Április 8-án eldőlt, hogy a Fidesz-kormány ismét kétharmados többséget kapott, és lényegében korlátlan hatalma van arra, hogy a független média és a civil világ maradékát is felszámolja. Egyértelművé vált, hogy ettől a veszélytől senki nem tud megvédeni minket, sem a külföld, sem az ellenzéki politikusok. Vagy mi megvédjük azt, ami számunkra fontos, vagy rövid időn belül elveszítjük. Urbán Ágnes írása.
Nem meglepő, hogy a parlamenti siker után, a darabjaira esett ellenzék mellett a Fidesz-kormány már elsősorban a civileket és a megmaradt független médiát tekinti ellenségnek, érdemi kontrollt már csak ők gyakorolnak a politikai hatalommal szemben. Ráadásul a 2/3-os többséggel bármit meg lehet tenni: elővehetik a korábban belengetett sajtókamara ötletét, egekbe emelhetik a reklámadót, a végletekig torzíthatják a versenyt az állami reklámköltéssel.
Egyetlen dolog maradt, ami ellen még a kormány sem léphet fel: ha a fogyasztók egyértelművé teszik, hogy szükségük van egy adott médiatermékre és hajlandóak pénz áldozni arra, hogy a tartalom valóban megszülessen. Ennek a hagyományos módja az, ha előfizetői vagy rendszeres vásárlói vagyunk olyan nyomtatott lapoknak, amelyekre valóban kíváncsiak vagyunk. Ez a lehetőség még most is adott, leginkább a politikai hetilapok szegmensében lehet még olyan nyomtatott lapokat találni, amelyek valóban hozzáadnak a magyarországi nyilvánossághoz, minél többen előfizetnek, annál biztosabb az ilyen lapok sorsa.
A digitális tartalomszolgáltatások előretörésével azonban a fogyasztók egyre inkább hozzászoktak az ingyenes tartalomhoz, ezzel a médiacégek tökéletesen kiszolgáltatottá váltak. A hirdetők és még rosszabb esetben a mögöttük meghúzódó politikai érdek dönti el, hogy mi maradhat piacon és mi válik fenntarthatatlanná a bevételek hiányában. Az újságírók ugyanis nem fényevők, meg kell fizetni a munkájukat, különben befejezik az újságírást, és ha ezt sokan teszik, akkor mindannyiunknak rosszabb lesz. És persze ott vannak a munkájukat segítő jogászok, informatikusok, fotósok, videósok, vizualizációs guruk, stb.
Akkor kezd majd hiányozni a munkájuk, ha már tényleg nem lesznek, mert más munka vagy más ország után kellett nézniük. Ezt csak mi, fogyasztók tudjuk megakadályozni, ha elkezdjük támogatni azokat a médiumokat, amelyeket arra érdemesnek tartunk.
Ma már megszokott, hogy egy médiatermék az olvasóihoz fordul azért, hogy támogatásukat kérjék, még ha ez adomány jellegű is: a támogatók ugyanazt a tartalmat kapják, mint azok, akik egy fillért sem utalnak. Első látásra nem tűnik tehát racionálisnak az adományozás, de éppen az, hogy már reális veszély bármelyik független médium megszűnése, mégis a létező legokosabb döntés a támogatás elindítása. Főleg, hogy meglehetősen kevesen vagyunk Magyarországon, akik megtehetjük a rendszeres havi utalás beállítását és fontosnak is tartjuk a független médiát.
Az alábbiakban összegyűjtöttünk egy listát arról, hogy kiket érdemes támogatni, ha azt akarjuk, hogy az újságírók végezni tudják munkájukat, legyenek olyan szerkesztőségek, amelyek leleplezik a korrupciót. Íme néhány példa:
Atlatszo.hu: Az Átlátszó volt az első nonprofit oknyomozó projekt Magyarországon, sokat tett azért, hogy a közösségi finanszírozású újságírás modellje ismertté váljon nálunk is. Előfizetéssel, SZJA 1% felajánlásával, és pólóvásárlással is lehet támogatni a portált. Az Átlátszó a saját tartalmak mellett blogmotort is üzemeltet és egyedi fejlesztéseik is vannak, mint például a kimittud közadatigénylő oldal vagy az álhírvadász játék.
