Próbáltuk megtudni, hogy hány rendőr ellenőrzi a kijárási korlátozás betartását, és hány maszkot kaptak, de az ORFK csak azt közölte a megkeresésünkre, hogy a rendőröknek FFP2-es maszkjuk, védőkesztyűjük és védőszemüvegük is van. Az állami hírügynökség fotóin viszont az látszik, hogy sok járőr semmilyen maszkot, vagy csak a vírusfertőzés ellen nem védő típust visel.
A kormány által március 28-án elrendelt kijárási korlátozás betartását a rendőrség ellenőrzi, az ország különböző pontjain járőröző rendőrökről pedig folyamatosan jelennek meg fotók az állami hírügynökség (MTI) galériájában. Ezeken az MTI-fotókon azonban szembetűnő, hogy sok járőröző rendőr semmilyen védőfelszerelést sem visel. Néhány példa:
Rendőrök járőröznek a Nyugati téren 2020. április 3-án. (fotó: MTI/Mónus Márton)
Rendõrök járõröznek a kecskeméti piacon 2020. április 2-án. (fotó: MTI/Ujvári Sándor)
Rendõrök járõröznek a Bosnyák téri piacon 2020. március 31-én. (fotó: MTI/Balogh Zoltán)
Készenléti rendõrök járõröznek az Újpalotai vásárcsarnok és piac mellett a kijárási korlátozás alatt 2020. március 30-án. (fotó: MTI/Balogh Zoltán)
Bár Magyarországon több országgal ellentétben nem kötelező a maszk viselése, ennek Orbán Viktor március 30-i parlamenti megszólalása szerint csak az az oka, hogy nincs elegendő maszk az országban, vagyis hiába írnák elő a viselését törvényileg, lehetetlen lenne megvalósítani.
A lakossághoz hasonlóan tehát a magyar rendőröknek sem kötelező maszkot hordaniuk, azonban logikusnak tűnne, hogy a jelenlegi állapotban a szokásosnál is fontosabb szerepet betöltő rendvédelmi dolgozókra fokozottan vigyáz az állam, vagyis védi őket a vírusfertőzéstől. Ez pedig csak FFP2-es vagy FFP3-as maszkkal (lenne) lehetséges.
A még sima, sebészi vagy házi készítésű maszkokat sem viselő rendőröket megörökítő MTI-fotók kapcsán március 30-án kérdéseket küldtünk az Operatív Törzsnek, de hiába: nem válaszoltak írásban sem, és az online sajtótájékoztatókon sem hozták szóba az Átlátszó által felvetett témát. Kérdéseinket azonban elküldtük aznap az Országos Rendőr-főkapitányságnak (ORFK) is, és a rendőrségi sajtóosztály néhány órán belül reagált megkeresésünkre.
Bár az ORFK-tól is kevés érdemi választ kaptunk, annyit azért megtudtunk, hogy a rendőröknek FFP2-es maszkjaik vannak. Azt azonban nem közölték – hiába kérdeztünk rá -, hogy hány rendőr járőrözik a közterületeken, és ők hány maszkot kaptak eddig.
Íme a kérdéseink és az ORFK válaszai:
– Hány rendőr teljesít jelenleg utcai szolgálatot? – Hány plusz fő járőrözik a közterületeken a kijárási korlátozás elrendelése óta?
„A rendőrség a szükséges létszámban látja el a jogszabályban meghatározott feladatait.”
– Hány maszkot és kesztyűt kaptak eddig az utcai szolgálatot teljesítő rendőrök? – Milyen típusú maszkokat kaptak a rendőrök? – Miért nem visel az utcai szolgálatot ellátó, közterületeken járőröző rendőrök mindegyike kesztyűt és/vagy maszkot?
„A magyar rendőrség intézkedő állománya a járványhelyzetre való tekintettel többféle védőfelszereléssel rendelkezik. A rendőrök az összes körülményre figyelemmel és a fertőzésveszélyt is figyelembe véve hajtják végre intézkedéseiket, döntenek a védőfelszerelések alkalmazásának köréről. A rendőrök FFP-2-es maszkkal, védőkesztyűvel, védőszemüveggel rendelkeznek, egyes rendőrök teljes védőruházattal (Tyvek védőruha) is el vannak látva. Az Országos Rendőr-főkapitányság biztosította az állomány részére az alkoholos kézi, illetve felületfertőtlenítő eszközöket, amiket az irodákban és a szolgálati autókban is elhelyeztek. A rendőri állomány részére részletes intézkedési protokoll került kidolgozásra, amely alapján döntést tud hozni, hogy milyen intézkedéshez milyen védőfelszerelést kell viselniük.”
