A kormánypárti többségű győri önkormányzat cége, a GYŐR-SZOL Zrt. meg akar vásárolni egy helyi temetkezési vállalkozást 140 millió forintért. Miközben az önkormányzat (épp a GYŐR-SZOL-on keresztül) többségi tulajdonos egy másik temetkezési cégben, amely jóval nagyobb és nyereségesebb, mint a most megvenni szándékozott vállalkozás. Pollreisz Balázs MSZP-s önkormányzati képviselő azt állítja, hiába kérte a GYŐR-SZOL vezérigazgatóját, hogy mutassa meg a cégértékelést, az önkormányzati cég vezetője megtagadta ezt. Az ügyben jelenleg nyomozás folyik, mert Pollreisz Balázs feljelentést tett.
Idén januárban szavazta meg a győri közgyűlés 17 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 2 tartózkodással, hogy a GYŐR-SZOL Zrt. szerezze meg a Memento Temetkezés Kft. üzletrészének 100 százalékát 140 millió forintért. Az önkormányzat Gazdasági és Tulajdonosi Bizottságának fideszeselnöke, Borsi Róbert által jegyzett előterjesztés szerint a Memento „a piacon másodikként szintén jól prosperáló” cég. Borsi a jegyzőkönyv szerint szóban is megerősítette: „A Memento Temetkezési Kft. mondhatni, hogy a város 2. legnagyobb ilyen jellegű vállalkozása.”
A cég megszerzésének szükségességét azzal indokolta a bizottság fideszes elnöke, hogy a többségében a GYŐR-SZOL kezében lévő Jószív Temetkezési Kft. és a megvenni szándékozott Memento Temetkezés Kft. között az a különbség, hogy „a Jószív esetében nincs 100%-os tulajdonrészük, a Memento Kft.-nél pedig lehetséges. Ezáltal bővülnek a város lehetőségei.” Borsi Róbert szerint így „tudnak majd olyan lehetőséget kínálni szükség esetén a rászorulóknak, ami segítség lehet a temetkezés hirtelen fellépő költségeinél. Sokaknak nincs arra pénze, hogy több százezer forintot azonnal kifizessen. A hagyaték fedezete biztosítaná, azonban azt csak néhány hónappal később tudják feloldani. Az átmeneti időszakot 1 héten belül kell megoldani azoknak, akiknek ez nehézséget okoz.” Borsi azt írta: „Örülne, ha erre találnának megoldást a cégen belül halasztott fizetés vagy részletfizetés formájában figyelembe véve azt, hogy a cég működését ne veszélyeztesse.”
Az előterjesztéshez hozzászóló Pollreisz Balázs MSZP-s városatya „szükségesnek találja, hogy a vállalkozások befektessenek, de az összeget sokallja,” hozzátéve azt is: „ha a GYŐR-SZOL Zrt.-nek rendelkezésére áll ekkora forrás, azt akár szolgáltatás-bővítésre, vagy másfajta befektetésre is tudná fordítani a temetkezési üzletágban, így nagyobb bevételre is számíthatnának. Példaként említi a szórásos temetést, amire nagy igény van Győr városában” – olvasható a jegyzőkönyvben.
Nyomozzák, mi ér a cégen 140 milliót
Pollreisz Balázs ezután, február 9-én feljelentést tett, melyben leírta: „ha egy gazdasági szakember megvizsgálja a Memento Temetkezés Kft. pénzügyi adatait, mérlegeit, akkor észre kellett volna vennie, hogy ez a társaság üzleti szempontból igencsak rossz vételnek számít. Nem vételi ajánlatot, hanem feljelentést kellett volna tenni. Ilyen magas áron ezt a céget megvásárolni indokolatlan volt. A képviselők a cégek teljes gazdasági hátterének ismerete hiányában teljesen meg lettek vezetve.”
A nyilvánosan elérhető adatok szerint a Krasznai-Borbély Viktória és Szél Imre Csaba tulajdonában lévő Mementónak 2021-ben 78 millió forintos nettó árbevétele, illetve 992 ezer forint adózott eredménye, s 22,5 millió forint saját tőkéje volt. A cégnek 2020-ban 65 milliós nettó árbevétel mellett mindösszesen 24 ezer forint adózott eredménye volt.
