A kolontári katasztrófát okozóhoz hasonló vörösiszap-tározókat – köztük az almásfüzitőit – a timföldgyártás leállítása óta más veszélyes hulladékok deponálására is használják, vagy használták. Birtokunkba került a kármentesítéssel megbízott Tatai Környezetvédelmi Zrt. főmérnökének 15 évvel ezelőtt elhangzott előadásáról készült leirat (PDF), amelyből kiderül: kármentesítés címén további nehézfémekkel szennyezik ezeket a tározókat az ilyesmire szakosodott vállalkozások. A biznisz óriási, a következmények beláthatatlanok, a sajtó száját betömték az ügyben.
A magyar alumíniumipari vállalatok másfél évtizeddel ezelőtti privatizációja során a korábbi állami vállalatok úgy kerültek magánkézbe, hogy az új tulajdonosok az alacsony vételárért cserébe átvállalták a magyar államtól a privatizáció előtt keletkezett környezeti károk mérséklését. Almásfüzitőn azonban a timföldgyártás leállása óta a gyárakhoz tartozó vörösiszap-tározók tulajdonosai másutt termelt veszélyes hulladékok deponálásával is foglalkoznak, ami – feltéve, hogy a költségeket alacsonyan tudják tartani – igen jövedelmező üzlet lehet.
Az almásfüzitői vörösiszap-kazetták közvetlenül a Duna mellé települtek. Olyan, településeket elsodró mechanikai pusztítástól, mint amilyen Kolontáron és Devecseren történt, azért nem kell tartani, mert zömmel megszilárdult vörösiszapot tartalmaznak – felületük azonban porozhat és a talajvíz valamint a csapadék tartalmukat a folyóba moshatja. A Tatai Környezetvédelmi Zrt. (TKV Zrt.) jelenleg is a kazetták porzást megelőző befedésével foglalkozik, azonban azt más veszélyes és nem veszélyes hulladékok összekeverésével készült, a cég saját definíciója szerint „ipari komposzttal” végzi. Ez a technológia merőben szokatlan, felmerül a gyanú, hogy a rekultivációnak nevezett eljárás igazából további veszélyes hulladékok költséghatékony, ám nem feltétlenül biztonságos elhelyezését szolgálja.
A birtokunkba került dokumentum a TKV Zrt. főmérnökének 1996-os előadásának hangfelvételről készült írásos változata. A főmérnök ebben az akkor még kísérleti eljárás mibenlétéről, az elhelyezett hulladékokról és a kazetták műszaki állapotáról beszélt.
Ugyanebből a jegyzőkönyvből idézett a Magyar Nemzet két, több mint tíz éve megjelent cikke is. A Fenyegető vörösiszaphányók című írás a TKV-ra az almásfüzítői vörösiszap-tározókban elhelyezett galvániszap miatt kirótt bírságokkal és felügyeleti határozatokkal foglalkozik. „A Környezet- és Természetvédelmi Főfelügyelőség a közelmúltban hozott határozata alapján úgy tűnik, hogy a Tatai Környezetvédelmi Rt. örökre búcsút mondhat a milliárdos haszonnal kecsegtető, de eddig is több százmilliós extraprofitot hozó almásfüzitői veszélyeshulladék-üzletnek” – írta Huth Gergely 2000-ben.
A cikk szerint az Észak-dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőség azért korlátozta a TKV tevékenységét, mert az „az engedélyezettnél nagyobb rétegvastagságban és magasabb nehézfémtartalmú galvániszapot rakott le”. A Manipulálták az engedélyt című cikk a lőrinci pernyehányó körüli visszásságokat dolgozza fel, és ebben tér ki a különböző veszélyes hulladékok egymással, illetve nem veszélyes hulladékkal történő keverése okán az almásfüzitői példára.
Ahogy a cikk fogalmaz: „A tatai cég eljárása szerint a veszélyes hulladéknak számító vörösiszapot úgy próbálták porzásmentesíteni, hogy az annál jóval veszélyesebb galvániszapot erőművi pernyével keverték, majd lerakták a vörösiszap tetejére. Az eljárás révén a vállalkozás extraprofithoz jutott, hiszen a lerakás költségei alig egytizedét tették ki az aszódi vagy más biztonságos eljárásokénak.”
„Ide azért más ne jöjjön kaszálni, ez így is elég veszélyes”
Az 1996-ban lejegyzett felvétel (PDF) szerint a főmérnök maga is elismeri, hogy növelik a környezetvédelmi kockázatot a területen, azaz a porzás megszüntetésére használt technológia – a szabadon lévő, száraz vörösiszap befedése más, részben veszélyes hulladékkal – tulajdonképpen nem más, mint egy létező kockázat lecserélése egy másikra.
