A Bogányi Gergely Kossuth-díjas zongoraművész nevével fémjelzett „csodazongora” történetében gyakran felbukkan a közpénz. Abból született meg tíz évvel ezelőtt maga a hangszer is, amelyből aztán 10 darabot vett a kormány. Most újabb 5 darabot vásárolnak közpénzből, emellett 190 millió forinttal támogatják Bogányi zongoragyártó cégét. Minderről egy nem nyilvános kormányhatározatban döntöttek, ami csak a közbeszerzési dokumentumokból derült ki.
A 2-es sorszámmal kezdődő, tehát „kétezres” kormányhatározatok nem titkosak, egyszerűen csak nem jelentetik meg őket a Magyar Közlönyben, mint a többit, vagyis nem kerülnek nyilvánosságra. Az Orbán-kormány rendszeresen alkalmazza ezt a megoldást, ha azt szeretné, hogy egy-egy döntése titokban maradjon.
„A hangszer megfelel a magas színvonalú, a magyar hagyományokat és innovációt bemutatni képes hangszeres berendezés kívánalmainak, amely ezáltal alkalmas lehet Magyarország imázsának emelésére.” – olvasható az öt darab Bogányi-zongora beszerzéséről szóló dokumentációban.
A Közbeszerzési Értesítő 2024. július 31-i kiadásában jelent meg, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő összesen öt darab Bogányi-zongorát vásárol nettó 279,5 millió forintért. Az MNV által beadott iratok szerint azért veszik a hangszereket, hogy
„azokat diplomáciai és államközi kapcsolatok fejlesztésének céljából elajándékozza”.
A dokumentáció szerint 3 darab B-292 típusú és 2 darab B-262 típusú Bogányi-zongorát vesz az állam. A hangszerek honlapja szerint a B-292 a „Grand Prestige” nevű versenyzongora, a B-262 pedig az első, 2015-ben bemutatott modell.
Az eladó az SLG-33 Művészeti és Szolgáltató Kft., amely a hangszer forgalmazását kizárólagosan végzi. Éppen ezért a beszerzés felhívás nélküli tárgyalásos eljárás volt, vagyis csak ezt a céget kérték fel ajánlattételre. Az SLG-33 Művészeti és Szolgáltató Kft. egyetlen tulajdonosa Bogányi Gergely zongoraművész, akiről a hangszer is a nevét kapta. A Vácra bejegyzett vállalkozás nettó árbevétele 2019 és 2023 között évi 12-35 millió forint között mozgott, a mostani állami megrendelés tehát jelentősen megdobja majd a forgalmát.
Titkos döntés, fejlesztési támogatás
A közbeszerzési dokumentumokban az is szerepel, hogy az 5 darab Bogányi-zongora megvásárlásáról a kormány egy 2-es sorszámmal kezdődő („kétezres”) kormányhatározatban döntött. Ezek a határozatok nem kimondottan titkosak, de tulajdonképpen mégis, mert a többivel ellentétben nem jelentetik meg őket a Magyar Közlönyben. A nyilvánosság tehát nem értesül róluk. Az Orbán-kormány gyakran alkalmazza ezt a módszert, hogy eltitkolja a döntéseit.
Szerencsére a mostani zongorabeszerzési tender iratanyagába becsatolták azt a kormányhatározatot, ami a vásárlásról határozott. Így megnézhetjük, miként néz ki egy ilyen „kétezres” határozat, amit egyébként nem hoznak nyilvánosságra. Ráadásul nem csak az 5 zongora megvásárlása szerepel benne, hanem az is, hogy
az állam a Zengafons Kft. „Technológiai fejlesztés támogatása a hangszergyártás területén” című projektjét maximum 241,7 millió forinttal támogatja.
A Zengafons Kft. az a cég, ami eredetileg kifejlesztette a Bogányi-zongorát, és a mai napig a gyártását végzi. A cég többségi tulajdonosa Bogányi Gergely, a kisebbségi pedig Üveges Péter, a hangszer feltalálója. A Csomádra bejegyzett vállalkozás az elmúlt években nettó 74 és 151 millió forint közötti árbevételt ért el.
A kormányhatározatban megítélt 241,7 millió forint támogatás bruttóban, áfával együtt értendő, nettóban kb. 190 millió forintot jelent. A Zengafons tehát nagyjából egy évi bevételét kapja ajándékba a kormánytól, közpénzből.
Részlet a kormányhatározatból (forrás: EKR)
Folyamatos közpénzeső a zongorára
Tíz évvel ezelőtt a 444 írta meg, hogy egy apró nógrádi cég, a Zengafons Kft. kapott 217 millió forint támogatást az államtól az Új Széchenyi Terv keretében. A „Magyar Zongora” nevű pályázat célja egy olyan hangszer kifejlesztése volt, amely „világraszóló újdonság a hangszeriparban”, és egyben „újraéleszti a magyar hangszergyártást”. A lap arról is beszámolt, hogy a pályázat önrésze 60 millió forint volt, de ezt a Zengafons megkapta támogatásként a Nemzeti Banktól.
A cég tulajdonosa Bogányi Gergely Kossuth-díjas zongoraművész, és bár a mintaoltalom szerint a hangszer feltalálója Üveges Péter, mégis Bogányi-zongoraként került be a köztudatba. A zongoraművész honlapja szerint „a Szerencsejáték Zrt. és az EMMI 100 millió forintos támogatására is szükség volt, hogy elkészüljön a prototípus”.
Bogányi Gergely Kossuth-díjas zongoraművész, a hangszer tervezője a 10. Bogányi-zongora tiszteletére rendezett gálakoncert és átadóünnepség elõtt a müncheni Deutsches Museumban 2019. április 9-én. (fotó: MTI/EPA/Philipp Guelland)
2015-ben bemutatták az elkészült csodazongorát, és az állam gyorsan vett is belőle tíz darabot nettó 602 millió forintért. Ezeket itthoni és külföldi közintézményekben helyezték el. Később ajándékozott egyet a kormány Finnországnak és Moszkvának is, tavaly pedig vettek egyet a 3,5 milliárdért megvásárolt brüsszeli palotába is. Azt egyelőre nem tudni, hogy a most megvásárolt öt darab csodazongorát kinek szeretné adni a kormány.
Erdélyi Katalin
A cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta. Címlapkép: Orbán Viktor miniszterelnök beszédet mond a magyar kultúra napja előestéjén tartott gálakoncerten, az új magyar fejlesztésű Bogányi-zongora bemutatóján a Zeneakadémián 2015. január 21-én. (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Három perből háromban a Fővárosi Törvényszék lapunknak adott igazat, közülük kettő már a másodfokú bíróságot is megjárta, ahol hasonló ítélet született.
Legalább 100 millió forint uniós támogatás folyt be a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei faluba, de szinte minden beruházás befuccsolt. Videóriport a helyszínről.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!