Összehasonlításul: az önkormányzat többségi tulajdonában lévő, piacvezető Jószívnek ugyanezen időszakban 773 milliós nettó árbevétele, és 35,6 millió forintos adózott eredménye, valamint 560 milliós saját tőkéje volt. Tehát mindhárom mutatója a Memento számainak sokszorosa.
A Győri Rendőrkapitányságon tett feljelentés nyomán indult büntetőeljárásról – amelyet Zala Vármegyébe tettek át – megkérdeztük a rendőrséget. „Az Ön által említett ügyben a Zala Vármegyei Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Alosztálya folytat nyomozást hűtlen kezelés bűntett elkövetésének gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen. A folyamatban lévő eljárás részleteiről nem áll módomban tájékoztatást adni” – válaszolták.
Cikkünk írása közben az Igazságügyi Minisztérium adatbázisába felkerült a Memento Kft. beszámolója a cég 2022-es pénzügyi eredményeiről. Eszerint nettó árbevételük tavaly 102,6 millió forint lett, az adózott eredményük, vagyis a haszon 21,4 millió forint, a saját tőkéjük pedig közel 44 millió. Ezek a számok ugyan magasabbak a 2021-eseknél, de még mindig messze elmaradnak a Jószív Kft. akkori mutatóitól. Az önkormányzat többségi tulajdonában álló cég 2022-es mérlegét pedig még nem tették közzé, tehát azzal egyelőre nem lehet összehasonlítani a Memento friss adatait.
Dézsi: csupán a konkurencia felvásárlásáról van szó
Megkérdeztük a Memento megvételéről, illetve az ügyben folyó büntetőeljárásról Dézsi Csaba Andrást, Győr kormánypárti városvezetőjét, aki szerint a feljelentés politikai célból született, az a választási kampány része. „Úgy gondolom, hogy az, hogy a GYŐR-SZOL-nak a vezetése úgy döntött, hogy a konkurenciát felvásárolja, hogy ennek következtében egy kézben legyen a temetkezés jelentős része Győr városában, szerintem ez nem rossz koncepció. Egy üzleti vállalkozás szempontjából a konkurencia felvásárlása egy szokványos dolog” – mondta el az Átlátszónak a GyőrPlusz Rádióban adott interjúja után, az önkormányzati média bejáratánál megkérdezett polgármester. Dézsi azt is hozzátette:
„Ma már sajnos a temetkezéseknek az ára jelentősen megnőtt. Fontos lenne az, hogy egyrészt a város tudjon a polgárainak különböző olyan temetkezési lehetőségeket adni, ahol a szegény emberek is méltó módon eltemetésre kerülnek, méltó módon el lehet tőlük búcsúzni, amikor itt hagyják ezt a földi létet. Szerintem ez egy jó dolog lehet” – fogalmazott Dézsi Csaba András, aki szerint egyéb szempontok is közrejátszottak a Memento megvételében.
„De ha jól tudom, akkor az is egy fontos szempont volt, hogy a jelenleg részleges (önkormányzati) tulajdonban lévő temetkezési vállalatban a szavazati többség nincsen meg. Tehát a döntések azok úgy születnek, hogy az a tulajdonos, aki a rendszerváltás után létrehozta ezt a céget a GYŐR-SZOL-lal, ő dominánsan tudja érvényesíteni azokat az érdekeket, amik nem feltétlenül esnek egybe Győr város polgárainak az érdekével. Ha jól tudom, akkor az is felmerült, hogy esetleg az újonnan felvásárolt, a GYŐR-SZOL tulajdonában lévő céget fejlesszék fel igazán győri cégnek és ezt pedig kevésbé, ami eddig működött és a GYŐR-SZOL nem tudta érvényesíteni azokat a szociális megfontolásokat, amik Győr város polgárainak kiszolgálása szempontjából elsődlegesek lennének” – mondta a polgármester.
