„A magyarok kétharmada úgy gondolja, hogy ő ugyan tisztességes, de a többiek nem” – idézi a TÁRKI 2009-es kutatását a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium 2012-2014-re meghirdetett korrupció megelőzési programja. A programot társadalmi egyeztetésre tette közzé a minisztérium tegnap.
Különböző felmérések eredményei szerint a hivatali korrupció legfőbb okai a tájékozottsági és értékrendbeli problémák, az ügymenet és a különféle folyamatok átláthatatlansága, a közszféra foglalkoztatottjainak alacsony anyagi megbecsültsége, a szabályozó eszközök tökéletlensége, a nem jól működő ellenőrzési rendszerek, valamint a lebukás alacsony esélye. (Forrás: A Kormány korrupció megelőzési programja 2012 – 2014)
A program ismerteti a korrupcióval kapcsolatos statisztikákat és listázza a korrupció ellenes küzdelemben résztvevő hazai és nemzetközi szerveket és ezek feladatköreit. A korrupció megelőzési program a Magyary Zoltán Közigazgatás-fejlesztési Program részeként valósulhat meg. A tervezett intézkedések elsődleges címzettjei a kormányzatban és az államigazgatási szerveknél dolgozó tisztviselők – közel hatvanezer ember.
A megelőzési program sine qua nonja, hogy az eddig szinte kizárólag a büntetőjogi eszközök használatán nyugvó magyar gyakorlatban „integritás alapú megközelítés” irányába kell továbbhaladni. A két szemléletet összehasonlító a táblázat szerint különbség például, hogy a büntetőjogi, szabálykövetési megközelítés „negatív, mert fenyeget”, míg az integritás alapú megközelítés ugyanitt „pozitív, mert egyértelmű elvárásokat rögzít, könnyen követhető”. Vagy például: a büntetőjogi megközelítés abból indul ki, hogy az emberek rosszak, ezzel szemben, az integritás alapú megközelítés abból indul ki, hogy az emberek jók.
(…) nem működnek megfelelő ellenőrzési mechanizmusok: ahol nem kellene, ott túlzott az ellenőrzés, ahol pedig kellene, ott gyakorlatilag hiányzik. (Forrás: A Kormány korrupció megelőzési programja 2012 – 2014)
A megelőzési program kiemelt intézkedései között szerepel egy ún. Hivatásetikai Kódex bevezetése a közigazgatásban, a korrupcióval szembeni értékek beépítése a Nemzeti Alaptantervbe és egy bejelentés fogadási és bejelentő-védelmi rendszer kialakítása. Ez utóbbi egy olyan minisztériumok közötti rendszer lenne, amely a korrupcióval kapcsolatos bejelentéseket fogadná és vizsgálná ki. A program szerint a külföldi tapasztalatok azt mutatják, a bejelentők előnyben részesítik a szervezeten belüli bejelentési lehetőségeket.
Az érdekérvényesítés jogellenes formáival szemben a tisztviselők tevékenységét szabályozná a megelőzési program. A magánérdeket képviselő személyeket (azokat, akik nem panaszosok és nem is ügyfelek) csak előzetes engedéllyel fogadhatnák az állami tisztviselők. A találkozón résztvevő személyeket név és képviselt szervezet szerint nyilvántartanák, ezeket az információkat a megbeszélés témájával együtt nyilvánosságra hoznák. Aki ehhez nem járul hozzá, annak fogadását el kellene utasítani. A program intézkedéseinek ütemezése szerint a nyilvántartáshoz szükséges eljárásrend kialakítása már a jövő hónapban elkezdődik.
A korrupcióellenes bejelentés-kezelő 2012. szeptember 30-i, a közbeszerzési rendszer áttekintése 2013. január 31-i határidővel valósulna meg. A dokumentum szerint a társadalom korrupcióval szembeni tudatosságának növelése és a külföldön tevékenykedő magyar vállalkozások korrupciós cselekményeinek megelőzése már zajlik („folyamatos”).
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Gyakornoki programot indít az Átlátszó Oktatás. Középiskolai diákok, főiskolai és egyetemi hallgatók jelentkezését is várjuk az ország minden részéről. Szeretnéd,...
Hol tart ma Magyarországon egy egyetemi hallgatói önkormányzat, ha szövegértésről van szó? Mutatjuk. Közérdekű adatigénylést adtunk be ugyanis a szegedi...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!