Elbukta a 2019-es vagyonnyilatkozatokért indított pert a kazincbarcikai önkormányzat
Kazincbarcika megint próbált időhúzásra játszani, mint korábban, de most nem jött be ez a taktika: a Miskolci Járásbíróság elsőfokon kötelezte...
A kisvárdai vár turisztikai célú fejlesztésével eredetileg 2016-ra kellett volna elkészülni, de hatalmas csúszás után csak most találtak rá kivitelezőt. Az 1,4 milliárdos beruházás során a vár 20. századi részeit elbontják, egy új kiállítóépületet is létrehoznak, valamint megszüntetik a vár mellett éktelenkedő focipályát. A vár a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram keretében újulhat meg a volt fejlesztési miniszter, Seszták Miklós városában, ahová az elmúlt évtizedben csak úgy ömlöttek az adófizetői milliárdok.
Az egykor szebb napokat is megélt kisvárdai vár 1,4 milliárdos európai uniós forrásból újul meg a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram keretében. A munka eredetileg becsült összértéke 1,2 milliárd forint volt – derül ki az európai uniós közbeszerzési közlöny legfrissebb számából.
A közbeszerzést a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. és a Kisvárdai Várfürdő Fejlesztő Nonprofit Kft. közösen írta ki.
A közbeszerzésre négy pályázat érkezett, amelyek közül a Korintosz Műemlékvédelmi és Építőipari Kft. lett a befutó.
A cég korábban már dolgozott Kisvárdán: a kisvárdai zsinagóga néven ismert Rétközi Múzeum felújításában vettek részt egy 364 millió forintos beruházás keretében. Emellett szerepet kaptak az esztergomi Hotel Adalberthez tartozó Szent Tamás Ház befejező munkálataiban is. A létesítmény a 2021-es Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusra újult meg 1 milliárd 275 millió forint kormányzati támogatásból.
A cégadatbázis szerint a budapesti székhelyű cég tulajdonosa Vozák László. A cég 2019-es 258 milliós nettó árbevétele 69 milliós nyereséggel társult. 2018-ban a Kft. nettó árbevétele 537 millió forint volt, akkor 67 milliós adózás előtti eredményt ért el.
Kisvárda vára 1470 körül épült téglából, a várat mély vizesárok és mocsaras terep vette körül. Az értékes téglát – amíg ezt meg nem tiltották az 1800-as években – a környékbeli lakosság hordta el. Napjainkra az eredeti téglavárból nem sok maradt. 1954-ben a várrom mellé tervezett futballpálya építésekor állították részlegesen helyre a várat, a jelenlegi – alapvetően továbbra is romos – állapot ennek a rekonstrukciónak köszönhető.
A Kisvárdára látogatók jelenleg a 20. században felújított délkeleti tornyot láthatják: az egykori, eredeti palotaszárny szabadon álló téglafalként maradt fenn. A várat északról két kör alakú bástya és téglakerítés határolja, amelyek szintén rekonstrukciók.
A tervek szerint a vár 20. századi részeit elbontják, a romokat konzerválják, valamint egy új, kétszintes épületszárnyat építenek hozzá, ami kiállítótérként fog funkcionálni több mint 1200 négyzetméteres alapterülettel. A beruházás a vár környezetének rendezésére is kiterjed: elég abszurd, de mellette jelenleg egy NB1-es edzőpálya található. A focipálya, kiszolgáló létesítményeivel és közműveivel együtt elbontandó – áll a leírásban.
A kisvárdai vár az eredeti tervek szerint 2016-ra újult volna meg. Az országban számos romos vár és kastély szorul felújításra, az elég szűk műemléki jegyzékre a megfelelő összeköttetésekkel is fel lehetett kerülni.
Kisvárdáról 2020 elején készítettünk drónvideót. Amíg a kisvárdai kötődésű Seszták Miklós 2014-től 2018-ig Magyarország nemzeti fejlesztési minisztere volt, több mint 20 milliárd forint közpénz érkezett a városba, a fejlesztések létjogosultsága azonban nem minden esetben vitathatatlan.
Felsorolni is nehéz, mi minden valósult meg eddig a városban közpénzekből: stadion, focicsarnok, tanuszoda, atlétikai centrum. A sport mellett jutott pénz vízicsúszdaparkra, moziparkra, jégtörőhajóra, ökoturisztikai attrakcióra, díszlet utcára, termálvizes lórehabilitációs központra is.
Drónfelvétel: megnéztük a kisvárdai NER-Disneylandet
Budapestről három óra autóval az ukrán és szlovák határ közelében fekvő Kisvárda. A kisváros nemhiába vívta ki magának a „kelet Felcsútja” címet: amíg a kisvárdai kötődésű Seszták Miklós 2014-től 2018-ig Magyarország nemzeti fejlesztési minisztere volt, több mint 20 milliárd forint közpénz érkezett a városba.
Zsilák Szilvia
A cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta. Címlapkép: A Kisvárdai vár 2020-as drónfelvételen. (Fotó: Átlátszó)
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásKazincbarcika megint próbált időhúzásra játszani, mint korábban, de most nem jött be ez a taktika: a Miskolci Járásbíróság elsőfokon kötelezte...
A PESZTER Ingatlanforgalmazási, Építőipari és Kereskedelmi Kft. neve akkor vált ismertté, amikor kevés építőipari múlttal a háta mögött elnyert egy...
2018-ban 150 millióért kelt el a Kalocsai Hotel, tavaly decemberben 450 millióért hirdették. Orbán Viktor november végén járt Kalocsán, és...
Több önkormányzat is “rossz jegyet” kapott a korrupcióra való felkészülésből az Állami Számvevőszéktől. A települések és a hivatalok vezetői szerint...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!