Libamájas élelmiszercsomagot kapnak karácsonyra az Államkincstár dolgozói
Összesen 4500 darab ajándékcsomagot osztanak majd ki, a bejgli és szaloncukor mellett lesz benne olívaolaj, tonhal, libamáj-konzerv, Unicum és Nutella is.
A 2024. október 17. napján közzétett, „Már rég be kellett volna zárni a csobánkai bányát, de a cég eddig mindent megúszott” című cikkünkben valótlanul állítottuk, hogy a dunakeszi hulladéklerakót a Szűcs-Fuvar Bt. szabálytalanul működtette. Ezzel szemben a valóság az, hogy a dunakeszi lerakót nem a Szűcs Fuvar Bt., hanem a Szűcs Fuvar Bt. tulajdonosainak kezelésében lévő másik cég, a SA-HO Kft. működtette. Emellett a cikkben valótlanul állítottuk, hogy a cég 3,3 milliárd forintos bírságot kapott, a valóság az, hogy a bírságot a cégcsoport másik tagja kapta. A bírságot később vissszavonták, és új eljárást rendeltek el az ügyben.
„Túlbányászta” a Szűcs Fuvar Bt. a Csobánka-I. dolomitbányát a 2010-es években, emiatt per is indult ellene, a bányabezárást és a tájrendezést pedig már évekkel ezelőtt végre kellett volna hajtania. A sorozatos jogsértések ellenére a hatóságok rendkívül elnézőnek bizonyultak a céggel szemben, s 2020-ban újra engedélyezték a vállalkozó számára a bányaművelést és a bányagödör sittel való feltöltését. A cég azonban nem hajtotta végre az előírásokat a 2023. december 31-i határidőre, ezért kért 2024-ben újra engedélyt. A bánya újranyitása és hulladékkal való feltöltése ellen azonban most sokan tiltakoznak – még a térség fideszes országgyűlési képviselője, Vitályos Eszter kormányszóvivő is.
Korábban megírtuk, hogy újranyitná a természetvédelmi területen lévő csobánkai dolomitbányát, majd a kitermelés után inert hulladékkal töltené fel a bányagödröt az a Szűcs Fuvar Bt., mely a dunakeszi hulladéklerakót is szabálytalanul működtette.
Beszámoltunk arról is, hogy egy lakossági fórumon az érintett települések lakói és vezetői, sőt Vitályos Eszter kormányszóvivő is tiltakozott a terv ellen. Arról azonban ezen az eseményen nem esett szó, hogy az engedélyt kérő cég számos jogsértést követett el már korábban is a bánya ügyében.
A csobánkai dolomitbánya kitermelési és bányabezárási műszaki ütemtervét már 2010-ben jóváhagyta a Budapest Bányakapitányság. Környezeti hatásvizsgálatot azonban nem írtak elő, holott természetvédelmi területen lévő bánya esetén ez kötelező lett volna. A határozat kimondta, hogy a vállalkozó 2011-től kitermelést már nem, csak bányabezárási és tájrendezési tevékenységet folytathat – amit 2015. december 31-ig be kell fejeznie. Ám a bányabezárásra és tájrendezésre a határidőig nem került sor.
Közben a dolomitbányával szomszédos ingatlan – amelynek egy kis része a bányához tartozó bányatelek – tulajdonosa pert indított a vállalkozó ellen. A per alapja az volt, hogy a bányavállalkozó az engedélyben szereplő bányatelek határait vertikálisan és horizontálisan is túllépte, többek között lebányászta a bánya szomszédos ingatlan felé eső rézsűjét és magát a védősávot is.
A Bányakapitányság a leadott térképek vizsgálata során többször is megállapította a bányatelek határainak túllépését, a telekhatár-sértést és az alaplap-sértést is. A vállalkozó ugyanis
a bánya alaplapja alól kibányászott 55 000 m3 anyagot, engedély és bányajáradék fizetése nélkül.
A bányatelek lefelé történő bővítését egyébként a Szűcs Fuvar Bt. már 2003-ban kérelmezte, ezt azonban elutasították a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI) nyilatkozata miatt. A DINPI ugyanis nem járult hozzá a természetvédelmi területen történő bányabővítéshez.
A szomszéd telek tulajdonosa által indított perben végül nem ítélték el céget: a bírósági döntés szerint a telekhatárt csak minimálisan sértette meg a vállalkozó, a bányaalap alóli kitermelés pedig a bíróság szerint a rekultivációhoz volt szükséges.
Az engedély nélkül bányászat folytatásától a vállalkozót 2015-ben eltiltották, eljárást azonban nem indítottak ellene és bírságot sem szabtak ki rá. A hivatkozás alapja az volt, hogy mire a hatóság tudomására jutott a jogsértő magatartás, addig több mint egy év telt el.
Az engedély nélkül kitermelt ásványi anyag viszont jelentős hasznot hozhatott a vállalkozó számára, akit egyébként – az Országos Környezetvédelmi és Információs Rendszer adatai szerint – egy szentendrei helyszínen történt hulladéklerakás és környezetveszélyeztetés miatt 2015-ben 3,3 milliárd forint bírsággal sújtottak.
