Majdnem 400 millióból fejlesztik a részben Natura 2000-es területen fekvő Kisoroszi Szigetcsúcsot. A tervek között szerepel többek között az utak leaszfaltozása, de az illemhelyek számának növelése is. A természetet féltők tiltakoznak, sokan a terület nomád jellegének elvesztésétől félnek, míg a helyiek megosztottak az ügyben. A kivitelező egy NER-közeli cég, amely egyedül pályázott. Az illetékes kormányhivatal csak 71 ezer forintért adná ki az előzetes hatástanulmányokat, az önkormányzaton pedig – a polgármester távollétében – senki sem hajlandó nyilatkozni.
Társadalmi célú hirdetés
Sátrazás, naplemente, Duna, romantika. Talán ezért is szeretik az emberek annyira a Kisoroszi szigetspiccet, a Szentendrei-sziget tetején elhelyezkedő nomád táborhelyet. Nyaranta évről-évre többen érkeznek a kempingbe autóval, biciklin és folyón át. Nem véletlen a rajongás: a spiccről az egész Dunakanyart belátni, nincs messze Budapest, és adott a vadregényes hangulat.
Az önkormányzat tulajdonolta, részben Natura 2000-es területen, a Duna-Ipoly Nemzeti Park fennhatósága alá tartozó területen évtizedek óta működik a kemping, amely 2018-ban váltott üzemeltetőt. A pályázatot az RF-JBM Kft nyerte el, 1+2 évre, információink szerint ezt hosszabbították meg idén. A cég akkori vezetője, Balla Máté már a pályázatában szerepeltette az illemhelyek színvonalának és számának növelését, a parkoló korszerűsítését, az út kátyúzását és az informatikai fejlesztést. Tette ezt talán azért, mert még 2017-ben kiemelt turisztikai térségbe sorolta a kormány a Dunakanyart, amelynek keretében strandfejlesztésre különítettek el pénzt. A polgármester, Molnár Csaba már 2018-ban elkészítette a település fejlesztési koncepcióját, egy évvel később pedig elkészült a pályázat is.
A sár sem akadályozza a kempingezőket. (Átlátszó fotó.)
Kisoroszi 2019-ben 300 millió forintot kapott turisztikai fejlesztésre a Kisfaludy2030 keretében, amely háromszorosa annak, amit a környező települések kaptak. A végső összeg azonban ennél is több lett: 373 023 387 forintot nyert a falu. A projekt tervezése során a Geo-Sivo Kft. által elkészített részletes megvalósíthatósági tanulmány havi 1200 látogatóval számol, de ez a szám már 2018-ban is jelentősen magasabb volt: júliusban 2 500, augusztusban 5 800 autó számára vásároltak parkolójegyet.
Közbeszerzés egy biztos versenyzővel
A közbeszerzést ugyan kétszer is ki kellett írni, de végül sikeres lett. Első ízben 2020 májusában írták ki a meghívásos pályázatot, amelyre meghívást kapott a G-Híd Építőipari és Szolgáltató Kft., a KELET-ÚT Építőipari, Beruházó és Szállítmányozó Kft., a PURECO Környezetvédelmi és Gazdasági Szolgáltató Kft., a ROLTI Építőipari és Szolgáltató Kft., valamint az SB DYNAMIC Kft. Az eljárást végül eredménytelennek nyilvánították, mert „a rendelkezésére álló anyagi fedezet összege nem elegendő a szerződés megkötéséhez az értékelés alapján legkedvezőbb ajánlatot tett ajánlattevővel”. Az ajánlatban többek közt szerepelt 750 fm aszfaltút, 14 db szaniter konténer, esőbeálló pavilon, paravánfalak beszerzése és szennyvízelvezetés.
A tendert újra meghirdették, új szereplőket választva, kivéve egyet, a G-Híd Kft.-t, amely nettó 298 898 681 forintos ajánlatával meg is nyerte a tendert.
A G-Hídnak nem volt nehéz dolga: az egyetlen versenytárs, a Blessed Road Kft. ajánlata a határidő lejárta után érkezett be. Rajtuk kívül még GGT Metál Építő Kft., a Vabasze Kft. és a Széles Út Építőipari és Szolgáltató Kft. szerepelt a meghívásban, de ők végül el sem indultak.
A szigetcsúcs már most is sokak kedvence. (Átlátszó fotó.)
A G-Híd több alvállalkozóval fogja elvégeztetni a következő munkákat: aszfalt és beton burkolatú utak, járdák építése paravánfallal, esőbeálló faszerkezet gyártása, szerelése, elektromos mérőhely kialakítása, közmű élőre kötési munkák, növénytelepítés, geodéziai mérések, mobil szaniter bérlés.
A G-Híd kft. neve talán anyacégéről, az A-Híd Zrt.-ről lehet ismert. Vagy a szintén a Szentendrei-szigeten fekvő település lakói, a pócsmegyereiek körében az elszúrt vízelvezető árkokról, amiket úgy sikerült megépíteni, hogy a víz nem vezetődött el bennük, hanem megállt, kiváló életteret szolgáltatva a szúnyogoknak, amelyekben egyébként is gazdag a falu.