„Igaz, hogy egy környezetvédelmi szempontból erősen terhelt területnek a terheltségét tovább fokozom, azonban végig kell gondolni, hogy a 11 millió tonna mellett ez a 100 ezer tonna összességében megér-e ennyit. […] Az alap az, hogy jelentősen nem növelem a kockázatot, de megoldottam három olyan problémát, amelyet egyébként iszonyú mennyiségű pénzzel lehetne megoldani. 11 millió tonna vörösziszap van itt lerakva. Ha ezt a mennyiséget megnövelem, 100 ezer tonnával összességében, akkor nőtt a kockázat. A kérdés az, hogy a 11 milliót 100 ezer tonnával növelve megnőtt-e a kockázat annyira, hogy nem kell a mákostésztával együtt vörösiszap port is ennem.”
Az „ipari komposzttal” befedett vörösiszapkazetták felületét füvesítik, a növénytakaró a csapadék – és a vízben oldható veszélyes anyagok – egy részét felveszi: „Ide azért más ne jöjjön kaszálni, ez így is elég veszélyes. Az itt általunk kaszált füvet visszaforgatjuk, eltemetjük a még kezelt részen.”
„Esetünkben itt galvániszapokról és festékiszapokról van szó”
Szintén kiderül a dokumentumból, hogy a gyakorlatban mit jelent a zöld szervezetek által kifogásolt eljárás, amely során egyéb hulladékot – például galvániszapot – ásnak el a vörösiszap-tározókban: „Vannak olyan eljárásaink, amelyekben alacsony nehézfémtartalmú iszapokat ártalmatlanítunk.
[…] Az alacsony nehézfémtartalmú iszapok ártalmatlanítási eljárása az un. (mikrofon letakarva) »eltemetési« eljárás, bár ezt nem szabad hangosan mondani, mert a felügyelőség idegbajt kap, ha ezt hallja. A lényege az, hogy a vörösiszaptározó rekultiválása közben, a vörösiszappal azonos összetételű, alacsony nehézfémtartalmú hulladékot temetünk el gyakorlatilag ezekben az árkokban a vörösiszap területén. Ráadásul a vörösiszappal közben stabilizáljuk ezeket a nehézfémeket, nem tudnak a vízzel elmenni. Azon a pénzen, amit a nehézfémtartalmú iszap elhelyezéséért fizetnek, lehet rekultiválni, és még egy kevés azért marad is. A vörösiszapba tehát meghatározott cc-jú pld. galvániszapot helyezünk el.
[…] Esetünkben itt galvániszapokról és festékiszapokról van szó. […] Eddig egy kísérlet 300 t nehézfémtartalmú iszapot tettünk itt le összesen az almásfüzitői timföldgyár területén. Ez egy kísérlet volt, tehát nincs végleges engedélyünk.
[…] Mi ennél a hetes tárolónál szeretnénk a rekultivációt megcsinálni, amely a gyár területén végzett „eltemetéses kísérlet” folytatása lenne. […] Az kétségtelenül hátrány, hogy a galván-festékiszap összekeveredik a vörösiszappal és ez megnehezíti ezen anyagok későbbi újrahasznosítását.”
„A gát ereszt és a lúgos folyadék a gát túloldalán szétterül”
Az almásfüzitői vörösiszap-kazettákkal kapcsolatban a TKV tevékenységét kritizáló zöld szervezetek legfőbb érve nem az, hogy a kolontárihoz hasonló katasztrófa történhet, hanem hogy az elavult technológiával épített tározók szennyezhetik a talajvizet és ezúton a Dunát is, ezért azokba újabb veszélyes hulladékok elhelyezése felelőtlenség. A főmérnök így beszélt a kazetták szivárgásáról:
„Én csak azt szeretném elérni, hogy a kazettákra kerülő víznek csak a fele, vagy a 3/4-e menjen le. Én ennyit vállaltam, nem azt vállaltam, hogy ezt a problémát megoldom. Én azt vállaltam, hogy nem fog porozni, kevesebb víz fog átmosódni rajta, és hogy az idekerülő hulladék ellenőrzött helyen lesz.
