Hiába volt olcsóbb, nem Balásy cége nyerte az Integritás Hatóság milliárdos tenderét
A New Land Media szakmai ajánlatát nem találták elég részletesnek, kreatívnak és innovatívnak, így a legkedvezőbb árral sem győzhettek.
Nemrég a hulladékbiznisz kapcsán merült fel az A.B.Y.11 Kft. neve, amely most behúzta a Pénzmúzeum fejlesztését célzó 800 millió forintos tendert. A társaság végső tulajdonosa Tasnádi László, a Belügyminisztérium volt rendészeti államtitkára és Sipos Gyula. A közbeszerzési eljárás eredményét megtámadta a Jászai Gellért érdekeltségébe tartozó 4iG-vel és a Balásy Gyula féle Visual Europe Kft.-vel felálló Alpha Machine Kft. A Közbeszerzési Döntőbizottság azonban elutasította a cégek jogorvoslati kérelmét. Így Tasnádiék végezhetik el a több száz milliós munkálatokat a múzeumban, amelyre már eddig is milliárdokat költött a Magyar Nemzeti Bank.
A Pénzmúzeum IT- és audiovizuális infrastruktúrájának bővítésére és üzemeltetésére írt ki közbeszerzési eljárást a Magyar Nemzeti Bank tulajdonában álló MNB-EduLab Kompetencia Központ Nonprofit Kft. A tender eredménye most jelent meg az uniós közbeszerzési értesítőben. A nyertes az A.B.Y.11 Korlátolt Felelősségű Társaság lett nettó 798,9 millió forintos ajánlatával. A megbízás többek között mintegy 40 négyzetméternyi LED-fal üzemeltetésének támogatásáról, hardverekről és szoftverekről szól.
Az eljárás gyorsított volt, amit azzal indokolt az ajánlatkérő, hogy már két uniós nyílt közbeszerzési eljárást indított ugyanebben a tárgyban, amelyből az egyiket visszavonták, a másik pedig eredménytelenül zárult, miután csak érvénytelen ajánlatokat nyújtottak be. A Pénzmúzeum IT- és audiovizuális infrastruktúrájának bővítése és üzemeltetése ugyanakkor „kiemelten fontos a Pénzmúzeum folyamatos működése érdekében, és reputációs kockázatot jelent, ha nem áll rendelkezésre megfelelő szakértői támogatás” – áll a dokumentumban. Ezért döntöttek a gyorsított eljárás mellett.
A felhívásra 3 ajánlat érkezett az A.B.Y.11 Kft., a 99999 Informatika Kft. és az Alpha Machine Informatikai Kft. részéről. A 99999 Informatika Kft.-t kizárták, míg az Alpha Machine 899 millió forintos árajánlatot adott, így az A.B.Y.11 Kft. lett befutó.
Az Alpha Machine előzetes vitarendezési kérelmet nyújtott be, majd a Közbeszerzési Döntőbizottságnál is megtámadta az eljárást
azt kifogásolva, hogy a kiíró jogsértő módon nem érvénytelenítette a B.Y.11 Kft. ajánlatát. Ha sikerrel jártak volna, velük kellett volna szerződést kötnie az MNB-EduLab Kft.-nek, de a Döntőbizottság elutasította az Alpha Machine jogorvoslati kérelmét.
Bár az ajánlatot benyújtó cégek neve talán elsőre nem mond sokat, sokkal érdekesebbé válik a történet, ha megnézzük a tulajdonosi hátteret, valamint a társaságok alvállalkozóit is. Az eljárást megtámadó Alpha Machine mögött ugyanis
a Mészáros Lőrinc jobbkezeként emlegetett Jászai Gellért érdekeltségébe tartozó 4iG Nyrt. és ACE Network Zrt., valamint a Rogán Antal köréhez sorolt Balásy Gyula féle Visual Europe Project Kft. állt.
Az A.B.Y.11 Kft.-t pedig a Telekom Rendszerintegráció Zrt., az AV Spring kft., a ComplexIT Gyengeáramú és Informatikai Kft. és a holland NTT Magyarország Kft. támogatta. Az ő szerepük pedig annyira fontos a történetben, hogy a nettó 798,9 millió megbízási díjból nettó 735 millió őket illeti.
Az A.B.Y.11 Kft. így látszólag csak a „nevét adta” a versenyhez, ami nem is lenne meglepő annak fényében, hogy kikhez tartozik a cég. A társaság végső tulajdonosai ugyanis Tasnádi László, a Belügyminisztérium (BM) volt rendészeti államtitkára, valamint Sipos Gyula.
Tasnádi nemcsak Pintér Sándor belügyminiszter közvetlen kollégája volt korábban,
de többek között vezető tisztségviselő abban a CIVIL Biztonsági Szolgálat Zrt.-ben, amely Pintér Sándor érdekeltsége volt egészen addig, amíg az nem vált összeférhetetlenné miniszteri megbízatásával.
Az A.B.Y.11 Kft. neve nemrég azért került a hírekbe, mert bevásárolta magát egy budapesti vashulladék-feldolgozó cégbe, a Fe-Ferrum Kft.-be. Emellett az A.B.Y.11 Kft. a tulajdonosa annak a Sys IT Network Zrt.-nek is, amelynek jogelődje fontos szereplője volt az elmúlt évek egyik legnagyobb fiktív számlagyáras bűncselekményének, és amely a fővárosi lámpaoszlopok hasznosítására kiírt pályázaton is indult. Mindezekről ebben a cikkben írtunk:
Bár a Széll Kálmán téri Postapalota felújítására megkötött szerződések nem nyilvánosak, a Direkt36 betekintett egy vizsgálati dokumentumba, amely alapján azt írták, a felújítás összesen közel 50 milliárd forintba került. Ennek a beruházásnak a része volt egy új, interaktív Pénzmúzeum kialakítása is.
A Magyar Nemzeti Bank 2016-ban vásárolta meg a 2009 óta műemléki védettséget élvező Postapalota épületét, a felújítás 2017-ben indult. Az épületben működik 2021 óta az MNB Pénzügyi szervezetek felügyeletéért és fogyasztóvédelemért felelős alelnöksége, és itt kapott helyet a Pénzmúzeum, valamint a hozzá tartozó Panoráma Terasz is.
A munkálatokat a Raw Development Kft. végezte, amely Somlai Bálint érdekeltsége. Somlai a jegybankelnök Matolcsy György fiának, Matolcsy Ádámnak a köréhez tartozik.
A Postapalota előtt állították fel a Szőke Gábor Miklós, a kormány egyik kedvenc szobrászának alkotását, a Csodaszarvast is, amely 3 másik szoborral együtt 1 milliárd forintba került.
Katus Eszter
A cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta. Címlapkép: Pintér Sándor és Tasnádi László, illetve Jászai Gellért és Balásy Gyula (MTI/Átlátszó montázs)
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA New Land Media szakmai ajánlatát nem találták elég részletesnek, kreatívnak és innovatívnak, így a legkedvezőbb árral sem győzhettek.
A kiírók olyan eltérő feladatokat vontak össze, amelyeket részenként sok cég tudna teljesíteni, de együtt csak nagyon kevés.
Közel 40 milliárd forint közpénzen osztozott a Mészáros M1 és a Mercarius Flottakezelő az elmúlt években.
Ideális esetben nem lehet tudni a közbeszerzési eljárások végét. Ha már a kiírásnál meg lehet tippelni a végkimenetelt, az valamilyen problémára utal.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!