Orosz-ukrán háború: hogyan segíthetünk a menekülőknek?
Oroszország csütörtökön hajnalban Vlagyimir Putyin elnök utasítására támadást indított Ukrajna ellen. Már aznap tele voltak a hírek a háborúban érintett...
A menekültellenes kampány az év eleje óta velünk van, most éppen az ország megvédéséért gyűjt aláírásokat a Fidesz. Azt hihetnénk, a kormány az általa kommunikált válsághangulatnak megfelelő határozott és proaktív intézkedésekkel próbálta kezelni a déli határokon megjelenő „népvándorlást”. Valójában az év első felében semmilyen érdemi kormányzati szintű intézkedés nem történt, június után is inkább követő, előkészítetlen, ad-hoc lépésekkel reagál a kabinet az egyre súlyosabb válságra. Alább egy idővonalra felpakoltuk a kormányzati kommunikáció fontosabb mozzanatait és a tényleges kormányzati intézkedéseket.
„A gazdasági bevándorlás rossz dolog Európában, nem szabad úgy tekinteni rá, mintha annak bármi haszna is lenne, mert csak bajt és veszedelmet hoz az európai emberre, ezért a bevándorlást meg kell állítani (…) mi nem fogjuk megengedni, legalábbis amíg én vagyok a miniszterelnök addig biztosan nem, és amíg ez a kormány van, addig biztosan nem fog megtörténni, hogy a bevándorlók célpontjává váljon Magyarország.”
Ezzel a január 10-i, a Charlie Hebdo-megemlékezésen elhangzott miniszterelnöki iránymutatással vette kezdetét az a kampány, amelyben a párt és a kormány apparátusa – lényegében minden mást letolva a napirendről – a közbeszéd legfőbb tárgyává tette a menekültkérdést.
Elemzők szerint a kormány által a közbeszédre kényszerített értelmezési keret és fogalomhasználat (kb.: megélhetési bevándorlók fenyegetik hazánkat), amely villámgyorsan kiszorította a diskurzusból a tényeken alapuló érvelést, a jogilag és fogalmilag is korrekt kategóriákat, néhány hét alatt lényegében elfoglalta és azóta is uralja a média túlnyomó részét, lehetetlenné téve a menekültválsággal kapcsolatos nem-politikai diskurzust.
A kormányétól eltérő értelmezési keret és diskurzus megteremtésére amúgy az ellenzéki pártok igazán kísérletet sem tettek, így aztán minden menekültekkel kapcsolatos ellenzéki megszólalás minimum hatástalan volt; rosszabb esetben tovább erősítette a Habony-team által kiagyalt vonalat. A kommunikációs csapdában vergődő ellenzék két legkínosabb próbálkozása Schiffer frakcióvezető nyomkövetős ötletelése, és Hiller Istvánnak a kerítés melletti kiállása volt.
Így alakult ki az a helyzet, melyben a morális pánik hullámait meglovagoló, a jelek szerint nagyon tudatosan megtervezett pártállami kommunikáció elsöprően hatásossá vált: a legutóbbi adatok szerint a Fidesz sikeresen korrigálta a 2014-es népszerűségvesztést.
A Fidesz és a kormány kommunikációjában korábban nem játszott érdemi szerepet a migráció emlegetése – pedig a probléma maga jelen volt, és a jelentősége idővel egyre növekedett. Ha máshonnét nem, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) adataiból tudni lehetett, hogy súlyos krízis van kibontakozóban: a BÁH 2015. január 15-i, tehát az első bevándorlózós Orbán-beszéd után néhány nappal közzétett éves statisztikája szerint egy év alatt 18 ezerről 42 ezerre nőtt a menedékkérők/illegálisan érkezettek száma.
A tendencia az év első felében erősödött, júliusban már egy hónap alatt kértek 31 ezren menedéket.
Kapcsolódó cikkek, videók
Így is lehet: szervezetten és észrevétlenül jut át napi több ezer menekült az országon
„Míg vert, mosolygott” – a Röszkénél bántalmazott újságírók a TEK akciójáról
Nagyüzemi menekültcsempészet hatósági szemhunyással? Ezek az érintett budapesti szállók
Menekültexodus: Salzburgig utaztunk az autópályán menetelőkkel
Nem csak a gyűlöletnek van támogatottsága, hanem a szolidaritásnak is
Kerítés előtti last minute: így jöttünk át a szerb-magyar zöldhatáron
Azt feltételezhetnénk, hogy a figyelmeztető adatok és jelentések, összhangban a válsághangulatot gerjesztő kommunikációval, intenzív kormányzati cselekvést eredményeztek. Ha a menekülthullám potenciális fenyegetést jelent az országra nézve, akkor nyilván nem a menekültügyi ellátást javítja a kormányzat, hanem megerősíti a rendvédelmi szerveket, elsősorban a határrendészetet, bővíti az elfogott migránsokkal kapcsolatban eljáró BÁH kapacitásait, megteremti azt a jogszabályi környezetet és infrastruktúrát, ami lehetővé teszi az itt tartózkodó menekültek fokozottabb kontrollját, segítséget kér a tényleges célországoktól és a Frontextől stb.
