23 milliárdos tendert húzott be verseny nélkül az ex-miniszter barátjának cége
Sikerrecept: a Palkovics Lászlóhoz köthető Fauszt Zoltán cégei szoftvereket fejlesztenek, amiket aztán a kormány kötelezővé tesz az állami intézményekben.
Közel négy órán át győzködte a polgármester és a befektető a maglódi polgárokat azon az önkormányzat által meghirdetett lakossági fórumon, melyen egy új ipari park és egy dél-koreai gyár létesítése volt a téma. Az indulatok sokszor felcsaptak: a lakosok az iparosítás környezeti terhei és a beruházás miatti fakivágások mellett amiatt is elégedetlenek, hogy az önkormányzat korábban nem nyújtott elegendő információt számukra a tervekről.
A Maglódra bevezető út mellé, lakóházak közelében tervez egy befektető ipari parkot és egy gyárat a helyi önkormányzat támogatásával. A terület előkészítése miatt egy véderdő-sávot is kivágtak, emiatt tüntetésre is sor került. A polgármester most egy lakossági fórumon igyekezett megnyugtatni az elégedetlenkedőket, viszonylag kevés sikerrel.
Augusztus végén számoltunk be arról, hogy Maglódon több projekt is borzolja a kedélyeket. Egy lakóövezetet érintő többsávos autóúton kívül egy másik, szintén a házak közelébe tervezett dél-koreai ipari beruházásról is írtunk, melyről az önkormányzat szinte semmilyen tájékoztatást nem adott a helyieknek.
Cikkünkben megírtuk, hogy a településre bevezető 31-es út melletti terület hasznosításáról már több éve egyeztetést folytatott Tabányi Pál, az előző polgármester, aki egy tavaly novemberi testületi ülésen mutatta be a terveket. Eszerint a területből 33 hektárt tulajdonló Thomay Zrt. ipari-kereskedelmi parkot hozna létre, és már szerződést is kötött a Samwon Industrial Ltd. nevű dél-koreai céggel alumínium-szerkezeteket gyártását végző üzemcsarnokok és kiszolgáló épületek létesítésére.
A lakosok az iparosítás terveivel akkor szembesültek látványosan, amikor a 31-es út melletti 1,8 hektáros véderdő-sávot egyik hétről a másikra kivágták. A fakivágások és a gyárépítés miatt tüntetés is szerveződött, erről az rtl.hu és a Magyar Hang is beszámolt, megszólaltatva a felháborodott helyieket.
Ezt követően került sor 2024. november 11-én az önkormányzat által már korábban meghirdetett lakossági fórumra, melyre a városvezetésen kívül a beruházók képviselőit is meghívták. A fórumra nagyon sokan érkeztek: a művelődési ház színháztermébe a megjelentek nem is fértek be, a kint rekedteknek az előcsarnokba kihelyezett hangfal közvetítette az eseményeket.
A fórumot a város június 9-én újonnan megválasztott új polgármestere, Kérges László (Maglódi Polgári Kör) vezette. Az előző városvezető, Tabányi Pál (független) nem jelent meg a fórumon – nyilván nem véletlenül, ahogy egy lakos megjegyezte: az ex-polgármestert a helyiek itt „szétszednék”.
Kérges László – aki a Maglódi Polgári Kör színeiben nyerte meg a választást, és korábban alpolgármester volt a testületben – azzal nyitott: felháborítja, hogy egyesek város-ellenesnek minősítik a tevékenységét. Szerinte ő a „nyílt és őszinte” kommunikáció híve, Maglódot pedig egészséges, élhető kisvárosnak szeretné megtartani, mely ugyanakkor fenntartható módon fejlődik.
Majd hosszasan ismertette a beruházás helyszínével – az Országúti dűlőnek nevezett területtel – kapcsolatos korábbi elképzeléseket, tulajdonos-váltásokat és övezeti átsorolásokat. Mint elmondta, a jelenlegi övezeti besorolás alapján csak olyan gazdasági-ipari tevékenység engedélyezhető a területen, ami „nem jár jelentős környezeti hatással”.
Kérges azt is hangsúlyozta, hogy az állami tulajdonban lévő erdősáv útépítés miatti kivágását nem az önkormányzat rendelte el, de sajnos „nem-odafigyelés” miatt egy kötelezően megtartandó fasort is kivágtak – ennek a pótlásához viszont az önkormányzat ragaszkodni fog. A városvezető kivetítette azt az előző polgármester által tett írásbeli nyilatkozatot is, mely szerint a fakivágás „közérdeket nem sért” – a dokumentum bemutatását a hallgatóság hangos nem-tetszése kísérte.
