Jelentkezz gyakornoknak az Átlátszó Oktatáshoz!
Gyakornoki programot indít az Átlátszó Oktatás. Középiskolai diákok, főiskolai és egyetemi hallgatók jelentkezését is várjuk az ország minden részéről. Szeretnéd,...
A Jobbik továbbra is erősödik a magyar egyetemisták és főiskolások körében. A családi háttér pedig még mindig nagy befolyásoló erővel bír a politikai beállítottság kialakításában és társadalmi mobilitás kérdéskörében.
Elkészült az Aktív Fiatalok 2015 kutatás gyorsjelentése. Június 10-én tartottak sajtótájékoztatót a kutatás vezetői Szabó Andrea, Róna Dániel és Kovács Tamás.
Az Aktív Fiatalok kutatócsoportja 2011 óta két évente készít felmérést az egyetemisták és a főiskolai hallgatók körében közéleti témakörben. Fontos, hogy a kutatás eredményei csak erre a csoportra, nem pedig az egész ifjúságra vonatkoznak. A felmérés reprezentatív, mivel a személyesen megkérdezett 800 fős minta lefedi a nagyjából 200.000 fős hallgatói létszámot.
A kutatás harmadik hullámáról összességében azt lehet elmondani, hogy még mindig szélsőjobboldal az első a hallgatók körében és már jóval nagyobb előzésben is van, mint az eddigi évekhez képest.Többségük szeretne rövidebb vagy hosszabb időre munkát vállalni külföldön. A letelepedés szempontjából pedig többen szeretnének külföldön élni a mintából, mintha az egész ifjúságot nézzük.
TÁRSADALMI HELYZET
Erősen befolyásolja a fiatalok előrejutási lehetőségeit és azt is, hogy milyen képzési szintre jutnak el, a családi hátterük. Családi háttér alatt a szülők végzettségét, a származási helyet (város-vidék), az anyagi helyzetet értjük. A kérdőív kitért a hallgatók anyagi helyzetére is, ahol az egyhavi “jövedelmüket” kellett bevallaniuk és azt felosztaniuk aszerint, hogy mire mennyit költenek, pl.: különórák, kultúra, ruházkodás, bulizás. Ennél a kérdéskörnél is látható volt a családi háttér jelentősége és befolyása. Összességében a kutatás szerint a társadalmi mobilitás szerény.
KÜLFÖLD
A kutatók nagy szerencséjére az Aktív Fiatalok felmérése egy időben zajlott a TÁRKI felmérésével, ahol szintén fontos kérdéscsoportot jelentett a migrációs hajlandóság.
A hallgatók 63%-a menne pár hétre dolgozni külföldre, de 37%-uk le is telepedne ott. A TÁRKI felmérése is ezt mutatta ki, azzal a különbséggel, hogy ott az ifjúság egészének szempontjából összességében alacsonyabb a letelepedési hajlandóság, mint az egyetemi vagy főiskolai hallgatók körében. Az elvándorlási kedv egyre nagyobb a korábbi évekhez képest. Nagyobb arányban vándorolnának el azok a hallgatók, akiknek nagyobb a nyelvtudásuk vagy van már tapasztalatuk a külföldi munkavállalással vagy tanulással, de azok is nagyobb arányban hagynák el az országot, akik bizonytalanok a jövőjükkel vagy az elhelyezkedési lehetőségeikkel kapcsolatban.
Azok a hallgatók is nagyobb arányban vándorolnának el, akik bizonytalan pártprefenciákkal rendelkeznek, szemben a kormánypártra szavazókkal. Azonban az elvándorlási hajlandóság nem mutat összefüggéset a származással vagy a társadalmi helyzettel. Valamint a hallgatók nagy többsége (46%) semmilyen előkészületet nem tett még az elvándorlással kapcsolatban, 32%-uk pedig csak informálódott a lehetőségekről.
POLITIKA
Korrupció, hazugság, csalás, Orbán, lopás, Viktor, szar – ezek a leggyakoribb szavak, ami a politikáról eszükbe jutnak a felsőoktatásban tanulóknak.
A kiábrándultság a 2013-as felmérésnél is rosszabb. Három pártot preferálnak, de mindenekelőtt egyet, a Jobbikot. Az LMP támogatottsága nőtt az előző kutatáshoz képest, a Fideszé pedig visszaesett. A Jobbik toronymagasan vezet. A baloldali pártok (Együtt,PM, MSZP,DK) pedig együttesen sem értek akkora támogatottságot, mint a Fidesz. Eltérés látható az országos viszonyokhoz képest, de a tendenciákat nézve nem. A Jobbik erősödik, a Fidesz pedig gyengül.