Az Opten szerint viszont a Jószív Kft.-ben a GYŐR-SZOL szavazati joga meghaladja az 50 százalékot, vagyis az önkormányzati cég többségben van.
„Az az igazság, hogy erről igazán a GYŐR-SZOL vezérigazgatóját kéne megkérdezni, hiszen ő van ebben igazán képben” – folytatta Dézsi. (A cég vezérigazgatóját természetesen megkérdeztük – lásd alább – de nem válaszolt.) Megkérdeztük azt is a városvezetőtől, mi a helyzet a cégértékeléssel, hogyan jött ki a 140 milliós vételár. „Az Ön tudomása szerint készült egy hivatalos cégértékelés?” – érdeklődtünk. „Úgy tudom, hogy igen. Dehát erről is a cég vezetőjét kell megkérdezni” – válaszolta a polgármester, ismét a GYŐR-SZOL vezérigazgatójához, Prédl Antalhoz küldve bennünket.
„Az Ön tudomása szerint született egy hivatalos, írásos cégértékelés, és a képviselők ezt megismerhették?” – tettük fel a kérdéseket Dézsi Csaba Andrásnak. „Úgy tudom, hogy igen, tehát ez a válasz” – felelte a polgármester. A feljelentést tevő Pollreisz Balázs azonban ezt cáfolja.
A cég értékét megállapító dokumentumot nem látták
„Hivatalos, írásos cégértékelés állítólag valóban készült, de azt az önkormányzati képviselők se a Memento Kft. megvásárlásának megszavazása előtt, sem utána nem látták, nem olvashatták el, így nem tudhatjuk, tényleg létezik-e a dokumentum. Én magam március 7-én találkoztam Prédl Antallal, a GYŐR-SZOL Zrt. vezérigazgatójával, arra kérve őt: mutassa meg a cégértékelést, de megtagadta a kérésemet.
Vagyis a képviselők, a közgyűlés tagjai mai napig nem tudhatják, milyen szempontokra, adatokra hivatkozva fizetünk ki 140 millió forint közpénzt.
Ezzel szerintem a képviselőket megtévesztették. Úgy tudom, egyelőre még nem fizették ki a képviselők által megszavazott vételárat; hogy a kifizetést a feljelentésem hatására halogatják-e, azt nem tudom” – mondta el Pollreisz Balázs, az ellenzéki összefogás listájáról a közgyűlésbe jutott MSZP-s képviselő.
A cégértékeléssel kapcsolatban írásban kérdeztük a polgármestert, de nem válaszolt. A GYŐR-SZOL-t is megkerestük a feljelentéssel, illetve a cégértékeléssel kapcsolatban, illetve hogy miért nem láthatta azt az ellenzéki képviselő, de Prédl Antal vezérigazgató és Endrődi Péter igazgatósági elnök többszöri megkeresésünkre sem reagált.
Pollreisz Balázs azt is hozzátette: „A Memento érdemben nem konkurenciája a piacvezető, többségében önkormányzati tulajdonú Jószív Kft.-nek: ezt a beszámolóik, illetve az általuk bonyolított temetkezések számai is mutatják. A Győrben lezajlott temetésekről a GYŐR-SZOL cégekre, szolgáltatókra lebontott nyilvántartást vezet, tehát egyértelműen tudnia kell ezt. Mivel konkrét adataik vannak, azok alapján egyértelműen meg kellene tudniuk mondani, mire alapozzák a cég értékét, illetve azt a szerintem alaptalan állítást, hogy Memento a második a regionális temetkezési piacon, de ehelyett hallgatnak – nyilván nem véletlenül” – fogalmaz a győri ellenzéki politikus.
Pollreisz Balázs szerint a GYŐR-SZOL vezérigazgatója és a város polgármestere ellentmondó kijelentéseket tett arról, mi is a célja a Memento Kft. megvételének. „Dézsi Csaba András arról beszél, szegény embereknek nyújtanának szociális temetéseket, nekem viszont Prédl Antal GYŐR-SZOL-vezérigazgató azt mondta: a Mementóval prémium szolgáltatásokat terveznek a temetési piacon. A két törekvés ellentmond egymásnak” – mondta az MSZP-s önkormányzati képviselő.