A területet tulajdonosát, a Thomay Zrt.-t (melynek neve korábban Zemplén Market Zrt. volt) képviselő Soczó Gergely is hosszas ismertetőt tartott a cég jelenlegi és távlati terveiről – a fórumon résztvevő lakosok azonban hamarosan megszakították a beszédét, és a saját kérdéseikre vártak válaszokat.
Kifogásolták többek közt az új ipari park lakóházakhoz való közelségét és az eleve rendkívül zsúfolt 31-es út forgalom-növekedését – ezen az úton egyébként két új körforgalom is létesül, a fakivágásokat is ezért kellett végrehajtani. Volt, aki megjegyezte, hogy miért nem szerepel a tervek közt egy zajvédő fal építése is, ami az autóforgalom és az ipari park hangját valamelyest tompítaná.
„A kisvárosi környezet miatt jöttünk Maglódra, de lassan minden eltűnik, amiért ideköltöztünk”
– mondta el egy felszólaló. Volt, aki hangsúlyozta: máshol úgy építenek ipari parkot, hogy a települést elkerülve, nem a városon át haladnak a kamionok.
A Thomay Zrt. képviselője szerint tervezik egy elkerülő út építését is az iparterület mellé, de ahhoz föld-kisajátításokat kellene még végrehajtani, és több tulajdonossal tárgyalni kell. Mivel a városban a vízellátás is problémás, ezért a cégnek a használaton kívüli víztornyot is be kell üzemelnie. Az ipari parkba egyébként – hangzott el a fórumon – a jövőben kereskedelmi egységet terveznek, de arról, hogy milyen cégek települnének még be, nem derült ki semmi.
A fórumon a Samwon Industrial Ltd. képviselője is bemutatta, milyen tevékenység fog folyni az üzemben. Mint elmondta, ez valójában egy lemezvágó gyár lesz, ahol alumínium-darabokat vagdosnak majd fel – ez pedig nem jár sem zajjal, sem szennyező-anyagok kibocsátásával, és még „környezetvédelmi engedély sem kell hozzá”. Az építési terveken szereplő és a lakók aggodalmát kiváltó munkásszállót csak 22 férőhelyesre tervezik, a teherforgalom pedig napi 4-6 kamionra fog korlátozódni az elmondása szerint.
Meglepő fordulat volt, hogy a város főépítésze szerint ilyen közel a lakóházakhoz gyártó tevékenységet nem lehetne folytatni – a cég képviselőjének állítása szerint erről a kifogásról eddig nem esett szó.
A hosszúra nyúlt lakossági fórumon Kérges László azzal is igyekezett a kedélyeket csillapítani, hogy továbbra is az önkormányzat kezében marad a terület-szabályozás joga, és egy egyesület révén a környezetvédelmi eljárásba is be tudnak majd ügyfélként lépni. Viszont a polgármester azt is kijelentette,
hogy ha a kifogásaikkal „túl sok borsot törnek” egy vállalkozó orra alá, azzal elijeszthetik a befektetőt,
ha pedig a kormány kiemelt beruházássá tesz egy iparosítási tervet, akkor abba szintén nem tud majd beleszólni az önkormányzat.
Az estébe nyúló rendezvényen a polgármester igyekezett mindenkit szóhoz juttatni. De elhangzott olyan észrevétel is a maglódiaktól, hogy a hosszas ismertető csupán „retorikai fogás” a városvezetés részéről, hiszen már eldöntött tényekről adnak tájékoztatást. A lakosok viszont láthatóan azt várják el az új polgármestertől, hogy minden lehetséges módon és fórumon képviselje a helyiek érdekét, s ha kell, a térség országgyűlési képviselőjénél (Szűcs Lajos, Fidesz) is lobbizzon egy lakóházakat elkerülő új út megépítéséért.
Bodnár Zsuzsa
A cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta. Címlapkép: Lakossági fórum az ipari parkról 2024. november 11-én Maglódon (A szerző felvétele)
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásSikerrecept: a Palkovics Lászlóhoz köthető Fauszt Zoltán cégei szoftvereket fejlesztenek, amiket aztán a kormány kötelezővé tesz az állami intézményekben.
Mit él át az, aki arra gyanakszik, hogy kollégái bűncselekményt követhettek el? Hogyan bizonyosodik meg arról, hogy nem téved, és miként szánja rá magát a feljelentésre?
Az önkormányzat szerint „az »együttműködés« és az »egyeztetés« sokkal tágabb fogalom, amelynél nem feltétlenül keletkezik olyan adat, amely közérdekű adatigénylés keretében kiadható".
Sajókaza önkormányzata 400 ezer forintos bírságot kapott egy közvilágítási tender miatt a Közbeszerzési Döntőbizottságtól.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!