Állami kórházakba terelné a kormány a meddő párokat
Május végén egy kormányközeli lapból és a közmédia Híradójából értesült az ország arról, hogy a kormány duplájára akarja emelni...
Egy súlyosan beteg férfi hasmenéses fertőzéssel került egy vidéki kórházba. Szűrték bakteriális fertőzésre, az eredmény negatív lett, mégis ennek a gyógyítására szolgáló antibiotikumot kapott. A felesége szerint a zárójelentésre szándékosan nem került rá a tényleges diagnózis, és a kezelőkórházban ember- és fertőtlenítőszer-hiány nehezíti a gyógyítást. Kórházi sorozatunkban József története következik.
Az Átlátszó cikksorozatot indított a kórházi fertőzésekről, amelyben egyedi kórházi eseteket és tágabb összefüggéseket – például az egészségügy alulfinanszírozásával vagy az antibiotikumok túlhasználatával kapcsolatos problémákat – is szeretnénk bemutatni.
Ha személyes tapasztalata vagy információi vannak a kórházi fertőzésekről, kérjük, jelentkezzen az [email protected] e-mailcímen, és foglalja össze tömören az esetet!
(A neveket kérésre megváltoztattuk.)
A már régóta különféle betegségekkel küzdő József 2016 februárjában került egy dunántúli kórházba, ahol – a zárójelentés szerint – öt nap múlva elkapott egy hasmenéses fertőzést. József bélgyulladásra kapott gyógyszert, amelyet a kórházból való hazatérése után is egy hónapig kellett szednie. A kezelés ellenére továbbra is volt hasfájása és hányingere, nem tudott enni-inni, végül kiszáradással újra kórházba került, ekkor infúziót kapott.
A 2016. március 9-i zárójelentés szerint a székletmintában nem találtak baktériumra utaló nyomot, így hamarosan hazaengedték, papíron tünetmentesen, valójában azonban még mindig hasmenése volt. Egy áprilisi eleji zárójelentés igazolja is a hasmenést, amelyen az is szerepel, hogy bakteriális fertőzésre utaló nyomot, azon belül is Clostridium difficilét nem találtak nála.
Annak ellenére, hogy nem József szervezetében találtak baktériumot, a kórházból való távozáskor felesége, Éva kezébe adtak egy levél Dificlir nevű gyógyszert, de ezt a zárójelentésen ezt nem tüntették fel. Pár kattintással kideríthető az interneten, hogy a Dificlir a Clostridium difficile kezelésére használt antibiotikum, kétszer tíz darabos kiszerelésben kapható 481 ezer forintért. Mire az antibiotikum elfogyott, József hasmenése is elmúlt, azóta lassan, de javul az állapota.
Korábbi cikkeink a kórházi fertőzésekről
Kórházi szuperbaktériumok – a szívműtét sikerült, de a beteg meghalt
„A boncolási jegyzőkönyvben szó sem volt fertőzésről” – kórházi horrorsztorik
Kipereltük a kilenc újszülött életét követelő kórházi járványról szóló eltitkolt ÁNTSZ-jelentést
Így alakult a bejelentett fertőzések száma 2007-2014 között a magyar kórházakban
Vadászat a multirezisztens szuperbaktériumokra
Támadnak a szuperbaktériumok, a modern orvoslás következményei
József korábbi betegségei miatt volt olyan időszak, hogy egyhuzamban két évet töltött kórházban, így ő és felesége is elég pontos képpel rendelkeznek arról, hogy mi történik a kórház falai között. Éva akkor is minden nap bejárt hozzá, ő mosdatta, borotválta, pelenkázta, ráadásul egészségügyi végzettsége van, így a kezelés szakmai részére is van rálátása.
A látogatásai során azt tapasztalta, hogy fertőtlenítőszer csak akkor volt a mosdókban, ha ellenőrzés volt. Akkor mindenhova kiraktak egy flakonnal és ameddig az tartott, addig volt szappan.
Éva szerint a problémát azonban nem csak az jelenti, hogy kevés a fertőtlenítőszer. Orvos- és nővérhiány van, annak ellenére, hogy a városban, ahol a kórház működik, régóta van nővérképzés. Az emberhiányt azzal próbálják ellensúlyozni, hogy tanulónővéreket, nyugdíjas orvosokat, valamint szintén a nyugdíjból visszahívott, részmunkaidős ápolókat alkalmaznak.
A kevesebb dolgozónak érthető módon kevesebb ideje marad egy-egy betegre, azonban ez nem mentség arra, amikor a nyári hőségben senki nem itatja meg a fekvőbetegeket. Sőt arra sem, amikor a műszakváltáskor, az úgynevezett „osztályátadás” során nem lehet zavarni az ápolókat, és ha egy hozzátartozó mégis szól, hogy baj van és az egyik beteg fullad, akkor kelletlenül látják el az ápolói feladatukat.
Józsefnél nagyon sokat számított, hogy számtalan súlyos betegséggel küzd és legyengült az immunrendszere. Ennek oka az is, hogy kialakult nála a gombás nyelőcső-gyulladás – ezt már az Átlátszó által megkérdezett független szakértő mondta.
Az orvos szerint a papírokból egyértelműen kiderül, hogy a hasmenést okozó baktérium rendkívül fertőző, hihetetlen nehéz izolálni, és a Clostridium difficile helyett inkább egy autoimmun betegség lehet a háttérben. Azt azonban mindenképp aggályosnak tartja, ha a kórházban spórolnak a fertőtlenítéssel.
D. Kovács Ildikó
Ha tetszett a cikk
Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!
Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásMájus végén egy kormányközeli lapból és a közmédia Híradójából értesült az ország arról, hogy a kormány duplájára akarja emelni...
A magyar egészségügy nem ketté, hanem sok-sok darabra szakadt. Legalul ott van az a 15 százalék, akik egyáltalán nem...
Ki ne unná már az állandó siránkozást az alulfinanszírozott egészségügyről – pedig van itt pénz bőven, a megfelelő szervezeti...
Amikor olyan elváltozást diagnosztizáltak a szervezetemben, mely műtéti – orvosi szakzsargonban invazív – beavatkozást igényel, elhatároztam, hogy belefogok egy...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!