Nem tette boldogabbá a pócsmegyeriek életét az a csapadékvíz-elvezetésre szolgáló tározórendszer, aminek nyáron fejeződött be az építése. A bűzlő, túlcsorduló…
Az anyacégnek szintén meggyűlt a baja a vízelvezetők építésével: Szombathelyen 800 millió forintból nem sikerült megfelelő munkát végezni. Pedig az Apáthy Endréhez köthető cég gyakori nyertese a közbeszerzéseknek: többek között ők dolgoznak a Lánchíd felújításán, de 2020 februárjában Tatabányán is elnyertek egy útfelújítást 5 milliárd forint értékben. Emellett részt vettek a Kőröshegyi-völgyhíd építésében, és az új komáromi híd építésében is. Az A-Híd időnként együtt dolgozik a Mészáros és Mészáros Kft.-vel vagy épp Mészáros Lőrinc testvérének cégével, a Híd-Támmal is.
Sokaknak nem tetszik a beruházás
Mindeközben civilek egy csoportja, a Kisoroszi Szigetvédők petíciót indítottak, arra kérve dr. Tarnai Richárdot, a Pest megyei kormányhviatal vezetőjét, hogy lépjen fel a „természetkárosító nagyberuházás ellen a természetvédelmi törvények maradéktalan betartatásával. Követeljük, hogy a vízitúrázók békés, csendes, különleges nomád tábora ne alakuljon át természetpusztító turisztikai nagyüzemmé” – olvasható a petícióban. A felhívást cikkünk megírásának pillanatáig 2964-en írták alá.
Megkérdeztük a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságot mint természetvédelmi kezelőt és a beruházást megelőző vizsgálati eljárás egyik adatszolgáltatóját. Válaszukban a Pest Megyei Kormányhivatalhoz irányítottak minket mint eljáró hatósághoz. Ugyanakkor felhívták a figyelmet arra, hogy
„a szigetcsúcs nem országos jelentőségű védett természeti terület, de részét képezi a Duna és ártere (HUDI20034) elnevezésű Natura 2000 területnek”.
A Pest Megyei Kormányhivatal nem bizonyult túl bőbeszédűnek: egy másik adatigénylőnek válaszukban azt írták, 71 760 forint költségtérítés ellenében adják ki „az előzetes vizsgálati eljárás iratait, beleértve a Környezetvédelmi Hatóság eljárásának dokumentumait, a Natura 2000 hatásbecslést, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi kezelői véleményét, valamint a teljes Natura 2000 hatásbecslési dokumentációt és a vizsgálat eredményét”.
A szigetcsúcs nomád jellege miatt kedvelt a turisták körében. (Átlátszó fotó.)
Mindezekről szerettük volna megkérdezni Molnár Csaba polgármestert is, de mint kiderült, ő több mint egy hónapos szabadságát tölti, és hiába kértük, se a jegyzőtől, se az alpolgármestertől nem jött válasz kérdéseinkre.
A helyiek megosztottak a témában: egy részük úgy gondolja, a fejlődés megállíthatatlan, és azzal, ha nem foglalkoznak az infarstruktúra fejlesztéssel, csak azt érik el, hogy a spicc egyre rosszabb állapotba kerül.
„Tele van már így is a kemping szarral (sic!), meg eldobált zsebkendőkkel: a vadkempingezők egy része úgy gondolja, hogy ez így megfelelő. Nem tudom kinek jó az, hogy nincs áram, nincs víz, két darab wc jut ennyi emberre, vasárnaponként pedig ömlik ki a kukákból a szemét” – mondta egy, a kempingben napi szinten megforduló.
A kisoroszi lakosokat leginkább az érdekli, hogy készüljön olyan út, ami elkerüli a falut, hogy ne rajtuk keresztül jöjjenek az emberek. Megint mások szerint viszont az építési konténerek egyáltalán nem passzolnak a szigetspicc hangulatához. Szerintük a 14 konténer alapvetően fogja megváltoztatni a spiccet, ráadásul áradás esetén minden alkalommal el kell őket vinni, és valahol tárolni, majd visszavinni, amihez térre és pénzre is szükség van. Az mindenesetre jól látszik, hogy a petíció aláíróinak nagy része budapesti, a 2 964 főből mindössze 34 kisoroszi lakos.
Zimre Zsuzsa
Nyitókép: A szigetcsúcs Kisorosziban. Átlátszó fotó.
Ha már egyszer itt vagy…
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri adománnyal, vagy havi előfizetéssel. Kattints ide a támogatási lehetőségekért!
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Hallgatásra ítélt ellenzéki képviselők, elnémított kritikus hangok – sokak szerint ez jellemzi Berettyóújfalu helyi médiáját. Az egyik, a település kasszájából...
Hosszú csúszás után végre elkezdődhet a Szárhegy és a Várhegy közé megálmodott függőhíd kivitelezése. Áprilisban még eredménytelenül zárult az önkormányzat...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!