Karácsony Gergely az Európa Hajón tartott kampánrendezvénye után Márki-Zay Péter is szervezett egy naggyűlést, ahol többek között Karácsonynak és a DK-szavazóknak is üzent. Az ellenzéki előválasztáson a 3. helyen végzett hódmezővásárhelyi polgármester kizártnak nevezte, hogy a második fordulóban három miniszterelnök-jelölt legyen, hogy semmiképp ne Dobrev Klára legyen a közös jelölt. Azt mondta, bár szerinte neki van nagyobb esélye a Fidesz ellen, ha Karácsony ezt nem látja be, ő fog visszalépni a budapesti főpolgármester javára.
Vasárnap, egy héttel az ellenzéki előválasztás második fordukója előtt a budapesti Fővám térre szervezett gyűlést a Márki-Zay Péter hódmezővásárhelyi polgármestert támogató Mindenki Magyarországa Mozgalom. Ugyanezen a napon ez már a második hasonló rendezvény volt, délelőtt ugyanis Karácsony Gergely is tartott egy kampányeseményt az Európa Hajón.
Az előválasztás első fordulóján Karácsony a 2., Márki-Zay a 3. helyezést érte el a DK-s Dobrev Klára mögött, mégis sokak szerint esélyesebb, hogy végül kettejük közül kerül ki majd a közös miniszterelnök-jelölt, miután Karácsony és Márki-Zay is megerősítették, hogy összefognak a második fordulóban, azaz egyikük visszalép a másik javára.
Közönség az MMM október 3-i gyűlésén, Budapest, Fővám tér (a szerző felvétele)
A rendezvényen Márki-Zay beszédében is arra utalt: jelenleg Karácsony és közte egyfajta chicken game zajlik. Ez az az extrémsport, illetve játékelméleti feladvány, ahol két autó száguld egymás felé, és az veszít, aki előbb rántja félre a kormányt, ha pedig mindkét fél bátrabb akar lenni a másiknál, mindketten összetörik magukat.
Azonban a játék „szabályainak” eléggé ellentmondó módon Márki-Zay a vasárnapi rendezvényen előre bejelentette, hogy ha Karácsony nem enged, akkor ő biztosan félrerántja majd a kormányt.
Seregszemle a tárgyalás előtt
Arról azonban még nem állapodtak meg, hogy ki lép vissza kinek a javára. A két vasárnapi esemény is jelentős részben a másik jelölt meggyőzéséről szólt, Márki-Zay gyűlésén különösen hangsúlyos volt az esélylatolgatás, az, hogy kinek van nagyobb esélye megszólítani a bizonytalan és fideszes szavazókat. Márki-Zay szerint neki, ennek ellenére a vasárnapi gyűlésen mintha arra is elkezdte volna felkészíteni a szavazóit, hogy ő lép vissza Karácsony javára.
Fotó: Átlátszó/Zubor Zalán
A hódmezővásárhelyi polgármester az első fordulóban meglepetésre 20 százalékos támogatottsággal a 3. lett, az előzetes mérésekhez képest jobban teljesített az online szavazáson és a fővárosban. Az eredményt korábban volt, aki azzal magyarázta, hogy szavazói között kifejezetten sokan vannak a fiatalok, és a budapesti gyűlés is erre utalt: ritkán látni Magyarországon ennyire alacsony átlagéletkorú politikai rendezvényt. Erre az egyik felszólaló, Molnár Tibor keszthelyi jelölt is utalt, aki azt mondta:
az MMM eredményváróján „több fiatalt látott, mint például a Momentum gyűlésein”.
A Fővám téri gyűlés a számos beszéd miatt a gyűlés több mint kétórásra nyúlt – a mintegy 700-1000 résztvevő közül sokan többször elégedetlenkedtek, hogy ennyi szónoklatot kell végighallgatniuk, amikor ők Márki-Zayt jöttek meghallgatni. A sok támogató felszólaló (köztük polgármesterek, helyi és országos politikusok) felkérése azonban valószínűleg nem szervezési hiba volt, hanem üzenet a rivális-szövetséges jelöltnek.