Az ellenzéki politikus a feljelentésében is leírta: „Egyéb források alapján tudomással bírok arról, hogy a győri temetőkben melyik cégnek mennyi megrendelése van, mennyi ember temetése kapcsolódik az adott cégekhez. Ezekről az adatokról a GYŐR-SZOL Zrt. is tud. Ezen adatokból is megállapítható, hogy a Memento Temetkezés Kft. nem a második legnagyobb szereplő a piacon.” Hozzátette: „A fentiek alapján semmi nem indokolta, hogy a GYŐR-SZOL Zrt. a Memento Temetkezés Kft. megvásárlása mellett döntsön. Sokkal célszerűbb lett volna a piaci «nagyágyú» Jószív Temetkezési Kft.-ben további részesedést vásárolni.”
A Jószív, az önkormányzat temetkezési cége 45,04 százalékban a korábbi többségi tulajdonos és ügyvezető, a 2023. május 15-én elhunyt Dr. Ladotsy Géza Károly, illetve halála után annak örököse tulajdonában van. „A GYŐR-SZOL Zrt., mint többségi tulajdonú tag az ügylet kapcsán a második legnagyobb tulajdoni hányaddal rendelkező tagot, Dr. Ladotsy Géza Károlyt meg sem kérdezte, még csak értesítés szintjén sem jelezte a vételi szándékot” – állítja a feljelentésben Pollreisz Balázs.
fotó: A szerző felvétele
Mindez azért érdekes, mivel információink szerint Dr. Ladotsy Géza Károly mint a Jószív kisebbségi tulajdonosa 2022 márciusában azzal az ajánlattal fordult Endrődi Péter igazgatósági elnök, a Jószívben 50,1 százalékban tulajdonos GYŐR-SZOL vezetője felé, hogy a jövőben eladná, értékesítené a társaságban birtokolt részesedését.
Szegények temetése vagy VIP-szolgáltatások?
Az ügyben a fentieken túl még több kérdés is van, de nem kaptunk rájuk választ. A GYŐR-SZOL vezetőitől is megkérdeztük: mire alapozzák azt az állítást, hogy a Memento a Jószív után a második, van-e bármiféle olyan adat, amely alátámasztja ezt? Azt is megkérdeztük: szándékában áll-e a GYŐR-SZOL Zrt.-nek megvenni a többségében az önkormányzat kezében lévő Jószív fent említett kisebbségi részét? (A feljelentésben pont az szerepelt, hogy sokkal célszerűbb lenne az önkormányzatnak a már meglévő cégében növelni a részesedését.)
Rákérdeztünk arra is, hogy a GYŐR-SZOL a Mementóval prémium szolgáltatásokat tervez-e a temetési piacon? (A polgármester és a bizottsági elnök szociális szempontokat hangsúlyozott a megvételt indokolva.) Illetve, hogy a 140 millió forintot a GYŐR-SZOL Zrt. átutalta-e már, a Memento Kft. megvétele megtörtént-e.
Az ügyben a Mementót is megkerestük, szintén a vételár kifizetését kérdezve a cég ügyvezetőitől, Szél Imrétől és Kóczián Lászlónétól is. A Mementó Kft. vezetői nem feleltek, ahogy arra sem, milyen adat támasztja alá, hogy cégük a második volna a helyi piacon.
Papp László Tamás
A cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta. Címlapkép: A Memento Temetkezés Kft. épülete / A szerző felvétele.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
A győri önkormányzat 1435 Ft/m2 átlagárat fizetett az Ipari Park miatt kisajátított termőföldekért. Szeged csak 444 forintot ad a gazdáknak a BYD kedvéért kisajátított földekért.
Adatigénylésünket megtagadta az akkor még Dézsi Csaba által vezetett önkormányzat, de hiába nyertük meg a pert, és lett Pintér Bence a polgármester, mégsem küldte meg a város az adatokat.
Borkai szerint a titkosítás feloldása sem Dézsinek, sem Pintérnek nem érdeke, mert akkor már „nem lehetne használni politikai célokra” a megállapodást.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!