Tavaly 56 újságírót gyilkoltak meg, harmadukkal az izraeli hadsereg végzett
2024-ben 760 erőszakos cselekedetet követtek el újságírók ellen világszerte, közel 100 fő hollétéről pedig semmit sem lehet tudni.
A szerbiai tényfeltáró szerkesztőség KRIK-et azért marasztalta el a bíróság, mert tudósítottak egy nyilvános büntetőperben bizonyítékként lejátszott hangfelvételről. A felvétel az új szerb belügyminisztert említi, aki beperelte a tényfeltáró portált.
Egy szerb bíróság elmarasztalta a szerbiai tényfeltáró szerkesztőség KRIK-et — derült ki megközelítőleg egy hete. A bíróság azért ítélte el a szerbiai tényfeltáró portált, mert még tavaly tudósítottak arról, hogy kinek a neve hangzik el egy nyilvános büntetőperben lejátszott hangfelvételen. A felvételen megnevezett szerb kormánytag ezután rágalmazásért beperelte az újságírókat.
A még ma is folyó büntetőper Zoran Jotić „Jotka” és emberei ellen zajlik. A vád szerint a közép-szerbiai Kruševac városában honos szervezett bűnözői csoport tagjai a felelősek két gyilkosságért.
A nyomozás során a csoport több tagját is lehallgatta a rendőrség. Eközben készítették azt a felvételt is, amelyen az egyik gyanúsított arról beszél, hogy Jotićnak nem kell aggódnia a biztonságáért, ugyanis maga Bratislav Gašić is az ő „zsebében van”.
A megnevezett férfi a kérdéses időszakban a szerb titkosszolgálatot, a BIA-t irányította. A kruševaci születésű Gašićot 2017-ben nevezték ki erre a posztra, ahova az Orbán Viktor szoros régiós szövetségesének számító Aleksandar Vučić szerb elnök pártjából érkezett. Azóta pedig, hogy Vučić és pártja az idén áprilisban tartott választásokon is győzött, Gašić már a belügyminiszteri posztot tölti be.
Gašić a tavaly májusban megjelent cikk miatt beperelte a KRIK-et. A férfi mintegy 1,7 millió forint értékű szerb dinárt követelt a szerkesztőségtől a jó hírnevén esett csorbáért cserébe.
A KRIK főszerkesztője, Stevan Dojčinović szerint az ellenük született elmarasztaló ítélet veszélyes precedenst teremthet: vajon melyik szerb újság mer majd legközelebb büntetőperről tudósítani?
„Pontosan beszámoltunk arról, hogy mi hangzott el a tárgyaláson, amit a rágalmazási per során senki, egyetlen percre sem vont kétségbe” — mondta a férfi a Balkan Insight nevű régiós hírszájtnak.
Az OCCRP nevű nemzetközi oknyomozó oldalnak nyilatkozva Dojčinović elmondta azt is, hogy Gašićot többször is keresték, hogy beszámolhassanak az ő álláspontjáról is. Még el is csúsztatták a tudósítás megjelenését, hátha kapnak választ a férfitól, de erre hiába vártak. Egyetlen alkalommal vette fel a telefonját, amikor is annyit közölt a KRIK újságíróival, hogy nem szeretne nyilatkozni.
A bírósági elmarasztaló ítélet mindössze két tárgyalás után született meg, ami a KRIK szerint szokatlanul rövid idő a szerb igazságszolgáltatásban. A szerkesztőség állítja, hogy még nem kézbesítették nekik az ítélet pontos szövegét, így azt sem tudják, hogy mekkora bírság megfizetésére ítélték őket.
A bíróság eljárása ellen a Szerbiai Független Újságírók Egyesülete és a Szerb Sajtószabadság Koalíció is felszólalt.
A KRIK szerint az ehhez hasonló, úgynevezett SLAPP-perek (Strategic Lawsuit Against Public Participation, vagyis stratégiai per a közéleti részvétel ellen) arra vannak kitalálva, hogy megfélemlítsék az újságírókat és ellehetetlenítsék a munkavégzésüket.
Ilyen a stratégiai pereskedés, amivel az újságírók munkáját igyekeznek ellehetetleníteni az érintettek
A szólásszabadságért küzdő egyik legrangosabb nemzetközi szervezet, az Index on Censorship animációs videót készített, hogy elmagyarázza, mi is az a…
A KRIK több olyan nemzetközi újságírószervezetnek a tagja, amelyben az Átlátszó is szerepet vállal, ilyen az Organized Crime and Reporting Corruption Project (OCCRP) és a Global Investigative Journalism Network (GIJN) is.
Ezeknek az együttműködéseknek köszönhetően korábban nálunk is lehetett olvasni olyan híreket, amelyeknek az elkészítésében a KRIK közreműködött: például ezt, a cseh államfőhöz kapcsólódó balkáni fegyvervásárlásokról szóló cikket.
A cseh államfő legfontosabb támogatója bevásárolt fegyverekből a Balkánon
A múlt héten újraválasztott cseh államfő, Miloš Zeman szeret azzal viccelődni, hogy az újságírók közé lövetne. Nemrégiben nemzetközi szinten is…
Korábban hat éve számoltunk be a szerb kollégáinkat érő szekatúráról. Akkor egy szerb bulvárlap azzal vádolta a tényfeltárókat, hogy külföldi zsoldban álló ügynökök, akik a kormány megdöntésére készülnek. Ezután a szerkesztőség halálos fenyegetést kapott.
Sarkadi Nagy Márton
Címlapkép forrása: KRIK.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás2024-ben 760 erőszakos cselekedetet követtek el újságírók ellen világszerte, közel 100 fő hollétéről pedig semmit sem lehet tudni.
„Aki valós, közérdekű tényeket tár fel, az az állampolgárok, az ország érdekeit szolgálja” - szögezi le a nyilatkozat, amelyet a szerkesztőségek közösen írtak alá.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal megkeresésére adott válaszunkban jogi érvekkel cáfoltuk, hogy válaszadási kötelezettségünk lenne az általuk feltett kérdésekre.
A sajtószabadság világnapja alkalmából publikálta 2024-es jelentését a Riporterek Határok Nélkül nemzetközi újságíró szervezet.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!