A jobboldali sztereotípiákat a magyar vitézségtől, a magyar felsőbbrendűségtől a magyar tehetségig (bizonyíték: Neumann János, Szilárd Leó, Teller Ede) könnyű megvetni és kiröhögni. De ott vannak a koronként változó baloldali sztereotípiák: a német újrafelfegyverzés: a fasizmus újjáélesztése. A NATO az imperialista országok agresszív katonai tömbje (1957).
Dobrev és a Fidesz-kétharmad
A rendezvény több felszólalója egyébként Karácsony Gergely délelőtti gyűlésén is részt vett, ilyen volt például Szabó Tímea országgyűlési képviselő. Szabó a két jelölt közötti együttműködésről beszélt, mint mondta, mindketten „kormányváltást és rendszerváltást is akarnak”, és úgy gondolják, nem lehet visszatérni a „2010 előtti évek kormányzásához”. Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester szintén azt mondta: ő az első fordulóban Karácsonyra szavazott, és „most is így tenne”, de létfontosságúnak nevezte, hogy a második fordulóban vagy Karácsony vagy Márki-Zay egyedül álljon szembe Dobrev Klárával, mivel mint mondta,
ha a DK jelöltje a szavazók kevesebb mint felének támogatásával lenne jelölt, „az kicsit olyan lenne, mint amikor a Fidesz a szavazatok kevesebb mint felével szerzett kétharmados parlamenti többséget”.
Amikor Dobrev Klára került szóba, a résztvevők hangneme az első fordulós kampányhoz és még az előválasztási vitákhoz képest is szokatlanul támadó volt. Többen kijelentették, hogy a Fidesznek kedvezne, ha Dobrev lenne a közös ellenzéki jelölt, és azt, hogy az ő jelöltsége ellentmondana annak, amit az ellenzéki összefogástól várnak.
Visi Piroska, a Mindenki Magyarországért Mozgalom hegyvidéki jelöltje úgy fogalmazott: „nem Dobrev Klárával van bajunk, de elvárjuk, hogy tisztázza, miként viszonyul a 2010 előtt történtekhez”, a DK-nak pedig „el kell ismernie, hogy milyen hibákat követtek el a 2010 előtti kormányok”, példaként említve a határon túliak kettős állampolgárságának ügyét és a 2006-os rendőri erőszakot.
Szabó Tímea országgyűlési képviselő az MMM beszédet mond Márki-Zay Péter mellett, október 3-án, a Fővám téren (a szerző felvétele)
Hadházy szerint a vidéki mozgósítás a kulcs
Bár a felszólalók egy része arról beszélt, nincs most helye a taktikázásnak, esélylatolgatásnak, más beszédek mégiscsak arra futottak ki, hogy kinek lehet nagyobb esélye jövőre legyőzni a Fideszt. Igaz, abban nem mindenki foglalt állást, hogy Karácsony vagy Márki-Zay lenne-e a befutó: Hadházy Ákos, akinek a levelét a szervezők olvasták fel, annyit üzent például, hogy „a bizonytalan és a Fideszes szavazókat leginkább meggyőző embert kell jelölni”, és hogy
„a választás azon múlik majd, hogy a legkisebb falvakban is lesz-e elég aktivista és szavazatszámláló”.
Az utolsóként felszólaló Márki-Zay Péter az „ellenzékváltásról”, a civil jelöltekről és az előválasztásokon látott meglepetéseredményekről beszélt. Utóbbiak közül kiemelte Hadházy Ákos zuglói szereplését: mint mondta, a korábbi MSZP-s jelölt, Tóth Csaba nem azért lépett végül vissza az előválasztástól, mert Karácsony Gergely kihátrált mögüle, hanem mert tudta, hogy „az emberei 80 százaléka Hadházyt támogatta”.
