2015-ben és 2016-ban hatalmas földprivatizáció zajlott le Magyarországon. Az állam 290 ezer hektár földet kínált eladásra, és ennek kétharmadát el is adta. A legnagyobb nyertesek Mészáros Lőrincék lettek: a felcsúti polgármester és családtagjai összesen több mint 1550 hektár állami földet vettek meg. Hosszú hónapok munkája után térképeken és különböző grafikonokon mutatjuk be a földárverések eredményeit.
2015 augusztusában derült ki, hogy a kormány az állami tulajdonú földterületek jelentős részét értékesíteni akarja. Lázár János akkor azt mondta, hogy ezzel300 milliárd forintos bevételhez jut a költségvetés.
A tömeges földeladást azonban sokan ellenezték már a kezdetektől. A kritikák között felmerült, hogy a termőföld ára folyamatosan emelkedik, tehát hosszú távon anyagi veszteség éri az államot. Emellett szinte az összes eladni kívánt területeket bérbe adta korábban az állam, amely a területek értékesítésével elveszti a bérleti díjakból származó bevételeket.
A földárverési program elleni harmadik, és legnagyobb kritika az volt, hogy a kormány ezzel a hozzá közelállók kezére játssza az állami földeket. A helyzet komolyságát jól mutatja, hogy a magyar politikai életben szokatlan módon az MSZP, a Jobbik, az LMP és a PM együtt tiltakozott a földprivatizáció ellen egy tüntetésen.
Felmerült az is az ellenzőkben, hogy a Fidesz külföldieknek játssza át a magyar termőföldeket, mert az állami földek eladásának jogi alapjául szolgáló kormányhatározatban ugyan még kikötötték, hogy csak magyar állampolgárok indulhatnak az árveréseken, de a licitek megkezdése előtt a kormány módosította a jogszabályt, és lehetővé tette EU-s tagállami állampolgároknak is a földvásárlást.
A félelmek részben beigazolódni látszódtak: Ángyán József, aki korábban a második Orbán-kormány vidékstratégiáért felelős államtitkára volt, intézményesített földrablásnak nevezte az árveréseket, és zöldbáróknak egyes nyerteseket. Ángyán többjelentésbenelemeztealaposan, hogy az állami földek új tulajdonosai miként kötődnek a Fideszhez, illetve milyen strómangyanús személyek vannak köztük.
Az Átlátszó nyomon követte Mészáros Lőrinc földvásárlásait, és megírtuk azt is, hogy Szíjjártó Péter futsalcsapatának holland szponzora is a szerencsés nyertesek között van.
A földárverések lezárásáról 2016 szeptemberében döntött a kormány. A hivatalos tájékoztatás szerint 290 ezer hektár földet hirdettek meg eladásra, és ennek közel kétharmada talált új gazdára 2015-ben és 2016-ban, az állam pedig mintegy 270 milliárd forint bevételre tett szert a termőföldprivatizációval.
A kormány adatszolgáltatása azonban nem könnyítette meg a tisztánlátást a földárverésekkel kapcsolatban (sem): az eladásokat bonyolító Nemzeti Földalapkezelő Szervezet honlapjára megyénkénti bontásban és pdf-formátumban tette közzé az árverések eredményeit.
2016 nyarán, a földeladások lezárulta után a Greenpeace fáradságos munkával táblázatba rendezte az adatokat, és Vágó Gábor közvetítésével átadta őket feldolgozásra az Átlátszónak. Régi célunk volt, hogy a földárverések számai, statisztikái, térképei a nyilvánosság számára is láthatóvá váljanak, ezért elkezdtünk dolgozni ennek a megvalósításán.
Hosszú ideig tisztítottuk az adatokat, mert az NFA honlapján közzétett hirdetményekben rengeteg elütés és egyéb íráshiba volt. Ezután M. László önkéntesünk segítségével geolokációs kódokat rendeltünk a Földalapkezelő által helyrajzi számokkal azonosított földekhez, majd különböző szempontok alapján ábrákat készítettünk az adatokból.
Végül több hónapnyi munka után elkészült a projekt honlapja, ahol a közel 250 ezer információt tartalmazó adatbázis alapján készített adatvizualizációk és térképek, valamint föld-témában írt korábbi cikkeink is elérhetők: fold.atlatszo.hu
Reményeink szerint a térképek és adatvizualizációk segítségével az érdeklődők könnyebben el tudnak majd igazodni abban, hogy kik, mennyiért, hol és milyen feltételekkel jutottak hozzá az elmúlt két évben a földjeikhez, kik nyerték a legtöbb földet, kik adták a legtöbbet az állami földekért és melyek voltak közülük a legkapósabbak.
Az első grafikonon a földárverések időpontja, az adott időpontban kiosztott földek összértéke és összmérete látható.
Az első térkép azt mutatja meg, hogy mely településekhez tartozó földeket árverezték el. A második térképen az látható, hogy egyes településeken összesen mennyi pénzt adtak a földekért. A harmadik térkép azt mutatja be, hogy összesen hány hektárnyi földet osztottak ki a településeken. A negyedik térképen pedig az látható, hogy egy hektárra lebontva hol voltak a legdrágábbak a földek. Egyértelműen kirajzolódik, hogy a legdrágább földeket Hajdú-Bihar megyében értékesítették: Ebes, Debrecen, Hajdúszoboszló, Nagyhegyes földjei voltak a legértékesebbek a földárveréseken.
A földárverések egyik kitétele az volt, hogy az új tulajdonosoknak “helyben”, vagyis 20 km-en belül kell lakniuk. Ez összességében sikerült is, pusztán a vevők 8 százalékának esetében nagyobb a lakcímük és a földjük közötti távolság 20 kilométernél. Az átlagos távolság egyébként 8,7 kilométer, ezen belül a nyertes lakcímek 63 százaléka található.
A földárverések másik kitétele az volt, hogy egy tulajdonos maximum 300 hektárhoz juthat. Ehhez képest Mészáros Lőrinc (egyedül vagy azonos nevű fiával együtt) a pályázatokon összesen 440,4 hektárnyi földet szerzett meg az adatok szerint. A vevők lakcíme szerinti bontásból látszik, hogy a Mészáros család volt a földárverések legnagyobb nyertese: A felcsúti Fő utca 311/5. alá bejelentett családtagok (Mészáros Lőrinc, valamint felesége és Beatrix nevű lánya) együttesen 1014,4 hektárnyi földet szereztek meg. Mészáros másik lánya, Ágnes további 245 hektárt vett, a polgármester öccse pedig még 291 hektárt, így a Mészáros család több mint 1550 hektárnyi földet vásárolt összesen.
További részletes adatok és kereshető ábrák a fold.atlatszo.hu-n. Kérdéseket, észrevételeket, javaslatokat és kritikákat az [email protected]-ra várunk.
Adatvizualizáció: Bátorfy Attila
Adattisztítás: Erdélyi Katalin, M. László
A nyers adatokat köszönjük Vágó Gábornak és a Greenpeace-nek.
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Bankkártya
Átutalás
PayPal
1%
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Az ifj. Mészáros Lőrinc, Szatmáry Kristóf fideszes országgyűlési képviselő, és néhány további kormányközeli vállalkozó földvásárlásairól kifüggesztett adásvételi szerződések árulkodnak.
Sokáig leginkább a miniszterelnök Nárcisz kutyájának lakóhelyeként volt ismert az Alcsúthoz tartozó hatvanpusztai majorság, amit a közelmúltban Hadházy Ákos független...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!