Direkt36.hu: A másik oknyomozó projekt mennyiségi értelemben kevesebb tartalmat állít elő, a Direkt36 kizárólag a nagy, sok munkát igénylő sztorikkal foglalkozik. Az egyes támogatási szintekhez különböző szolgáltatások is járnak, a megjelenés előtt meg lehet ismerni az új cikkek összefoglalóját, de e-könyv vagy zártkörű rendezvényekre szóló meghívás is együtt járhat a támogatással.
444.hu: A 444 országosan ismert médiamárka, tavaly tavasz óta folyamatosan gyűjti a támogatásokat, időnként az eredményekről is lehet olvasni. Figyelemreméltó, hogy amennyiben a támogató megadja az e-mail címét, akkor hírlevelet kap, kéthetente olyan külpolitikai összefoglalóval, amely a portálon nem jelenik meg. Nemrégiben új projekttel jelentkeztek, könyvet jelentetnek meg és a megcélzott összeg többszörösét sikerült erre összegyűjteni.
HVG: Nemrégiben a HVG is elindította többszintű támogatási programját. A Barát, Partner, Patrónus kategóriákhoz különböző szolgáltatások tartoznak (pl. hírlevél, találkozás a szerkesztőséggel, HVG-könyv, mozi, rendezvények, stb), de egyszeri támogatásra is mód van.
Merce.hu: A Mérce tavaly október végén indult, kizárólag közösségi finanszírozással. Vállaltan baloldali értékrendű, fő témái közé tartozik az oktatás és az egészségügy állapota, a nők, a szegények és a dolgozók helyzete. A támogatásra már csak azért is szükség van, mert a Mérce minden fontosabb budapesti eseményről a helyszínről tudósít, élő közvetítéseiket a Facebookon lehet követni. Külön elismerésre méltó, hogy a támogatási oldalon folyamatosan frissülő egyszerű vizualizáción lehet követni, hogy az éves tervhez képest hol tart az adományok gyűjtése.
Szabadpecs.hu: A Szabad Pécs annyiban különleges, hogy a többivel ellentétben nem budapesti székhelyű, országos tartalmat előállító vállalkozásról van szó, hanem kifejezetten Pécs és Baranya megye ügyeivel foglalkozik. A projektet a megyei napilapok tulajdonosváltása után kirúgott pécsi újságírók készítik, és így a megyei, helyi független hangok megőrzésének szimbóluma lett. A Szabad Pécs folyamatosan várja a támogatást, de most rendkívüli gyűjtést is indítottak, a vidéki laphálózat működtetésére, amelynek beérkezett támogatásait folyamatosan közzéteszik az oldalon.
Nyomtassteis.hu: A Nyomtassteis kezdeményezés valami olyasmi, amire egy jól működő médiarendszerben, egy modern demokráciában egyáltalán nem lenne szükség. A szerkesztők minden héten összeállítanak egy izgalmas gyűjtést a független sajtóban megjelent legérdekesebb cikkek kivonatából, ezt betördelik és bárki sokszorosíthatja, terjesztheti. A cél különösen annak a rétegnek az elérése, amelyik a kormányzati propagandamédia híreit kapja, mert nem internethasználó, a megyei lapját felvásárolta egy oligarcha és a helyi rádiója is már Andy Vajna hálózatához csatlakozott. A támogatásra szükség van ahhoz, hogy minél szélesebb körben sikerüljön terjeszteni a heti nyomtatott sajtószemlét, sőt, a projekt jellegéből adódóan nemcsak pénzzel, hanem személyes részvétellel is lehet támogatni a csapatot.
Ne érezze magát baleknak azért, mert adományt utalt egy szerkesztőségnek egy olyan tartalomért, amelyet amúgy ingyen is elérhetne. A magyarországi helyzet most rendkívüli és ez új attitűdöt igényel tőlünk, állampolgároktól is. Nem sok marad a magyar jogállamiságból, amit még közös erővel meg tudunk védeni, a még működő független lapjaink ilyenek. Tegyünk meg mindent, hogy fennmaradjanak, mert ha ezek is elesnek, néhány év múlva tényleg nem lesz már miről beszélni.
Urbán Ágnes
A szerző a Mérték Médiaelemző Műhely kutatója, a Budapesti Corvinus Egyetem docense.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
A vállalatok és a reklámköltéseiket kezelő médiaügynökségek az elmúlt években kívülről érkező, közvetlen politikai nyomással szembesültek, ami már egyfajta öncenzúrába,...
Az állami tulajdonú és monopolhelyzetben lévő Magyar Villamos Művek Zrt. gigantikus reklámbüdzséjéből az elmúlt két évben főként kormányközeli cégek és...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!