A Jobbik támogatói leginkább férfiak, kistelepülésen élők, vallásosak, első generációs értelmiségiek és alapszakos hallgatók. Az LMP szavazói a hallgatók körében a nők, nagyvárosiak, mester vagy doktori képzésben résztvevők és nem vallásosak közül kerülnek ki. A Fidesznél a vallásosak, az osztatlan képzésben hallgatók közül kerülnek ki. A baloldal esetében – itt olyan kicsi volt a támogatottság, hogy könnyebb volt együtt vizsgálni a baloldali szavazókat – kevésbé vallásosak, magasan képzett családok és többnyire nők körében népszerűek. Itt nagy az átfedés az LMP szavazóival.
A társadalmi vagy politikai részvétel esetében a sportklubok magasan vezettek – bár itt a kutatók is megjegyezték, hogy egyikhez sem tartozik, de annyira kiemelkedő az érték, hogy fontosnak tartották megmutatni -, második helyen állnak a szakmai tudományos körök, majd a kulturális és hagyományőrző egyesületek. (A hallgatói önkormányzati tagság tekintetében 2013-ban csak a hallgatók 7%-a, idén már a hallgatók 11%-a mondta magát a szervezet tagjának.) A forma, amiben a legtöbben részt vesznek a közéletben, azok a tiltatkozó petíciók.
A bal-jobb skálán a többség jobbfelé tolódott el, azonban a liberális-konzervatív skálán a liberális skála felé tolódott el az önbesorolás. Látható volt a kutatásból, hogy nem egyezik meg a pártpreferencia és az ideológiai besorolás. A kutatók úgy vélték, hogy a “felnőtt” nyelvben használt liberális már nem egyezik meg a hallgatók által használt liberálissal. Ezzel kapcsolatban az is elhangzott, hogy a többség középre helyezte magát, de aki mégis besorolta magát, az liberálisnak vallotta magát.
DEMOKRÁCIA
Csak a relatív többség (47%) gondolja azt, hogy a demokrácia minden politikai rendszernél jobb. Ezt összevetve az MTA TK SZI kutatásával, ahol az egész lakosságot kérdezték a témában, ott már a társadalom abszolút többsége ( >50%) gondolta, hogy a demokrácia jó. A hallgatók 1/3-a közömbös a demokráciával szemben, 1/5-ük szerint pedig a diktatúra is elfogadható politikai rendszer. Leginkább a jogász képzésen, valamint a társadalomtudományi területen tanulók preferálták a demokráciát. A agrár, műszaki és informatikai képzésben résztvevőket pedig nem zavarná a diktatúra bevezetése.
Azonban a hallgatók 68%-a egyáltalán nem vagy nem igazán elégedett azzal, amit Magyarországon demokráciának neveznek. 29%-uk elégedett, 3%-uk pedig teljesen elégedett. Ennek a kérdésnek is van egy gazdasági vagy szociális aspektusa, mivel azok, akik rosszabb családi háttérrel rendelkeznek, azok elégedetlenebbek a demokrácia jelenlegi működésével, mint azok, akik jobb körülmények közül jönnek. Valamint függ a vallásosságuktól és a pártpreferenciájuktól. Azok a hallgatók, akik vallásossak elégedettebbek társaiknál a demokráciával. A pártpreferencia ide úgy kapcsolódik, hogy a vallásos fiatalok leginkább a Fidesz-KDNP szavazótáborát erősítik, tehát az elégedettségüket inkább a kormánypárttal való elégedettségükkel fejezik ki, mint a vallásosságukkal.
A gyorsjelentést ezen a linken lehet elérni: http://www.aktivfiatalok.hu/public/files/documents/gyorsjelentes_v20150510.pdf
Szerző: Urbán Kata
Grafika: Szakács András
Független ember vagy?
Ha lesz 4 ezer független támogatója az Átlátszónak, akkor nincs az a lázárjános, aki el tudna minket hallgattatni. Legyél egy a 4 ezerből, és változtasd meg Magyarországot! Tudnivalók itt.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásGyakornoki programot indít az Átlátszó Oktatás. Középiskolai diákok, főiskolai és egyetemi hallgatók jelentkezését is várjuk az ország minden részéről. Szeretnéd,...
Már jócskán benne a 2019-es évben érdemes visszanézni, hogy mi történt velünk 2018-ban. Aki lemaradt valamiről, az itt pótolhatja be....
Két kórház az összeomlás szélén? Megérett a fizetésemelés a főnöknek! A kormány minden bizonnyal meg lehet elégedve azzal, amilyen irányba...
Hol tart ma Magyarországon egy egyetemi hallgatói önkormányzat, ha szövegértésről van szó? Mutatjuk. Közérdekű adatigénylést adtunk be ugyanis a szegedi...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!