
A nemzeti stadion modernizálásának, részleges átépítésének vagy teljes újragondolásának terve nem a 2010 utáni Orbán-kormányoktól jött, viszont ők tűrték fel az ingujjat és láttak neki. 2011-ben még egy teljesen új stadion terveivel álltak elő potom 35 milliárdért, volt aztán olyan elképzelés, hogy a régi Puskás megtartásával és felújításával, amellé építenének új stadiont, aztán 2013-ban már 60-80 milliárdos költségről szóltak a hírek, 2014-ben pedig már 100 milliárdos beruházásról. 2016-ban végül elkezdték bontani a régi Puskást, az új stadiont 2019. november 15-én avatták fel a Magyarország-Uruguay mérkőzéssel. A kivitelezők között ott találjuk a NER-konstruktőrök szinte valamennyi tagját. A végösszeg bruttó 190,5 milliárd forint lett.
Puskás Aréna
Sokan félnek attól, hogy a miniszterelnök barátja, Garancsi István oligarcha BudaPart-beruházása miatt a Kopaszi-gát elveszíti közpark-jellegét. Mi tagadás, láttunk már ilyesmit korábban. Ráadásul kormányrendelet mondja ki, hogy a beruházás „kiemelt nemzeti jelentőségű ügy”, ami általában semmi jót nem szokott jelenteni.
Kopaszi-gát – BudaPart
A Fővárosi Állat- és Növénykert beruházása, az egykori Vidámpark helyén épülő Pannon Park és Biodóm eredetileg 12 milliárdról indult, jelenlegi becslések szerint 63 milliárd forint lesz a végösszeg – ha elkészül. A kivitelező a Market Zrt. Az Átlátszó cikke itt olvasható a drágulásról.
Pannon Park – Biodóm
2017 márciusa óta zajlik az ingatlanfejlesztés az Árpád híd pesti felhajtója melletti (A Váci út és a Róbert Károly körút kereszteződése), egykor a Szikra Nyomdának, buszpályaudvarnak és egyemeletes üzletcsarnokoknak helyet adó területen. Ezen a területen egyszerre három irodapark-projekt is folyamatban van brit és cseh beruházók finanszírozásában.
Árpád híd – Agora Budapest, Nordic Light, New Age
Németh Bogi — Bátorfy Attila
Ha már egyszer itt vagy…
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri adománnyal, vagy havi előfizetéssel. Kattints ide a támogatási lehetőségekért!
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásAz új feljesztésünkkel összesen 132 grafikont lehet összeállítani. Ha nem lenne elégséges a Koronamonitoron általunk kínált grafikonok száma, ezt az alkalmazást...
A Koronamonitor két héttel ezelőtti indulása óta naponta nagyon sok megkeresést kapunk ötletekkel, számításokkal, módszertannal kapcsolatban. Ezekre igyekszünk egyenként válaszolni,...
Készítettünk négy térképet a koronavírus európai terjedésének ábrázolására. Az animált gifeken az azonosított koronavírus-fertőzöttek és a koronavírusban elhunytak számának abszolút változását...
Ez derül ki a Fővárosi Törvényszék által közérdekű adatigénylésre válaszul közzétett adatokból. Idén is kikértük a magyar sajtótermékek ellen indított...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!