Ezt követően a Bányafelügyelet 2018-ban elrendelte a csobánkai bánya bezárását, és kötelezték a Szűcs Fuvar Bt.-t a tájrendezésre vonatkozó műszaki üzemi terv benyújtására. Ennek azonban a vállalkozó nem tett eleget többszöri felszólítás ellenére sem, ezért három alkalommal is megbírságolták – 100 ezer, 150 ezer, majd 200 ezer forintos bírságokat szabtak ki rá –, majd 2019 januárjában újból figyelmeztették a jogellenes állapot megszüntetésére.
A helyzetet a cég úgy „oldotta meg”, hogy ugyan 2019. február 21-én, majd augusztus 21-én is beadott bányabezárási üzemi tervet, még ugyanazokon a napokon kérte az eljárás szüneteltetését, amit engedélyeztek is a számára.
A csobánkai bánya esetében A külszíni bányászati tevékenységek Biztonsági Szabályzatáról szóló rendelet előírásainak sem felel meg a vállalkozó. A rendelet előírja többek közt:
Ezekből a biztonsági előírásokból azonban 2015 óta semmit nem tartanak be, nem figyelmeztetnek a veszélyekre a helyszínen.
A bányába bárki bemehet, oda illegálisan hulladékot is behordtak – a térség fideszes országgyűlési képviselője, Vitályos Eszter kormányszóvivő is a bánya területén, a hulladékhalom tetején fotózkodott október 9-én.
Egy általunk megkérdezett szakértő szerint a Szűcs Fuvar Bt. bányászati jogát a folyamatos jogsértések miatt már törölni kellett volna, s nem újabb és újabb engedélyeket adni a cég számára.
A bánya újranyitását és rekultivációját azonban 2020-ban újra engedélyezték a cég számára, miután elfogadták az erről szóló műszaki üzemi tervet. A határozat szerint 2020-tól 2022-ig a cég 116 000 m3 ásványi anyagot termelhet ki, a bányagödröt pedig inert hulladékkal töltheti fel; mindezt 2023. december 31-ig végre kell hajtania.
Ekkor azonban a környezet- és természetvédelmi szakkérdéseket nem is vizsgálták, az indoklás szerint azért, mert a cég olyan bányatevékenységet kíván folytatni, melyhez korábban sem írtak elő környezetvédelmi engedélyt. Az is „megoldódott”, hogy a Szűcs Fuvar Bt. korábban engedély nélkül bányászott ki ásványi anyagot a bánya alaplapja alól. A cég kérelmére ugyanis a bányatelek határait vertikálisan módosították, magyarán az ásványi anyag mélyebbről is kibányászható, immár engedélyezetten.
A cég viszont 2023-ra sem hajtotta végre a bányabezárást és a tájrendezést.
2024-ben ezért Szűcsék kérelmére újabb engedélyezési eljárás indult. A Pest Vármegyei Kormányhivatal pedig – ki tudja, milyen meggondolásból – 2024-ben kötelezővé tette a cég számára, hogy környezeti hatásvizsgálati dokumentációt is nyújtson be. Vagyis ugyanaz a hatóság, amely 2020-ban még nem írta elő környezeti hatásvizsgálatot, és anélkül is engedélyezte a bányaművelést, most másként értelmezte a jogszabályt.
Viszont ahogy azt korábban megírtuk, a csobánkai civilek és az önkormányzat saját szakértői anyaggal kívánják a hatóság számára bizonyítani, hogy a benyújtott hatásvizsgálati dokumentációban megalapozatlan állítások vannak, és a lehetséges környezeti károkozást nem mérték fel kellőképpen.
Meglepő ugyanakkor, hogy a bánya sittel való feltöltését most fideszes politikusok is határozottan ellenzik – Vitályos Eszter mellett Lantos Csaba energiaügyi miniszter is így nyilatkozott a Parlamentben Tordai Bence kérdésére. Az inert hulladékkal történő feltöltés 2020-as engedélyezése során azonban semmi kifogás nem merült fel ez ellen. Ahogy az sem volt probléma, hogy a természetvédelmi területen lévő bánya műveléséhez évtizedeken át még környezetvédelmi engedélyt sem tettek szükségessé.
Úgy tűnik, hogy az újabb eljárás nyilvánosságra kerülése és a lakosság tiltakozása kellett ahhoz, hogy a Szűcs Fuvar Bt. korábban minden aggály nélkül engedélyezett bányatevékenysége ellen a kormánypárti döntéshozók is tiltakozzanak.
Bodnár Zsuzsa
Címlapkép: Vitályos Eszter kormányszóvivő 2024. október 9-én a csobánkai dolomitbányában (forrás: Vitályos Eszter Facebook-oldala)
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásÖsszesen 4500 darab ajándékcsomagot osztanak majd ki, a bejgli és szaloncukor mellett lesz benne olívaolaj, tonhal, libamáj-konzerv, Unicum és Nutella is.
A Mathias Corvinus Collegium 2021-ben vette meg a győri Konferencia Hotelt 1,4 milliárd forintért. A felújításáról szóló tendernek most lett eredménye.
Akad köztük olyan is, ami már 6 éve alkatrészre vár Székesfehérváron. A MÁV szerint az osztrákokat is sújtó alkatrész-ellátási zavarok vannak.
Animációs videón mutatjuk, mit jelent hazánk szuverenitása a Fidesz-kormánynak.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!