[…] Ezt az egész tároló területet csak úgy lehet rendbetenni, hogy az egész 11 millió tonnát innen eltünteted. Azt meg lehetne tenni, hogy a hulladék kihelyezése előtt a műszaki feltételeket javítom, pld. a szivárgó rendszer rendbetétele kinek a dolga, és milyen mértékben. Mi nem azt vállaljuk, hogy megoldjuk az elmúlt 50 év problémáját. […] A vörösiszap tárolóknak az a nyűgje, hogy a fenék agyagból van (néhány m) ezek nagyon jól meg vannak építve, ezek még békebeliek, nem is megy ki belőle a nehézfém. Ez még a 40-es években elhelyezett talajvíz megfigyelő kutak bizonyítják, de bizony az iszaptároló környékén lévő talajvíz ellúgosodik. Ezt az átszivárgó csapadékvíz okozza.
[…] Ez nehezen mondható meg, mert lehet, hogy éppen ezzel az ezer tonnával lépjük túl a határt mert a gát koronája nem bírná el ezt a 30 cm feltöltést sem. Mert ha ennél nagyobb felhőszakadás van, akkor átcsordul és átszakad. Azért ezek a dolgok ki vannak számolva, de nem tagadom nőtt a kockázat. […] A bajunk a vörösiszaptározóval az, hogy ha kiszárad akkor porol, és a lúgossága miatt, az agyag fenékszigetelésen átmehetnek egyes sók, lúgos vizesoldat formájában.
[…] A vett vízminták alapján elmondható, hogy a talajvíz folyamatosan lúgosodik. Ez a talajvíz ellúgosodása elsősorban a mosonmagyaróvári vörösiszap tárolóknál figyelhető meg, melyek rosszabb állapotban vannak. Nálunk a hetes kazetta gátja kapott a II. világháború idején egy bombatalálatot, amit akkor csak betömtek. Lehet, hogy nem is agyaggal tömték be. Egy légifelvételen látható, ahogya gát ereszt és a lúgos folyadék a gát túloldalán szétterül. Látni, ahogy a folyások gyökérerezet képét mutatják. A Duna árvize idején a kazetták gátjait eléri a folyó vize. A legrosszabb helyzet a nyolcas kazettánál van, árvíz szempontjából ez a legveszélyeztetettebb. Nagy valószínűséggel, ha lassan is, de az agyag rétegeken át szivárog ki a kazettákból a lúgos víz.
[…] A hetes kazettát annak idején úgy építették, hogy a területén átfolyó patak befolyásába építették bele a tárolót. Ezáltal a patakot, mint természetes drént használták, még 15 évvel ezelőtt is így építették ezeket a dolgokat.”
„Ha itt bárhol átszakad a völgyzárógát, akkor a vörösiszap belerohan a Dunába”
Az almásneszmélyi tározóról is szó esik a felvételen: „A völgyzáró gáton található suvadások aggasztóak, kicsit megindult a föld. A völgyzárógát 10-15 éve épült és két éve talajcsuszamlások suvadások figyelhetők meg rajta, melybe a szél is beleszól, deflációs hatások. Ha itt bárhol átszakad a völgyzárógát, azt senki nem állítja meg és akkor a vörösiszap belerohan a Dunába.
[…] Felszíni vízfolyása nincs a völgynek, de a vízgyűjtő területe elég tetemes. Baja Ferenc csak akkor fog tenni valamit, ha be tudjuk bizonyítani, hogy ha ez a gát átázik akkor Budapesten is piros lesz a víz. Ha csak Szentendréig lesz piros, akkor nem érdekli. A völgyzárógát nem agyagból van, hanem amit a környéken tudnak bányászni, leginkább löszös talaj. Neszmély falu lakosságát környezetvédelmi szempontból nem izgatja, mert habár az Ő területükön helyezkedik el a vörösiszap tároló, egy esetleges gátszakadás különösebb nagy veszélyt számukra nem jelent, mert a lezúduló vörösiszap a következő falut lepné el.”
„A sokkal olcsóbb almásfüzitői félmegoldás”
Az előadásból az is kiderül, hogy tevékenységük nem biztonságával, hanem olcsóságával tűnik ki a versenytársak ajánlatai közül: „Egy Suzukinak megéri idehozni a hulladékát, mert lerakási áraink harmada az Aszódinak. A Szuzuki 16 országba küldte ki véleményezésre ezt a hulladék ártalmatlanítási eljárást, ahol az autóit forgalmazzák. Mind a 16 országból azt válaszolták, hogy ezt az eljárást elfogadják, és nem fogják ezért a Suzukit megtámadni, hogy a környezetét szennyezi. Erős a kísértése a hulladék termelő cégeknek, hogy az aszódi, rendezett hulladék ártalmatlanítási megoldással szemben a sokkal olcsóbb almásfüzitői félmegoldást válasszák, ha a hulladék elhelyezéséről így is kapnak hivatalos papírt, dokumentumot. (mikrofon letakarva) Innentől kezdve a Suzuki abban érdekelt, hogy két eredményt megvegyen és azt mondja, hogy alatta van. Sokkal olcsóbb!”
