T. Mészáros András azt állítja, hogy saját zsebből fizette az első választóknak polgármesteri fejléccel kiküldött kampánylevelet. Ám nem ez a legfontosabb kérdés az érdi polgármester akciójával kapcsolatban, hanem az, hogy a közhatalom képviselőjeként levelezve próbálja befolyásolni a választói akaratot. Mindeközben Érden is kitört az úgynevezett póznaháború: az MSZP büntető feljelentést tett az ELMŰ-tilalom ellenére kirakott fideszes kampánytáblák miatt.
Váratlanul a végletekig kiéleződött a küzdelem az előre lefutottnak tartott EP-választási kampány utolsó hetében a kormánypárt és az ellenzék között a hetvenezer lakost számláló Pest megyei városban, Érden.
Az ellenzék jogi offenzívát indított a fideszes városvezetés ellen. Az LMP a területi választási bizottsághoz fordult T. Mészáros András polgármesteri minőségében írt levele miatt, amelyben az érdi Fidesz-főnök arra buzdítja az első szavazókat, hogy május 26-án a kormánypártra szavazzanak.
A MSZP pedig azért tett büntető feljelentést, mert szerintük a Fidesz jogellenesen használja az ELMŰ villanypóznáit hirdetőtábláik kifüggesztésére. A 24.hu úgy értesült, a helyi szocialisták vezére egyenesen közérdekű üzem megzavarásának előkészülete miatt fordult a nyomozóhatósághoz.
A szocialisták arra az általuk megszerzett ELMŰ-állásfoglalásra hívatkoznak, amely szerint a plakátok szabálytalan kihelyezése a magasfeszültségű póznákon életveszélyes és megzavarhatja a közmű működését. Míg ők éppen ezért tartózkodtak a villanypóznák használatától, Tárnokon maga az ottani polgármester mászott fel és rögzítette a kampánytáblát a póznán a fideszes választási üzenettel.
A fejlemények arra utalnak, a helyi ellenzék megelégelte, hogy a Fidesz eleve meglévő erőfölénye ellenére tovább akar rontani a választás veszteseinek már hetek óta elkönyvelt kis pártok esélyein.
Eddig a legnagyobb sikert a legkisebb pártok egyike, a Momentum érte el Érden az EP-kampányban. Május 17-én a Nemzeti Választási Bizottság 14 igennel és nem szavazat nélkül kimondta: az Érdi Újság megsértette az esélyegyenlőség alapelvét.
A párt elnöke, Fekete-Győr András két lapszámban megjelent cikkek ügyében fordult a választási szervekhez a Fidesz melletti elfogultság miatt, és bírság kiszabását kérte. Az NVB nem tartotta szükségesnek a bírság kiszabását. A határozat indokolása azonban a későbbiekben jogi muníciót adhat a helyi ellenzéknek a hasonló visszásságok elleni fellépéshez.
Az ingyenesen terjesztett nyomtatott hetilapot kiadó Maraton Lapcsoport-Multivízió Kiadói Kft. az első fokú eljárásban – sikerrel – azzal védekezett, hogy a kiadványára az esélyegyenlőségi szabályok nem vonatkoznak, hiszen az Érdi Újság nem önkormányzati tulajdonban lévő lap. Így annyi Fideszt támogató cikket jelentet meg, amennyit akar – kis túlzással így foglalható össze az érvelésrendszerük.
Ez az érvelés meglehetősen álságos. A másodfokon eljáró NVB a Momentum fellebbezése után rámutatott: az Érdi Újság alapítója az érdi önkormányzat, és 100 millió adóforintot fizet a Maratonnak a lap megjelentetésére. Lényegtelen, hogy ki a tulajdonos, a funkció a fontos kérdés. Az Érdi Újság címfeje alatt ez olvasható: “Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának ingyenesen terjesztett hetilapja”. Vagyis az ügy jogi megoldása lényegében a választási szerv elé citált lap címoldalának egyik legszembeötlőbb pozíciójában olvasható.
Van egy hosszú, bonyolult mondat az NVB-határozat indokolásában, amelyet azért érdemes közelebbről megvizsgálni, mert segítséget ad a nagy felháborodást keltő T. Mészáros levél értelmezéséhez.
Az NVB a Érdi Újság-határozat indokolásában a legfelsőbb bírói fórum, a Kúria egyik 2018-as határozatát idézi: “Megbomlik a választási versengésbeli esélyegyenlőség akkor, ha valamely jelölő szervezet vagy jelölt a kampány időszakában olyan támogatásban részesül, olyan segítséget kap, amely őt ésszerű indok nélkül privilegizálja más szervezetekhez és jelöltekhez képest. A választási versengés során megkérdőjelezi az egyenlő esélyek elvének érvényesülését az a tény avagy látszat, amikor a helyi közhatalom a választási kampányban semleges pozícióját feladva az egyik jelölő szervezet vagy jelölt mellett tűnik fel.”
A helyi közhatalom egyik legfontosabb gyakorlója az önkormányzat polgármestere. T. Mészáros, aki azzal védekezett a támadásokkal szemben, hogy az első választóknak írt levelet a saját zsebéből fizette, még a látszat megteremtésével sem foglalkozik. Feladta a törvény erejétől elvárható semleges pozícióját, és politikai elköteleződésre akar rábírni fiatal és tapasztalatlan szavazókat a vélelmezett tekintély és hatalmi helyzet pozíciójából.
T. Mészáros a helyi közhatalom egyik fontos képviselőjeként egyértelműen kiállt az egyik párt mellett, amelynek ő az egyik helyi funkcionáriusa. Ez, mint a Kúria döntésének indokolásából egyértelműen kiderül, sérti az egyenlő esélyek elvét.
Az LMP helyi szervezetének vezetője, Tetlák Örs az Átlátszóhoz elküldött közleménye szerint az LMP elfogadhatatlannak tartja, hogy a polgármester pártpolitikusként ír az első szavazóknak, és a párt kifogással él a területi választási bizottságnál. Vagyis az érdi kampánybalhék ügye ismét az NVB-nél köthet ki.
Az ügyben kikértük az Érdi Újság, a Maraton, az érdi polgármester-pártelnök, és a fideszes szóvivő, Simó Károly véleményét is, de egyikük sem válaszolt. A Maratont arról is kérdeztük, hogy kérnek-e felülvizsgálatot a Kúriától. Nem válaszoltak. T. Mészárostól azt is kérdeztük, hogy mekkora pénzből és milyen forrásból finanszírozták a levél kiküldését. Erre a kérdésre sem érkezett válasz.
A polgármester az önkormányzati pénzekből fenntartott erdmost.hu-nak ugyanakkor kijelentette: “Be tudom mutatni a postai számlát, bizonyítani tudom, hogy nem közpénzből fizettük ezt. Az sem titok, hogy a Fidesz színeiben politizálok, soha nem bujkáltam civil- vagy árnyékszervezet mögé – ennek az az oka, hogy hiszek a Fidesz politikájában, abban, amit a kormány csinál, és abban, amit itt Érden csinálunk.”
A helyi Fidesz-elnök ugyanakkor az Alfahírnek adott nyilatkozatában egyenesen azt állítja, hogy saját zsebből fizette a leveleket.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
A médiában „meghamisított miniszterelnöki interjú ügye”-ként ismert perben május 20-án perbeszédek megtartását és ítélethozatalt is terveztek, ám a szakértői ellentmondások...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!