
50 milliárdos keretmegállapodásból marad ki Matolcsy Ádám bútorgyára
A Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság aránytalanul alacsony ár miatt zárta ki a versenyből a Balaton Bútor Kft.-t.
Bár a kormány új céget hozott létre a hévízi tófürdő felújítására, a munka egy év múlva sem indult el, pedig a fürdő főépülete használhatatlanná vált. A 100 milliós tőkével létrehozott cég eközben elköltötte a pénze nagy részét, ezért közérdekű adatigényléssel kikértük az állami zrt szerződéseinek listáját.
A hévízi tófürdő kálváriájáról júliusban írtunk utoljára, de a történet sok évre nyúlik vissza. A fürdő főépülete – ahogy azt az Átlátszónak nyilatkozó szakmabeliek és a hévízi városvezetők is elmondták – már közel egy évtizede, 2016-17 óta átépítésre szorul.
A következő években ennek ellenére nem indult el a szükséges beruházás, az idei turistaszezonra pedig olyan szinten amortizálódott a tó közepén magasodó fürdőház, hogy statikai problémák miatt le kellett zárni, így jelenleg sem látogatható.
2023-ban még úgy tűnt, hogy a kormány – ami a Hévízi Szent András Reumakórház és Gyógyfürdőn keresztül a fürdő egyedüli tulajdonosa és fenntartója – kész lépni a fürdőház megmentése érdekében. Akkor Hévíz polgármestere, Papp Gábor (Fidesz) és a térség (szintén fideszes) országgyűlési képviselője, Nagy Bálint azt mondták, hogy sikerült megállapodniuk a főépület felújításához szükséges forrásokról, és így
„Hévíz világszínvonalú megújulását lehetővé tevő átfogó egészségturisztikai fejlesztési tervet fogadott el a kormány.”
Papp Gábor akkor azt mondta, a tófürdőt jelentősen átépítik, visszakapja majd az eredeti, Festetics-korabeli hagymakupolás külsejét, új fa-, üveg- és fémszerkezetet építenek.
Kormányrendelettel hoztak létre egy új állami vállalatot Hévíz Gyógyfürdő Üzemeltető és Fejlesztő Zrt. néven, 100 millió forintos kezdőtőkével. Azonban az ígért átépítés elmaradt, idén tavaszra pedig már lezárták a főépületet, felújításnak pedig azóta sincs nyoma. Időközben a kormány egy újabb határozattal csendben visszavonta a rendelet azon pontjait, amik arról szóltak, hogy a zrt felelős a fürdő fejlesztéséért.
A Magyar Turisztikai Ügynökség alá tartozó zrt-ről ez idő alatt csak annyit lehetett tudni, hogy elköltötte a kezdőtőkéje nagy részét, a tavalyi évet 70 millió forintos mínusszal zárta, bár a nyilvánosság számára is látható tevékenységet nem végzett. A cég beszámolója szerint a legnagyobb kiadási tételük a 6 fős állomány bérezése volt, ez tavaly mintegy 72 millió forintba került – ez átlagosan nagyjából havi bruttó 1 milliós fizetést jelenthet a munkatársaknak, köztük a vezérigazgatónak, Juhász Szabolcsnak, aki mellesleg az MTÜ turizmusszakmai igazgatója is.
Júliusban közérdekű adatigényléssel fordultunk a Hévíz Gyógyfürdő Üzemeltető és Fejlesztő Zrt.-hez: azt kértük, küldjék el a két kormányrendelet között megkötött szerződéseik listáját és összegét. Július 18-án kaptunk is egy listát, amiből kiderül, hogy a tavaly elköltött pénzből közbeszerzésbajnok autókölcsönzőnek és Nagy Márton testvéréhez köthető ügyvédi irodának is jutott.
A cég közlése szerint tavaly márciusban gépjármű lízing szerződést kötöttek a Mercarius flottakezelő céggel havi 444 ezer forintért. A Mercarius az autólízing-piac egyik meghatározó szereplője, amit jelentős részben sikeres közbeszerzéseknek is köszönhet. Ezeken rendszeresen indulnak együtt Mészáros Lőrinc M1 Autókereskedő Kft-jével, és több jel is arra utal, hogy a két cég összejátszik a tenderek felosztásában, hol egyik, hol a másik enged el egy nyertes közbeszerzést a másik cég javára.
2021 óta 25 olyan eljárás volt, amin kizárólag a Mercarius és egy Mészáros-cég vett részt, néha pedig együtt indulnak az állami pénzekért, ahol más lízingcégeknek aligha van esélyük a bekerülésre. Idén az ügyben nyomozás is indult, legalábbis a legfőbb ügyész egy ilyen tartalmú feljelentést továbbított a Nemzeti Nyomozó lrodának, de azt nem tudni, ott mihez kezdtek vele.
A szerződéslista szerint a tófürdős cég 14,9 millió forintos keretszerződést kötött a „KBT Közbeszerzési Tanácsadó Kft.-vel” is, azonban ilyen nevű kft nem található a cégadatbázisokban. Ismert viszont a Közbeszerzési és Beruházási Tanácsadó Kft., amit szinté használja (például email-címe domainnevében) a KBT Kft. rövidítést. Ez a meglehetősen rejtélyes cég Bokor Gergő érdekeltsége, és elsősorban az Elios-ügy kapcsán ismert.
