Honvédség

Államtitkári szinten kellett jóváhagyni Ruszin-Szendi Romulusz szolgálati villáját

Az Index pár napja írta meg, hogy a Tisza Párt szakértőjeként felbukkanó volt vezérkari főnök, Ruszin-Szendi Romulusz közel 1 milliárd forintért „építtetett magának” egy szolgálati villát Dunakeszin. Az Átlátszó által lekért tulajdoni lap szerint a ház a HM EI Zrt. tulajdonában van, és a jogszabályok alapján levezethető, hogy bárki is igényelte az ingatlant, a végső döntést vagy a Miniszterelnöki Kormányiroda közigazgatási államtitkára, vagy a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára, vagy pedig a HM EI Zrt. igazgatósága hozhatta meg.

A Mi Hazánk és Tényi István is feljelentést tett az ügyben hűtlen kezelés gyanúja miatt, de könnyen lehet, hogy a volt vezérkari főnök helyett végül másokkal szemben indul eljárás. Ruszin-Szendivel ellentétben Benkő Tibor, volt vezérkari főnök majd honvédelmi miniszter távozásakor megvásárolta a HM EI Zrt.-től a szolgálati házát.

Az Index.hu 2025.02.21-én megjelent cikke szerint a lap birtokába jutott főkönyvelési adatok alapján Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnök összesen 928 millió 145 ezer 850 forintért „építtetett magának” egy szolgálati villát Dunakeszin. Az ingatlant 244 millió 400 ezer forintért szerezték be, majd több mint 683 millió forint értékben végeztek rajta felújítást. A lap szerint Ruszin-Szendi Romulusz 2022. december 18-tól 2023. szeptember 25-ig lakott az épületben.

Ruszin-Szendi Romulusz sajtómegkeresésekre azt írta, az ingatlan megvásárlását, kezelését és felújítását a Honvédelmi Minisztérium (HM) „egyik háttérintézménye” végezte abból a célból, hogy az a mindenkori vezérkari főnök szolgálati ingatlana legyen. Mivel mindent ez a háttérintézmény bonyolított le, a volt vezérkari főnök állítása szerint ő a kivitelezőkkel, a megbízottakkal és a megállapodással kapcsolatos részletekről nem tud információkkal szolgálni.

Érdeklődtünk a Honvédelmi Minisztériumnál, helytállóak-e az Index cikkében felsorolt állítások. Emellett többek között arra is rákérdeztünk, ki adott engedélyt az építkezésre, van-e korlátozás arra vonatkozóan, hogy milyen értékhatárig vehető/bérelhető/újítható fel a szolgálati lakás, és hogy tett-e korábban bárki panaszt a Dunakeszin található ingatlan árára vonatkozóan.

Dunakeszi Ház2

A ház Dunakeszin, ahol a volt vezérkari főnök lakott. Fotó: Erdélyi Katalin

Bár a Minisztériumtól nem kaptunk választ, a hatályos jogszabályok, az alá- és fölérendeltségi viszonyok, valamint az ingatlan tulajdoni lapjának segítségével sikerült közelebb jutnunk a megoldáshoz.

A HM EI Zrt. vette meg a házat

Az RTL helyszíni riportját követően a pontos cím alapján lekértük a Dunakeszin található ingatlan tulajdoni lapját, amin az áll, hogy a telket a HM Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő Zrt. (HM EI Zrt.) vette meg 2022-ben egy helyi vállalkozótól. A területre korábban 110 millió forintos jelzálogot jegyeztek be, vagyis az ingatlan legalább ennyit, de vélhetően ennél jóval többet ér(t).

A ház tehát soha nem volt Ruszin-Szendi Romuluszé, azt korábban magánszemélyek, majd a HM EI Zrt. birtokolta.

A HM EI Zrt. tulajdonosa a magyar állam, felügyeleti szerve a Honvédelmi Minisztérium. És bár a tulajdonost megillető használati és rendelkezési jogok a HM EI Zrt.-éi, a cég tulajdonosi jogait gyakorló HM adhat a társaságnak utasítást arra, hogy ezeket a jogokat hogyan gyakorolja.

Kérdés azonban, hogy HM utasíthatja-e a gazdasági társaságát arra, hogy az a saját vagyonából, ellentételezés nélkül biztosítsa egy állami/honvédségi vezető lakhatását. Arról ugyanis az Index cikkében sem esett szó, hogy a volt vezérkari főnök (vagy a HM) bérleti díjat fizetett volna.