A TKV cégcsoport tulajdonosi háttere
Bakonyi Árpád, a kolontári katasztrófát okozó vörösiszap-tározót kezelő MAL Zrt. egyik tulajdonosa a Horn-kormány idején az ÁPV vezetőjeként, a Hungalu és a Nitrokémia vezérigazgatójaként vett részt a környezetszennyező – és a hozzájuk kapcsolódó kármentesítő – állami cégek privatizációjában. A Tatai Környezetvédelmi Zrt. (TKV Zrt.) által tulajdonolt cégekből álló TKV cégcsoport tulajdonosi köre részben ismeretlen hátterű offshore cégekből, részben abból, a cégek vezetését képező szakembergárdából áll, amelyek már a ’80-as évek óta a területen dolgoznak és sajtóinformációk szerint jó kapcsolatot ápolnak Bakonyi Árpáddal. A cégháló tulajdonosi köréből 2010 során tűntek el az offshore hátterű cégek, közvetlenül azelőtt, hogy az egymáshoz több szálon kötődő cégek alvállalkozóként bekapcsolódtak a kolontári katasztrófa kármentesítési munkálataiba.
Az 1992-ben alakult TKV Zrt. az 1981-ben alakult Komárom Megyei Környezet és Természetvédelmi Koordinációs Társulás jogutódja, amely honlapjuk szerint 1986 óta foglalkozik hulladékfeldolgozással. A TKV cégcsoportnak tagja a Tatai Környezetvédelmi Zrt. mellett a Fűzfői Hulladékégető Kft. (FHÉ), a Gallavit Környezetvédelmi Kft., a Vértesi Környezetgazdálkodási Kft. (VKG), a Polplast Kereskedelmi és Szolgáltató Kft, és a TKV-Trans Fuvarozó Kft. A TKV Zrt. egy évvel ezelőttig az ismeretlen tulajdonosi hátterű ciprusi cég, a Wyatte Holdings Overseas Limited többségi tulajdonában állt, tavaly november óta Fülöp László, a Zrt. vezérigazgatójának a tulajdona.
A VKG másik tulajdonosa az a Pentavia Kft., amelyet egy a Simicska Lajos és Nyerges Zsolt tulajdonában lévő Basis Invest GmbH-val azonos svájci címre bejegyezett, és a Publimont AG-hez hasonlóan Walter Hediger vezette ismeretlen hátterű cégtől, a Green Venture Invest AG-től vásárolt meg Nagy Zoltán, a Közgép Zrt. korábbi igazgatósági tagja.
A Nitrokémiából kivált FHÉ a TKV Zrt. és a Mávnatura Környezetvédelmi Kft.-ből alakult, debreceni Envisio Környezetvédelmi Kft. közös tulajdona, az Envisio-t egy ciprusi cég, a Pranellino Limited tulajdonolta szintén tavalyig. Az Envisio új tulajdonosai Hidvégi János és az ő tulajdonában lévő M-ENviron Kft. A TKV Zrt. korábban úgy növelte befolyását a FHÉ-ben, hogy a Tolnay Lajoshoz – a MAL másik tulajdonosához, azaz a volt Nitrokémia-vezér Bakonyi üzlettársához – köthető Alug Kft.-től vásárolta meg annak tulajdonrészét.
A Magyar Nemzet mostanában nem cikkezik a vörösiszaphányókról, a TKV cégcsoport pedig a HírTV és a Magyar Nemzet állandó hirdetője.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Az Átlátszó birtokába került miniszteri előterjesztés szerint a hulladékgazdálkodás kizárólagos állami tevékenységgé válhat, amit koncesszió útján, azaz magánvállalkozások bevonásával szerveznének...
A 2024-es budapesti olimpiai pályázatot megalapozó megvalósíthatósági tanulmány hasonlít Columbo felügyelő feleségéhez: mindenki tudja, hogy létezik, de még nem látta...
Minket is elért a Nagy Kormányzati Kiszivárogtatáshullám, kormánypárti sajtóorgánumok után az atlatszo.hu is megkapta az Ernst & Young auditorcég norvég...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!