2016-ban az Index írta meg, hogy a KBT Kft. intézett közbeszerzéseket a közvilágítás fejlesztésére számos településen. A nyertes mindegyik esetben Orbán Viktor vejének, Tiborcz Istvánnak a cége, az Elios lett.
Tiborcznak egyébként lehet érdekeltsége a hévízi turizmusban is: a városban tavaly nyílt meg a 285 szobás Le Primore luxushotel, aminek építésére 8 milliárd forint támogatást nyújtott a kormány a Kisfaludy Turisztikai Fejlesztési Program keretéből. A szállodát működtető Event Horizon Capital Zrt. az Opten adatai szerint az Andala Holding Zrt.-n keresztül a Nivala Magántőkealap többségi tulajdona. A tőkealap kezelője a Válasz Online 2021-es cikke szerint a Diófa Alapkezelő Zrt., ami most a Tiborcz István-féle Gránit Alapkezelő alá tartozik.
A hévízi zrt szerződéslistáján feltűnik még két cég, ami szintén egy kormánytag családjához köthető. A lista szerint a cég tavaly 5 millió forint összegű keretszerződést kötött a PK Ügyvédi Irodával, idén januárban pedig a Takács, Kiss és Társai Ügyvédi Irodával. Mindkét iroda a Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter testvéréhez, Nagy Szilárdhoz köthető céghálónak a tagja.
A 444 írta meg, hogy az érintett cégek a közelmúltban számos közbeszerzést egyengettek, elsősorban olyanokat, amiket az NGM bonyolított le. A rákosrendezői „mini-Dubaj” területének eladását tartalmazó szerződést például a hévízi szerződéslistán is felbukkanó Takács, Kiss és Társai Ügyvédi Iroda készítette. A PK (Pete és Kiss Ügyvédi Iroda) intézte 2024-től a Hungarocontrol közbeszerzéseit is – éppen azután, hogy a légiirányító tulajdonosa, az N7 Holding átkerült az NGM-hez.
Nagy Szilárd sokáig hivatalosan is vezette a PK Ügyvédi Irodát (amely korábban Nagy és Kiss néven működött) is, de testvére miniszteri kinevezésekor kiszállt. A cégek ezután sorra kapták az NGM-es megbízásokat.
A közelmúltban az MTÜ egy másik, Hévízhez kapcsolódó céggel is szerződést kötött: a 24-hu írta meg, hogy az ügynökség 15 millió forintért rendelt tanulmányt a Projekt Dominus Kft. nevű cégtől. A céget pár hónapja Hévíz volt fideszes polgármestere, Papp Gábor vette át ügyvezetőként. Ő volt az, aki 2023-ban bejelentette a tófürdő felújítását, korábban pedig több mint 14 évig vezette Hévíz városát.
Tavaly Papp Gábor már nem indult újra a polgármesteri székért, az új fideszes jelöltet pedig legyőzte a függetlenként induló Naszádos Péter.
A Dominus Kft. az új közbeszerzés előtt rossz évet zárt, tavalyi árbevétele csak 1 millió forint volt, a 2024-es évet 10 milliós mínuszban zárta. Az, hogy pontosan miről szól a szerződés, egyelőre nem világos, mivel az MTÜ csak az összeget és a kedvezményezettet nevezte meg, a közbeszerzési eljárás részletei, köztük a rendelt tanulmány nem nyilvánosak.
Papp Gábor a 24-nek azt mondta, „nem az én cégem, csak ügyvezető vagyok. Ha jól tudom, akkor egy pályázat volt kiírva, és ezen a pályázaton nyerte el a cég ezt a feladatot. Ha jól emlékszem egyfajta turisztikai anyagok elkészítésére.” Azt is hozzátette, hogy Hévízzel, egészséggel és a gyógyturizmussal kapcsolatos a szerződés.
A szerződésnek köze lehet egy nemrégiben megjelent kormányrendelethez, ami állítólag a tófürdő állagvédelmével kapcsolatos – a júliusi rendeletben a kormány 381 millió forintot csoportosított át, azonban ez a szükséges átépítésre, sőt valószínűleg az ideiglenes megoldásként tervezett úszó sziget építésére sem lesz elég, mivel mindkét beruházáshoz milliárdos nagyságrendű összegre lenne szükség.
Zubor Zalán
Címlapkép: Átlátszó montázs
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásHa az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
1% TÁMOGATÁSA Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság aránytalanul alacsony ár miatt zárta ki a versenyből a Balaton Bútor Kft.-t.
Rájöttünk, hogy megy a magyarok pénze Ukrajnába: a háborúban álló ország olcsóbban állít elő és ad el áramot, mint hazánk. Mi pedig megvesszük.
Pont akkor indult a Brussels Airlines menetrend szerinti járata Budapestről, amikor a külügyminisztert szállító honvédségi repülő.
Jogellenesen szerezte meg a szakvizsgára való jelentkezéshez szükséges abszolutóriumot a Szegedi Tudományegyetem Fogorvostudományi Karának dékánja.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!