Hogy a beruházásra végül ki bólintott rá, azt a jogszabályok alapján próbáltuk levezetni.

Dunakeszi építés2022

A Google Maps felvételei alapján így épült az ingatlan 2022 nyarán

Hivatali lakás Vidoven Árpád jóváhagyásával?

Ha a honvédség egyik tagja szolgálati lakást szeretne, annak – a honvédelmi szervezetek költségvetési gazdálkodásának rendjéről szóló 20/2021. (V. 19.) HM utasítás alapján – a következő a menete.

Először kezdeményezni kell az elhelyezési utalást a Honvédelmi Minisztérium Védelemgazdasági Hivatalánál (HM VGH) és a HM Ingatlanvagyon és Lakhatástámogatás Felügyeleti Főosztályán. Ezután az utalásra a Honvéd Vezérkar főnöke (HVKF), illetve a HM VGH tesz javaslatot. Az elhelyezési utalásról végül a miniszter képviseletében eljárva a HM közigazgatási államtitkára (HM KÁT) dönt.

Ez a közigazgatási államtitkár 2019 óta

Vidoven Árpád volt fideszes országgyűlési képviselő, aki előtte a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetirodában dolgozott.

Vidoven jól végezheti a munkáját, hiszen 2023-ban 10,5 millió forintos jutalmat kapott – abban az évben ez volt a közigazgatási államtitkároknak adott bónuszok közül legmagasabb.

A honvédelmi- és haderőfejlesztéshez kapcsolódó (saját eszközzel és állománnyal végrehajtásra tervezett) építési beruházási, valamint felújítási igényeket a HM VGH kezeli, de az engedélyeket végül szintén a HM közigazgatási államtitkára hagyja jóvá.

Áder János; Vidoven Árpád

Vidoven Árpád, a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára (b) átveszi kinevezési okmányát Áder János (volt) köztársasági elnöktől a Sándor-palotában 2019. július 30-án. MTI/Bruzák Noémi

Tehát ha kiutalásról vagy építkezésről volt szó, Vidoven Árpádnak tudnia kellett róla.

Még akkor is, ha a volt vezérkari főnök maga adott utasítást a ház építésére. Ha ugyanis a „pénzügyi ellenjegyzés utasításra történt”, a HM VGH-nak akkor is írásban kellett volna erről tájékoztatást adnia a HM közigazgatási államtitkárának, aki meg is tagadhatta volna a kötelezettségvállalás teljesítését.

Vagyis Ruszin-Szendi Romulusz kérhetett volna bármilyen beruházást, a HM közigazgatási államtitkára megakadályozhatta volna azt.

Erre azonban úgy tűnik, nem került sor, hiszen a ház végül – az Index szerint félmilliárdos költséggel – megépült, a volt vezérkari főnök pedig beköltözhetett.

Bár a Honvédelmi Minisztérium által nyújtott lakhatási támogatásokról szóló 19/2009. (XII. 29.) HM rendelet szabályozza a kiadható lakásokra vonatkozó paramétereket (pl. szobák száma, stb.), „vezetői lakás tekintetében az igény mértékét nem kell figyelembe venni”.

Vagyis a vezérkari főnökök esetében vélhetően nem volt/nincs felső limit.

Külön juttatás Bordás Gábor engedélyével?

A hivatali lakás igénylésén túl azonban lehetséges egy másik verzió is.

A honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV törvény akkor aktuális állapota szerint a Honvéd Vezérkar főnöke közigazgatási államtitkári juttatásokra jogosult. A közigazgatási államtitkár juttatásait pedig az állami vezetői juttatásokról szóló 275/2015. (IX.21.) Korm. rendelet határozza meg.

Ha a lakás biztosítása során erre a törvényre és rendeletre hivatkozva jártak el, akkor a Miniszterelnöki Kormányiroda közigazgatási államtitkára elé kellett, hogy kerüljön az ügy, hiszen hivatali lakás ebben az esetben csak az ő előzetes engedélyével biztosítható. Az ingatlant azonban ilyenkor is a HM-nek kell(ett) adnia.

Orbán és Bordás

Orbán Viktor kormányülést tart a Karmelita kolostorban 2022. november 16-án. Mellette Bordás Gábor, a Miniszterelnöki Kormányiroda közigazgatási államtitkára. Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

A Miniszterelnöki Kormányiroda közigazgatási államtitkára Bordás Gábor, aki 2021-ben váltotta Biró Marcellt, Orbán Viktor korábbi jobbkezét.

