Feleannyiért dolgozott volna Mészáros volt vejének cége, mint Mészárosé
Lapunk és Hadházy Ákos parlamenti képviselő is azt az információt kapta, hogy a Homlok-cég nyerhette volna a GVH által vizsgált tendert.
Balatonfenyvesen 2016 májusában átadták a 800 millió forint uniós támogatásból épült Fenyves Yacht Klubot és a hozzá tartozó hajókikötőt. A szomszédos strandot elárasztotta az iszap. Videóriport.
Balatonfenyves közel kétezer lakosú üdülőtelepülés a tó déli partján. Mint minden Balaton menti település vezetése, a fenyvesiek is szerettek volna egy olyan turisztikai fejlesztést, ami a vendégeket odavonzza a településre.
Az Előny Kft. egyik tulajdonosa, akinek Balatonfenyvesen is van üdülője, már 1997-ben megkereste a polgármestert, hogy egy yachtkikötőt álmodott a településre. A tervezési és engedélyeztetési folyamatok után elkezdődött az építkezés.
Deák Gábor, az Előny Kft. tulajdonosának neve az ÁNTSZ laborhálózatának erősen vitatott privatizációja és az egri Hospinvest-ügy révén lett ismert a magyar nyilvánosságban. A kikötő építéséhez nagy valószínűséggel a Matolcsy érdekkörbe tartozó NHB Bank adhatott hitelt, mivel a pénzintézetnek jelzálogjoga van bejegyezve a Fenyves Yacht klubra és a hozzá tartozó kikötőre.
A 2014. őszén kiadott vízjogi létesítési engedélyt már 2015. tavaszán módosították úgy, hogy törölték belőle azt a fontos természetvédelmi követelményt, hogy csak a vegetációs és ívási időszakon kívül (ősszel és télen) lehet a tómeder területén munkálatokat végezni.
Az építkezés gőzerővel folyt 2015-ben. 2016 május 12-én Halász János, a Fidesz frakció szóvivője jelenlétében átadták a kikötőt, és a hozzá tartozó yachtklubot. Az átadás után, a júniusi ottjártunkkor még látszólag folyt az építkezés.
Gigantikus yachtkikötő épült a Balatonon, a szomszéd strandon félméteres az iszap from atlatszo.hu on Vimeo.
A kikötő építése alaposan felkavarta az állóvizet a településen. A kikötő ellen a helyiek aláírásgyűjtést indítottak, a Lehet Más a Politika pedig több feljelentést tett természetkárosítás miatt. Az első feljelentés miatt a rendőrségi nyomozás 2015 augusztus 24. és október 24. között zajlott, de az eljárást bűncselekmény hiányában megszüntették.
A zöldek azzal érveltek, hogy a kikötő építésének megkezdésekor hatályos Balaton-törvény szerint a tóban új építményt nem is lehetett építeni. A beruházó erre azt mondta, hogy a törvény végrehajtási rendelete lehetőséget ad a kivételekre.
Azóta a Balaton-törvényt megváltoztatta a kormánypárt. A törvényi változtatást többen úgy értékeltek, hogy zöld lámpát adott a kormány a Balaton szétveréséhez. Az LMP újabb feljelentést tett természetkárosítás miatt 2016 tavaszán. A rendőrség ismét elrendelte a nyomozást, arról további információt a nyomozás végéig nem ad ki.
A sekély vízben épült hosszú móló a balatoni iszap áramlását is megváltoztathatja. A balatonfenyvesi kikötő építésének megkezdése után nagy mértékű iszaposodás jelent meg a Balatonfenyvessel szomszédos Balatonmáriafürdőn 2015 szeptemberében.
Áramlástani szakkérdés, hogy a kikötőnek van-e köze a szomszédos terület eliszaposodásához. Az tény, hogy az 1970-es évek óta nem vizsgálják tudományosan az iszap áramlását a Balaton egészében. Az is tény, hogy az utóbbi években nem végeztek iszapkotrást Balatonmáriafürdőn.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság 2016 áprilisában a máriafürdői helyzet miatt kialakult országos médiafigyelem hatására vizsgálatot indított. A vizsgálat eredményéről még nincs információ. Balatonmáriafürdőn a szakhatóság egyetértésével a vizsgálatok elvégzéséig nem kezdik meg az iszap kotrását, hanem egy 70 méteres mólót építettek, hogy a strandolók be tudjanak menni a tóba.
A beruházásról megkérdeztük a balatonfenyvesi polgármestert is. Lombár Gábor, a település független polgármestere azt mondta az Átlátszónak, hogy felelősen kijelenti, hogy nem a kikötő miatt indult el az iszaposodás a szomszédos strandon.
A térség országgyűlési képviselője, Móring József Attila már óvatosabban fogalmazott:
“Azt az elméletet, amely szerint a balatonmáriai iszaposodást a balatonfenyvesi kikötőépítkezés okozta, egyelőre sem kizárni, sem megerősíteni nem lehet, erre majd a kutatások adhatnak választ.“
Vágó Gábor
Videó: Baranya Ákos
Ha tetszett a cikk
Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!
Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásLapunk és Hadházy Ákos parlamenti képviselő is azt az információt kapta, hogy a Homlok-cég nyerhette volna a GVH által vizsgált tendert.
Októbertől a fideszes Győrfiné Dr. Hajdú Szilvia vezeti Aszódot, de a helyi lap októberi számában még az elődje szerepelt felelős kiadóként, és ez Győrfiné szerint nem volt jogszerű.
A Magyar Államkincstár nem akarja kiadni a Fulmer GmbH közel 1 milliárd forintos támogatásának iratait, de a bíróság első- és másodfokon is erre kötelezte.
Titkos eljárásban, a nyilvánosság teljes kizárásával folyik a Lázár János által „kastély-örökbefogadásnak” nevezett kastély-privatizációs pályázat.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!