Ehhez képest a Magyar Közlönyben megjelent határozatok és rendeletek alapján az látszik, hogy a menekültválság kezelésére a kormány június közepéig semmilyen érdemi intézkedést nem tett.
Ezt megelőzően mindössze az ISIS elleni nemzetközi akcióban való részvételhez biztosít 6,8 milliárdot, illetve a „bevándorlási és terror-konzultáció” és az azt megalapozó kampány költségeire rendel közelebbről meg nem határozott erőforrásokat – már amennyiben ezek a menekültválság kezelésével kapcsolatos intézkedésnek tekinthetők.
A rendészeti feladatokat ellátó szervezeteknél is hasonló tétlenséget látunk. Az ORFK saját összesítése egyetlen említésre méltó intézkedésről tud a határzár júniusi bejelentését megelőző időszakból: május 15-én az ORFK Határrendészeti Operatív Törzset hoz létre „az illegális bevándorlással kapcsolatos feladatok koordinálására”.
Az első, a probléma nagyságához mérhető intézkedés a kormány június 17-i határozata, melyben „elrendeli a magyar–szerb határszakaszon a zöldhatár átjárhatóságának megszüntetése érdekében körülbelül 175 km hosszúságban 4 m magasságú, határőrizeti célú ideiglenes kerítés létesítésének előkészítését.”
Igaz, ekkorra már a miniszterelnök népvándorlásról beszél. a kommunikációban pedig hamarosan civilizációs kihívássá válik a menekültválság.
Ezzel együtt a BÁH állománya változatlan létszámmal kell, hogy megküzdjön a sokszorosára nőtt feladattal. Májusban 150 készenléti rendőrt vezényelnek át – a Balatonhoz, és csak szeptemberben küldik őket a horvát határra.
Hasonló ad hoc-jelleget mutat a július végi bejelentés, miszerint új befogadó állomásokat építenek Sormásra és Mártonfára. (Ekkora már kvázi-ígéret volt a kormányzat részéről, hogy a migránsokat lakott területektől távol fogják elhelyezni.) A helyiek tiltakozása miatt azonban még ez sem valósult meg.
A fizikai határzár augusztus végére elkészül, de a helyzet ezzel csak eszkalálódik, a magyar kormányról pedig továbbra sem mondható, hogy proaktívan viselkedne a fokozódó válságban: a reakciókból egyértelműnek tűnik, hogy szeptember közepén a német fél által az osztrák-német határon bevezetni tervezett határzár híréről nagyjából az úton levő migránsokkal egy időben értesült.
A magyar hatóságok kezéből ekkorra végképp kicsúszott a helyzet ellenőrzése, így a hírek és rémhírek nyomán a határ szerb oldalán kialakult pániknak egyenes következménye lett a hírhedt „röszkei csata”.
Az, hogy a magyar rendőrség hibázott-e, vagy egyenesen maga provokálta ki az erőszakot, máig vitatott – az viszont egyértelmű, hogy a januárban indult propaganda-hadjárat és a válsággal kapcsolatos kormányzati tehetetlenség egyszerre kulminált a röszkei drámában.
A következő napok eseményei is hasonló képet mutatnak: a horvát határra átterelt menekültek tízezreit buszoztatják regisztráció nélkül a magyar hatóságok az osztrák határra. Október elejére elkészül a horvát határon is a műszaki zár, 17-én lezárják a magyar-horvát határt is, ezzel a magyar kormány a maga részéről túljutott a menekültválságon.
Igaz, a kommunikációs kampány a „Védjük meg az országot”-szlogen alatt futó aláírásgyűjtéssel változatlan lendülettel folyik.
Becker András – D. Kovács Ildikó
Címlapfotó: Europress/Getty Images
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásOroszország csütörtökön hajnalban Vlagyimir Putyin elnök utasítására támadást indított Ukrajna ellen. Már aznap tele voltak a hírek a háborúban érintett...
„Anya, oda menjünk, ahol nem lövik a házat!, ezt mondta a gyerek, érted?” – mondja az egyik férfi a másiknak....
Mára mintegy 200 ezer menekült él a Nílus alsó folyásán található nagyvárosok nyomornegyedeiben. Kevesen törődnek velük, miután az ország...
A büntetés-végrehajtás mellett az Országos Rendőr-főkapitányság és a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal is az elmúlt időszakban jutott arra a...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!