A kormány és a kormánymédia folyamatosan azt hangsúlyozza, hogy a Várban többmilliárd forintért kialakított új miniszterelnöki hivatal egyszerű és puritán. A fehér falak és sötét bútorok valóban ezt a hatást keltik, de az épületegyüttes szőnyegeit az Iparművészeti Múzeumból, a festményeket és szobrokat pedig a Nemzeti Galériából kölcsönözték ki Orbán Viktorék számára. Közadatigénylésben kértük ki a műtárgyak listáját, és most megmutatjuk, milyen alkotások díszítik a miniszterelnök irodáját.
A Budai Várban, közelebbről a Karmelita-kolostorban kialakított új miniszterelnöki irodának helyt adó épületegyüttes belső átalakítása 4 milliárd forintba került, a Miniszterelnökség költözésének teljes költsége pedig nagyjából 21 milliárd forintot tesz ki.
A kormány az óriási költségek ellenére is folyamatosan hangoztatja, hogy Orbán Viktor új irodája puritán. Ennek alátámasztására 2018 decemberében sajtóbejáráson mutatták meg az épületegyüttest néhány újságírónak, fotózni viszont nem engedték őket a szigorú biztonsági szabályokra hivatkozva.
A sajtóbejárás során kapott tájékoztatás alapján azonban megjelent több lapban is, hogy a fehérre festett falakkal és sötét bútorokkal valóban egyszerűséget sugárzó új miniszterelnöki iroda szőnyegeit az Iparművészeti Múzeumból (IMM), a festményeket pedig a Magyar Nemzeti Galériából (MNG) kölcsönözték ki a Karmelitába.
Megnézhette a sajtó a miniszterelnök új irodáját, amire több milliárd forint közpénzt költöttek, de a kormány és a propagandasajtó ennek ellenére azt hangsúlyozza, hogy egyszerű és puritán. Azt viszont még az Origo is megírta, hogy az iroda szőnyegeit, amiket a padlóra terítve, rendeltetésszerűen használnak, az Iparművészeti Múzeum gyűjteményéből kölcsönözte ki a Miniszterelnökség.
December végén közadatigénylésben kértük ki mindkét közgyűjteménytől a miniszterelnöki irodába kölcsönadott műtárgyak listáját, de erre az IMM és az MNG is azt válaszolta, hogy nem tudják, mely kölcsönadott tárgyak kerültek a Várba.
Második adatigénylésünkben viszont a Magyar Nemzeti Galéria irányítását ellátó Szépművészeti Múzeumtól az összes 2015 és 2018 között kölcsönadott műtárgy listáját kértük, és ezzel sikerült hozzájutnunk a miniszterelnöki irodával kapcsolatos adatokhoz.
A Várgondnokság Nonprofit Kft. összesen 38 műtárgyat (34 festményt és 4 szobrot) kölcsönzött ki a Szépművészeti Múzeumból 2018. november 28-tól egészen 2023. december 31-ig. A műtárgyak tárolási helye a kölcsönzés időtartama alatt a budapesti Színház u. 5-7., vagyis a Karmelita-kolostor, az új miniszterelnöki iroda.
Az alábbi alkotásokról van szó:
festmények
Bogdány Jakab: Virágcsendélet papagájjal (olaj, vászon, 71 x 94,5 cm)
Böhm Pál: Tájkép (olaj, vászon, 75,5 x 101 cm)
Brodszky Sándor: Esztergom és vidéke (olaj, vászon, 132 x 216,5 cm)
Vidra Ferdinánd: Pannonia (olaj, vászon, 285 x 185,5 cm)
Wittich Eperjesi Károly: II. Rákóczi Ferenc arcképe (olaj, vászon, 76 x 63 cm)
szobrok
Beck Ö. Fülöp: Tisza István (bronz, 64 cm)
Cser Károly: Szent István
Kisfaludi Strobl Zsigmond: Kardját néző huszár (bronz, 42 cm)
Róna József: Az idős Kossuth Lajos (bronz, 73 cm)
A legtöbb műtárgy az alábbi galériában látható fényképen is:
Érdekes módon néhány órával azután, hogy a Szépművészeti Múzeum elküldte részünkre a Várba és egyéb közintézményekbe kiölcsönzött műtárgyak listáját, az Origon megjelent egy cikk arról, hogy nincs semmi különös a festménykölcsönzésben.
A kormányközeli lap az írásban gyakorlatilag már megelőző csapásként, az Átlátszó jelen cikke előtt, de nyilvánvalóan számítva rá, hosszan értekezik arról, hogy a múzeumi műtárgyak kikölcsönzése egész Európában bevett gyakorlat, „hiába vitatják ennek jogosságát egyes médiumok”. Az Origo felsorol több közintézményt, ami a Szépművészeti Múzeumtól festményeket kölcsönzött ki, de a miniszterelnök irodájáról egy szó sincs az egész cikkben.
Az kétségtelen tény, hogy a műtárgykölcsönzés bevett gyakorlat Magyarországon: már 2014-ben beszámoltunk arról, hogy a Szépművészeti Múzeum és az irányítása alá tartozó Nemzeti Galéria festményeket ad letétbe állami intézményeknek, amelyek reprezentációs és dekorációs céllal állítják ki a képeket az épületeikben.
A műtárgykölcsönzési gyakorlat szerint festményeket csak a raktárból lehet kikölcsönözni, az állandó kiállításokról nem, grafikákat pedig egyáltalán nem lehet kölcsönözni. Információink szerint a Miniszterelnökség kifejezetten a történeti festészet, és néhány konkrét, az állandó kiállításokon is szereplő alkotás iránt érdeklődött, de ezeket nem kapták meg: a Szépművészeti Múzeum a kért képek hiteles reprodukcióját, vagy a festő követőjének másolatát ajánlotta fel a Karmelita díszítéséhez.
Orbán Viktor új irodájának belsejéről egyébként csupán a Miniszterelnöki Kabinetiroda által közzétett, gondosan megválogatott néhány fénykép alapján lehet némi fogalma a nyilvánosságnak. A hivatalos fotók alapján az villámgyorsan kiderült, hogy a Karmelita egyik termének értékes freskóit fehérre festették a felújítás során. Az örökségvédelmi szakembereknek mindössze annyit sikerült elérniük, hogy lefestés előtt konzerválják a freskókat, tehát a későbbiekben helyreállíthatóak lesznek.
Erdélyi Katalin
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Huszonhárom polgármester vagyonnyilatkozatát gyűjtöttük össze, nem volt egyszerű. Az összesítésből sok minden kiderül, például, hogy ki a legszegényebb, és a...
Fodor Zsuzsánna romániai magyar fotós az elmúlt években menekültútvonalakon, konfliktuszónákban – például a görög-török határvidéken – dolgozott, tavaly decemberben pedig...
A hivatalos közzétételekre alapozott számításaink szerint Mészáros Lőrinc és családtagjainak cégei tavaly nettó 265 milliárd forint értékű tendert nyertek el,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!