A HM EI Zrt. igazgatósága is asszisztált

De ha esetleg a volt vezérkari főnök mindkét közigazgatási államtitkárt kikerülte volna valahogy, és közvetlen utasítást adott volna a HM EI Zrt.-nek (ez lenne a harmadik opció), a cég igazgatóságának akkor is jóvá kellett volna hagynia az építkezést.

A HM EI Zrt. SZMSZ-ének kivonata szerint ugyanis az igazgatóság dönt minden 100 millió forintot meghaladó jogügyletről és szerződéskötésről. Ez alól egyetlen kivétel van: ha az ügylet a részvényesek kizárólagos hatáskörébe tartozik. De még ebben az esetben is tudniuk kellett a beruházásról, hiszen az az általuk birtokolt ingatlanon történt.

Vidoven és Korom

Vidoven Árpád és Korom Renáta katonák gyűrűjében a déli határon. Fotó: honvedelem.hu

Ráadásul az igazgatóságban többek között ott ül(t) Korom Renáta, aki a kérdéses időben, 2019 és 2023 között a Honvédelmi Minisztérium Jogi és Igazgatási Ügyekért Felelős Helyettes Államtitkára is volt, és aki a HM Ingatlanvagyon és Lakhatástámogatás Felügyeleti Főosztályának munkáját is felügyelte.

Korom Vidovennel együtt érkezett a honvédséghez, előtte ő is a Miniszterelnökségen és a Miniszterelnöki Kabinetirodánál dolgozott.

Vagyis: a két államtitkár valamelyikének, vagy legalább a HM EI Zrt. igazgatóságának ismernie kellett a több száz millió forintos építkezést, és jóvá is kellett hagynia.

A volt honvédelmi miniszter a HM EI Zrt.-től vett házat

Ruszin-Szendi Romulusz szerint „ellentétben több más korábbi gyakorlattal”, az ő esetében legalább „nem került piaci ár alatt” a saját tulajdonába az ingatlan.

A volt vezérkari főnök ugyan nem említett neveket, lapunk azonban megtudta, hogy egy volt vezérkari főnök, Benkő Tibor (és felesége) egy olyan házat vásárolt, amely korábban a HM EI Zrt.-é volt. A tulajdoni lap szerint

az ingatlant 2012-ben vásárolta meg a HM EI Zrt., majd tőlük a Benkő házaspár vette meg 2022 márciusában.

Információink szerint a volt vezérkari főnök majd honvédelmi miniszter nemcsak azóta, de előtte is a házban lakott. Benkőt hivatalosan 2022 májusában váltotta a miniszteri poszton Szalay-Bobrovniczky Kristóf.

Az állami tulajdonú hivatali lakásokat a jogviszony megszűnésekor (is) vissza kell adni, és ezek az ingatlanok alapvetően nem idegeníthetőek el. Ugyanakkor a Honvédelmi Minisztérium „a meglévő ingatlanpiaci hatásokat ellensúlyozva és a túlzott pénzintézeti eladósodást elkerülve” 2022-ig több mint 1600 ingatlant értékesített.

Budaörs

A budaörsi ingatlan, ami 2022-ig a HM EI Zrt.-é volt, azóta pedig a Benkő házaspáré. Fotó: Google Maps

Hogy a budaörsi ingatlan mennyibe került eredetileg, mennyit költöttek rá, és végül mennyiért adták el, egyelőre nem tudni. Az biztos, hogy kívülről legalább olyan mutatós, mint a Dunakeszin található ingatlan.

A két ingatlannal kapcsolatos kérdéseinkkel megkerestük újra a Honvédelmi Minisztériumot és a HM EI Zrt.-t is. Cikkünk megjelenéséig egyik helyről sem kaptunk választ.

A Magyar Nemzet információ szerint nemcsak a Mi Hazánk Mozgalom, de Tényi István is feljelentést tett Ruszin-Szendi Romulusz „luxusvillájával kapcsolatban” hűtlen kezelés gyanúja miatt. Kérdés, hogy az eljárás során végül kit találnak felelősnek az ügyben.

Katus Eszter

A cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta. Címlapkép: Facebook/Átlátszó montázs – színessel Ruszin-Szendi Romulusz középen és Benkő Tibor jobbra

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Bankkártya
  • Átutalás
  • PayPal
  • 1%
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat bankkártyás fizetéssel! Köszönjük.

2 990 Ft 5 990 Ft 14 990 Ft Egyedi összeg

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás

Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42

1% TÁMOGATÁS
  • ikon ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42