A Momentum szerint Szeged éjszakai közlekedése megérett a bővítésre
Gyakoribb éjszakai járatokat szeretne a Momentum Csongrád Megyei szervezete Szeged városában. Szombatonként vannak ugyan ilyen járatok, ám a város egyetemi...
A híres komáromi erődrendszer egyik tagját a Városliget Zrt. újíttatta fel, a kivitelezést az Épkar Zrt., a Fertődi Építő Zrt. és a WHB Kft. alkotta konzorcium végezte. Nemrég a térség országgyűlési képviselője, a fideszes Czunyiné Bertalan Judit osztott meg fotókat a szépülő Csillag erődről, amelyre sajnos helytelenül, egy szóban írták rá a nevét a kivitelezők.
2016 decemberében beszámoltunk róla, hogy a budapesti Liget-projektre létrehozott állami cég, a Városliget Zrt. nettó 5,17 milliárd forintért felújíttatja a komáromi Csillag erődöt. A kivitelezésre kiírt közbeszerzést az Épkar Zrt., a Fertődi Építő Zrt. és a WHB Kft. alkotta Csillagerőd 2016 Konzorcium nyerte. Az eredeti ár 2018 júniusában 5,2 milliárdra, majd idén januárban 5,3 milliárd forintra drágult.
A térség országgyűlési képviselője, a fideszes Czunyiné Bertalan Judit március elején a Facebook-oldalán egy galériát tett közzé a hamarosan elkészülő épületről. Kétségtelenül szép lesz, ha befejeződik a renoválás, ami nagyon ráfért már a műemlékre.
Sajnos azonban csúszott egy nagy hiba a munkálatokba: az erőd nevét helytelenül, egy szóban írták rá a 5,3 milliárdos felújítás kivitelezői.
Czunyiné is ezzel a helytelen írásmóddal reklámozta a beruházást:
Apróságnak tűnhet ez, pláne a budapesti megrendelőnek, és a szintén nem helybeli kivitelezőknek, de az erődöt jól ismerő helyi/környékbeli lakosok, és a helyesírásban jártasak szemét igencsak csípi a dolog. Komáromban ugyanis három erőd van:
Ezek a történelem során egy rendszert alkotva védték a várost, és a Duna túlpartján lévő, ma már a szlovákiai Komarnoban található Öregvárat és Újvárat.
A három közül a Csillag erőd a legrégebbi, mely elődje, a Szent Péter palánk helyén épült az 1500-as években, és nevét jellegzetes alakjáról kapta. Fontos szerepe volt az 1848-49-es szabadságharcban, majd később a Monarchia hadserege laktanyaként használta. 1920 után a Magyar Királyi Hadsereg lőszerraktára lett, 1944-ben deportáltak gyűjtőhelye volt, a II. világháború után pedig szükséglakásokat alakítottak ki benne. Az erődrendszert kezelő, állami tulajdonú Monostori Erőd Nonprofit Kft. honlapján olvasható, hogy a műemlék 2005 óta látogatható.
A magyar helyesírás szabályai szerint is külön kell írni az erőd(ök) nevét:
„A pályaudvarok, megállóhelyek, repülőterek, mozik, szállodák, vendéglők, eszpresszók, üzletek, fürdők, temetők, lakóparkok és a nem önálló intézményt alkotó termek stb. megnevezésében a tulajdonnévi értékű tagot (tagokat) nagy kezdőbetűvel írjuk, az értelmezésre szolgáló köznévi tagot (tagokat) pedig kisbetűvel kezdve különírjuk, például: Keleti pályaudvar, Katonatelep vasúti megállóhely, Corvin mozi, Vadszőlő szálloda, (…) Nádor terem”
A közbeszerzési dokumentumokat végigböngészve kiderül, hogy a felújítást megrendelő Városliget Zrt. össze-vissza, de mindig helytelenül írta le a Csillag erőd nevét, mely az iratokban egyszer „Komáromi Csillagerőd”, máskor „Komáromi Csillag Erőd” volt.
Az épület neve az egybeírt, helytelen formában került rá a projekttáblára is:
És ami még szomorúbb, az épületen is így szerepel:
Ahogy a cikk elején írtuk, a közbeszerzést az Épkar Zrt., a Fertődi Építő Zrt. és a WHB Kft. alkotta Csillagerőd 2016 Konzorcium nyerte, vagyis kicsit olyan, mintha a felirat a kivitelezőknek állítana emléket.
Erdélyi Katalin
Fotók: Czunyiné Bertalan Judit / Facebook
Frissítés: Cikkünk megjelenése után néhány órával levelet kaptunk a Városliget Zrt.-től, miszerint nem az épület, hanem az intézmény nevét írták ki, és az helyes ebben a formában.
„A Városliget Zrt. korábban az intézmény (nem pedig a történeti épület) elnevezésével kapcsolatban állásfoglalást kért az MTA Nyelvtudományi Intézetétől, a szervezet tudományos munkatársa pedig megerősítette, hogy – tulajdonnév esetén – a „Csillagerőd” írásmód a magyar helyesírás szerinti helyes és javasolt használata a névnek.”
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásGyakoribb éjszakai járatokat szeretne a Momentum Csongrád Megyei szervezete Szeged városában. Szombatonként vannak ugyan ilyen járatok, ám a város egyetemi...
Mindössze 472 utánfutós gyorshajtót kapott el a rendőrség 2018-ban, miközben naponta száguldoznak az autópályákon a román, bolgár, román autószállítók. Pedig...
Kossa Lajos, Aba város polgármestere a 2019. január 23-i testületi ülésen új hagyományt jelentett be: ezentúl tibeti hangtálakkal fognak nyugtázni...
Kirúgták a médiaközpont igazgatóját, pénzügyi ellenőrt kap a közvilágítás-csere, újraosztják a városi közbeszerzési bizottsági helyeket – ilyesmiket döntött a helyi...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!