Felbolygatta a kedélyeket Zsámbékon annak a rekultivációs hulladéklerakónak az ügye, amiről az Átlátszón már többször beszámoltunk. Zsámbéki polgárok és Szél Bernadett országgyűlési képviselő is feljelentést tett a telepen lévő állapotok miatt, ám úgy tűnik, a környezetvédelmi hatóság falaz a lerakónak.
Társadalmi célú hirdetés
Két héttel ezelőtt meghökkentő fotókkal keresték meg a szerkesztőségünket azok a civilek, akik egy ideje figyelemmel kísérik és dokumentálják a zsámbéki hulladéklerakó szabálytalan működését. A szeméttelep és a szomszédos murvabánya közti területet ugyanis – feltehetően a telep kezelőjének tudtával – „valakik” földdel feltöltötték, betemetve a két telek közti kerítést is. Az így létrehozott földúton a szomszédos bánya felől is szállítják be teherautókkal a telepre a hulladékot, kikerülve a lerakó főbejáratánál lévő videókamerákat és a kötelező ellenőrzést.
Korábbi cikkünkben már megírtuk, hogy bár a lerakó jelenleg rekultiválás alatt áll, a területre az elmúlt évben is rengeteg vegyes tartalmú, nem engedélyezett hulladékot szállítottak be. Emiatt több panasz érkezett a hatóságokhoz, érdemi vizsgálat azonban nem történt. A botrányos állapotokról ezután Szél Bernadett országgyűlési képviselő is posztolt a közösségi oldalán, majd feljelentést tett a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése miatt.
Tavaly ősz óta több panasz érkezett a hatóságokhoz az egykori zsámbéki szemétlerakóban zajló tevékenység miatt. Az Átlátszóhoz is eljutó felvételek és leírás szerint az utóbbi hónapokban nagy mennyiségű kommunális hulladékot szállítottak be a területre, holott a telep üzemeltetője csak rekultivációra kapott engedélyt.
Beszámoltunk arról is, hogy a lerakót korábban működtető BIO-RECycling Kft.-t 2017-ben a környezetvédelmi hatóság egymillió forintra büntette. A zsámbéki telepen akkor már évek óta több tízezer köbméter kommunális és veszélyes hulladék halmozódott fel, amiből a BIO-RECycling hatósági felszólításokra sem válogatta ki a veszélyes hulladékot és semmiféle tereprendezést nem végzett.
Pedig a lerakó vízmonitoring-vizsgálata már 2015-ben szennyeződést mutatott ki a felszín alatti vizekben, s a vizsgálatot végző labor a vízminőség félévenkénti ellenőrzését írta elő. Ennek ellenére 2015 óta a környezetvédelmi hatóság nem végeztetett semmilyen vizsgálatot.
Nem vizsgálják a levegő és a víz minőségét
Az általunk kikért újabb hatósági dokumentumok megerősítik azt a feltételezést, hogy a telep rekultivációjával 2020-ban megbízott C&C Property Holding Kft. sem kezeli megfelelően a területet. Igaz, ezzel az engedélyező környezetvédelmi hatóságnak nincs különösebb problémája.
A Pest Megyei Kormányhivatal eleve nem végeztette el az évek óta gazdátlan lerakó műszaki állapotának vizsgálatát, de az engedély kiadása után sem tartja szükségesnek a felszín alatti vizek és a levegő minőségének ellenőrzését. Holott – ahogy arról már 2021 januárjában beszámoltunk – a rekultivációs időszak alatt 171 ezer tonna bontási hulladék beszállítását, közte kohó, salak és pernye gyűjtését is engedélyezte a C&C Kft. számára.
Csakhogy a törvényi szabályozás szerint a hulladéktelepeken a rekultiváció időszakában is évente ellenőrizni kell a levegő és a felszín alatti vizek minőségét. A felhalmozódott szemétben ugyanis olyan gázok – többek közt kénhidrogén, metán – keletkezhetnek, melyek rendkívül veszélyesek lehetnek a levegőminőségre; ugyanígy potenciálisan veszélyeztethetik a felszín alatti vizeket a hulladékokból kioldódó mérgező anyagok. Éppen ezeknek a veszélyeknek megelőzését szolgálja a jogszabályban előírt rendszeres monitoringozás, melyhez műszakilag megfelelő állapotú gáz- és vízfigyelő kutakra is szükség van.
A zsámbéki lerakó működése azonban semmilyen szempontból nem felel meg ezeknek az előírásoknak. Bár a C&C Kft. rekultivációs terve ugyan még tartalmazta – a jogszabályokhoz igazodva – az évente kötelező monitoring-vizsgálatot, a cég számára kiadott engedély pedig a monitoring-kutak műszaki megfelelőségének igazolását is feltételként szabta, a Pest Megyei Kormányhivatal környezetvédelmi hatósága utólag már jóval megengedőbbnek bizonyult. A Kormányhivatalnak egy helyi lakos adatigénylésére adott válasza szerint a rendszeres ellenőrzésre vonatkozó előírásukat úgy kell „értelmezni”, hogy
a monitoringozást csak a rekultiváció befejezése után, az utógondozás 2022. április 30-tól kezdődő időszakában kell majd elkezdeni.
Monitoring kutak helyett műanyag csövek
Ennél a válasznál is megdöbbentőbb azonban az, ami a hatósági ellenőrzésekről szóló dokumentumokban szerepel. A környezetvédelmi hatóság csak előzetes bejelentés után tartott néhány helyszíni szemlét a telepen, az ezekről szóló szűkszavú jegyzőkönyvek viszont leginkább a cég képviselőjének nyilatkozatait rögzítik.
A jegyzőkönyvekhez készült fényképeken pedig a Katasztrófavédelmi Igazgatóság által korábban engedélyezett monitoring kutak helyett földbe ledugott műanyag csövek láthatók. Dr. Török Ernő környezetvédelmi szakértő, zsámbéki lakos szerint az ezen csövekből vett „vízminták” nem adnak valós eredményeket a felszín alatti vizek állapotáról, így továbbra sem zárható ki a környezetszennyezés veszélye.
A feljelentések nyomán a telepen néhány hete lázas munka indult meg: a korábbi szeméthalmokat földdel borították be, így a terület most jóval rendezettebb képet mutat a hónapokkal ezelőtti állapotokhoz képest. A főbejárathoz is visszaszerelték a korábban titokzatos módon eltűnt videókamerákat. A murvabánya felől a szeméttelepre vezető illegális földúton azonban hetek óta ellenőrizetlenül folyhat a beszállítás.
A feljelentést tevő civil aktivisták és Szél Bernadett országgyűlési képviselő szerint viszont mindenképpen fel kell tárni, történt-e és milyen mértékű jogsértés és környezetszennyezés Zsámbékon. Az ügyben ezen a héten meg is kezdődtek a rendőrségi tanúmeghallgatások, a képviselőnőt is kihallgatták.
Bodnár Zsuzsa
Címlapkép és videó: Horváth Balázs
Ha már egyszer itt vagy…
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri adománnyal, vagy havi előfizetéssel. Kattints ide a támogatási lehetőségekért!
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Az Átlátszó hónapokig tartó adatigénylés-sorozatának eredményeként bebizonyosodott, hogy a Duna Aszfalttal és a Közgéppel kötött szerződések közbeszerzési szabálytalanságai miatt kellett...
A Klauzál téri vásárcsarnok beruházói gasztropiacot ígérnek, a helyiek újabb turistaitató hodálytól tartanak, a piacosok Szini Béla vállalkozótól és embereitől...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!