A zuglói választás szerinte példa arra, hogy az ellenzék elindult a megtisztulás felé az előválasztáson, és hogy a bizonytalanok megszólítására a „civil” (a régebbi pártokon kívüli) jelölteknek van nagyobb esélye.
Márki-Zay Péter: ha „Karácsony hiúsági kérdést csinál a versenyből”, visszalép
Márki-Zay beszéde alapján inkább ő léphet vissza
Márki-Zay több helyen is bírálta az ellenzéki pártokat, azok szerinte az elmúlt években nem tettek eleget azért, hogy az emberekhez eljussanak a Fidesz legsúlyosabb botrányai és hibái, például a koronavírus-járvány alatti, rendkívül magas halálozási ráta és a kínai vakcinák korrupciógyanús beszerzése – itt szintén Hadházyt dícsérte, aki szerinte egyedüliként beszélt számos súlyos korrupciós ügyről.
Az MMM jelöltje kategorikusan kizárta, hogy a második fordulóban három miniszterelnök-jelölt legyen a szavazólapokon: Karácsony Gergellyel megegyeztek, hogy támogatni fogják egymást Dobrev Klárával szemben, de még tart a vita arról, milyen felállásban. „Ebben fontos érv lesz az is, hogy mennyien jöttetek ki ide, és hányan voltak délelőtt egy hajón” – mondta, utalva Karácsony kampánynyitójára.
Márki-Zay (a felszólalók közül egyedüliként) külön szólt a DK-szavazókhoz is, akiknek azt üzente: nekik is az az érdekük, hogy ne Dobrev legyen a közös jelölt, mert akkor „újra Orbán nyer kétharmaddal”. Kitért arra is, hogy a Jobbik vezetése gyakorlatilag egyfajta paktumot kötött a DK-val, miután Jakab Péter a második fordulóban nem szólított fel más jelölt támogatására.
Karácsonnyal kapcsolatban azt mondta: neki nagy előnye, hogy az ellenzéki mezőnyben a bal-jobb-tengelyen középen áll, azonban ő maga „az ellenzéki és a kormánypárti szavazók között áll középen” ideológialag, így szerinte neki van a legnagyobb esélye megszólítani a bizonytalanokat.
Márki-Zay úgy fogalmazott, Karácsonnyal jelenleg egyfajta chicken game zajlik. Mint mondta, biztos benne, hogy neki van a legnagyobb esélye Orbán Viktor ellen, ennek ellenére, fogalmazott, „az államférfiúi felelősség azt diktálja, hogy ha Karácsony hiúsági kérdést csinál a választásból, nekem kell az utolsó pillanatban félrerántanom a kormányt.”
Első forduló eredményei Az MSZP és a Párbeszéd április végén bejelentette, hogy minden körzetben közösen indítanak jelölteket. A térképen és a támogatási hálón jelölő szervezetnek azt a pártot tüntettük fel, amelynek tagja az induló, a másik pártot pedig a tá
Zubor Zalán
Címlapkép: Márki-Zay Péter az ellenzéki előválasztás második fordulójának kampánnyitóján, 2021 október 3-án a budapesti Fővám téren (a szerző felvétele)
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
A Bevándorlási Hivatal a 2016-os menekültválság kellős közepén megtiltotta, hogy újságírónk, Erdélyi Katalin a menekülteket befogadó állomásokon fennálló körülményekről forgasson....
A Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA) tulajdonában álló Kövess minket 2022 Kft. finanszírozza azokat a plakátokat Csepelen és Soroksáron (is?),...
„Kérjük az Európai Bizottságot, hogy a konkrét intézkedések bevezetéséig halassza el a magyar nemzeti terv jóváhagyását a Helyreállítási és Ellenállóképességi...
A „tiszta” kiberbiztonsági cégek ne alkalmazzanak olyan szakembereket, akik korábban kémszoftvert is gyártó cégnél dolgoztak. Ezt a kezdeményezést egy, a...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!