Természetesen az MTI-ben van fotó maszkot és kesztyűt viselő rendőrökről is, de a képek tanúsága szerint a járőrök védőfelszerelése nem egységes az országban.
Rendőrök beszélgetnek egy járókelővel a veszprémi Kossuth Lajos utcán 2020. április 3-án. (fotó: MTI/Vasvári Tamás)
Rendõrök igazoltatnak egy járókelõt egy szekszárdi szupermarket elõtt 2020. április 1-én. (fotó: MTI/Sóki Tamás)
A rendõrök szóban figyelmeztetnek egy 65. életévét be nem töltött vásárlót egy gyõri bevásárlóközpont elõtt a kijárási korlátozás alatt 2020. március 30-án. (fotó: MTI/Krizsán Csaba)
Rendõrök járõröznek a Lehel téren, Budapesten 2020. március 29-én. (fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)
De az MTI-fotók szerint nem csak településenként különbözik a rendőrök védőfelszerelése: egy Egerben megörökített járőrpáros két tagja is két különböző típusú maszkot visel.
Rendõrök az egri piaccsarnokban a kijárási korlátozás kezdetének napján, 2020. március 28-án. (fotó: MTI/Komka Péter)
Bár egyre biztosabbnak látszik, hogy a maszkviselés akadályozza a koronavírus terjedését, az Egészségügyi Világszervezet (WHO), és rá hivatkozva az Emberi Erőforrások Minisztériuma, valamint a magyar tisztifőorvos sem ajánlja a maszk viselését egészséges, vagy legalábbis tüneteket nem mutató emberek részére. Ennek ellenére egyre többen hordják önszántukból Magyarországon is, ám mivel a többi visegrádi országhoz hasonlóan hazánkban is hiánycikk a maszk, sokan otthon varrnak maguknak.
Több ország vezetőivel ellentétben hazánkban sem a kormánypárt politikusai, sem az Operatív Törzs tagjai nem hordanak maszkot a nyilvánosság előtt.
A fejlett ázsiai országokban, és Európában már Bulgáriában, Csehországban, Szlovéniában és Szlovákiában is kötelező a maszk viselése. Ausztriában egyelőre csak a boltokban kell hordani, Németország és az USA pedig gondolkodik rajta, hogy kötelezővé tegyék.
A maszkhordás melletti és elleni érveket ebben a cikkünkben gyűjtöttük össze:
A nemzetközi egészségügyi szervezet hivatalosan ellenzi, hogy egészséges emberek maszkok hordjanak, mégis egyre több országban vitatják a WHO előírását. A koronavírus tünetmentesen is fertőz, a szájmaszk nem viselőjét védi elsősorban, hanem a többi ember egészségét. Ha pedig egy egész társadalom kollektíven hordja, az segíthet a vírus terjedésének lassításában.
Erdélyi Katalin
Címlapkép: Kerékpározó idős férfival beszélgetnek a járőröző rendőrök Békéscsabán 2020. március 31-én. (fotó: MTI/Rosta Tibor)
Adj 1 százalékot az Átlátszónak! Adószám: 18516641-1-42 Átlátszónet Alapítvány
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri vagy rendszeres adománnyal, vagy az szja 1 százalékod felajánlásával!
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Egy kiszivárgott miniszteri utasítás arra utal, hogy hiány alakulhatott ki a koronavírus-válság kezelésének kulcsjelentőségű területén, a kórházakban dolgozó orvosoknak és...
Miközben egyes hagyományos bűnözési formák a háttérbe szorulnak, szervezett bűnözői csoportok máris sikerrel nyergeltek át a koronavírus-válság ideje alatt is...
Úgy tűnik, végre megvalósul Gazdagréten a tanuszoda, amit elsősorban a közeli általános iskolák diákjai használhatnak majd. Csak a harmadik próbálkozásra...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!