A külföldi önkéntesek és zsoldosok ugyan nem oldják meg Ukrajna egyik komoly gondját – azt, hogy kevés a katona –, mégis szükség van rájuk. Hogyan jut el egy kolumbiai katona az ukrán frontra?
„A kolumbiai háború a lövészek háborúja volt”, mondja Aleman. „Arra készítettek fel, hogy látod az ellenséget. Itt már a technológia lett fontos. Mindenkinek ez a legnagyobb újdonság.” Az itt: Ukrajna. A mindenki: a külföldi harcosok.
Harkivon kívül, az alakulat kvártélyán találkozunk, onnan indulnak bevetésre. Aleman az ukrán csendőrség, a Nemzeti Gárda Hartija dandárjában szolgál. A kolumbiai hadsereg obsitosa – öt év után szerelt le –, a vadászzászlóalj gerillák ellen harcolt a délnyugati régióban.
Elvált, egy fia van. Az Aleman nom de guerre spanyolul azt jelenti, hogy német. Van értelme: a kolumbiai férfi hat éve vándorolt be – nem Spanyolországba, bár latin-amerikai –, hanem Németországba.
Az alkalmi munkák felsorolásába bele se kezd, legtovább az erdőiparban dolgozott. A németországi élettel is elégedett volt, „anyagilag jobban megérte”, Ukrajna mégis jobb lehetőségnek tűnt. Tavalyelőtt az ún. közösségi médiában látta először, hogy kolumbiaiak is harcolnak itt.
Volt egy ismerőse, a külföldieket toborzó ukrán Nemzetközi Légió önkéntese volt – múlt idő, azóta elesett –, tőle tudta meg, hogy érdemesebb Harkivba utazni. Aleman szerint a Légiónak nincs jó híre, ellenben a Hartija szívesen fogadja a latin-amerikaiakat, még alakulatuk is lett. „Itt minden sokkal szervezettebb”, ez is a keleti nagyvárosban állomásozó dandár mellett szólt.
Aleman egyike a harcedzett kolumbiai tízezreknek, akik a válságövezetekben próbálnak boldogulni.
A közel ötven milliós országnak jelentős, valamivel több mint negyed milliós, jól képzett, tapasztalt fegyveres ereje van, és még inkább volt; tizenéve több mint félmilliós hadsereget kezdtek leépíteni. Bogotá évtizedeken át háborúzott a gerillák (időnként a drogbárók) ellen a föld, az ideológia és a kokainbiznisz miatt.
Az utolsó jelentős gerillamozgalom fegyverletétele után a hatalmas (és drága) fegyveres erők helyett kisebbel is beérnék. Ami azt jelentette, hogy évente több ezer katona szerel le. Az állami nyugdíjból megélni nem tudnak, máshoz nem értenek, külföldön keresnek lehetőséget.
A kolumbiai fegyveres munkavállalók testőrködnek Mexikóban, olajkutakat és -vezetékeket őriztek Irakban, harcoltak Jemenben, kiképzők voltak az Emírségekben. Nemrég pedig Szudánban ütöttek rajta egy csoportjukon. A kormányerők néhányukkal végeztek, néhányukat elfogták. Akiket állítólag átvertek, Líbiában tudták meg, hogy a Közel-Kelet helyett a szudáni felkelők oldalán kell harcolniuk, Bogotá elnézést kért a szudáni kormánytól. Aleman azért ment Ukrajnába, mert segíteni akar az ukrán népnek. Tudja, vannak kolumbiaiak, akik az orosz népnek akarnak segíteni, de nem ismer ilyet.
A Németországban dolgozó Aleman tehát meglátta a lehetőséget, némai ismerőse útbaigazítása után pedig elindult Lembergbe. „Egy kedves lány, Alekszandra segített” neki elintézni a bürokratikus formaságokat és eljutni Dnyipróba. Dnyipróban több kolumbiaival éltek egy lakásban, és a csoport megválasztotta vezetőnek.
„A kiképzés három hét volt”, mondja Aleman. „Felkészítettek, hogy a frontra menjünk.” Mire elég három hét? „Mindenki hozta tapasztalatát”, korábban megszerzett tudását.
A három hét csak a külföldi, katonaviselt önkéntesekre vonatkozik.
Esetükben is csak az első fázis, mert bevetések között gyakorlással – a meglévő készségek ismétlésével, újak elsajátításával – is telik az idő.
Új készség a nyelv is, Aleman ukránul és angolul tanul, tiszt akar lenni, ahhoz a spanyol már nem elég. Hamar kitűnt a spanyol ajkúak közül, „amikor megérkeztem, néhány tűzcsoportot vezettem az első bevetésen”. A másodikon megsérült a parancsnokuk, Aleman vezetésével mégis teljesítettek minden feladatot. Elégedett volt vele az állomány és a parancsnokság is, „az ezredes megköszönte, amit tettem”.
Onnantól egyre többet vállalt, „onnantól bíztak bennem.” Az ukránok látták, hogy elkötelezett, hogy részt vesz „a küldetések alapos megtervezésében”, és nem csak az anyagiak miatt jött. „Ez a hivatásom, nem csak a gazdasági okok miatt vagyok itt”, mondja. Mit keresnek az ukránok? „Olyanokat, akik értik, hogy háborúban állunk, és a küldetéseket teljesíteni kell.”
Akkor is, ha ez a háború, ugye, nagyon más, mint a kolumbiai. „Itt már a technológia lett fontos. Mindenkinek ez a legnagyobb újdonság.” Nincs az a kiképzés, ami ehhez elég lenne. „Ehhez minden kevés.” A kolumbiaiak azonban továbbra is jelentkeznek, mert „anyagilag megéri”. Pontos összeget mondani nehéz, a háborús fizetés több részből adódik össze, a néhány száz dolláros alap mellett háborús pótlék jár (akár havi kétezer dollár), a lövészárkokban eltöltött időt pedig külön is javadalmazzák.
A kolumbiaiak jönnek, mert „látják a videókat, hogy itt vagyunk, hogy itt a lehetőség.” És mert „ez a hivatásuk”.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
A kormányközeli Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítványának félmilliárdos megbízását a kormányközeli New Land Media és Lounge Design kapta.
Az ügyészség gyanúja szerint a hatóság elnöke két autót is bérelt az IH számlájára, és az egyiket a felesége magáncélra használta. Az elnök szerint a személyén keresztül az általa vezetett hatóságot támadják.
Az állami app fejlesztésére kiírt közbeszerzést a Tigra Kft. által vezetett konzorcium nyerte, az appot pedig a nyertes konzorcium tagjai közül a Fornax ICT Kft. fejleszti. A Tigra tulajdonosa Vertán György, aki Magyar Péter volt feleségének munkát, ex-barátnőjének pedig lakást adott.
Az ikladi polgármesteri hivatal szerint magánszemély kérelmére, “vagyonbiztonsági okból” zárták le ideiglenesen a közutat, melyen csupán egy farakás látható.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!