
Akkugyarmattól a vasút szétlopásáig – Bodnár Zsuzsa a Greenfo podcastjában
A műsor itt újra meghallgatható.
Május közepén tűnt fel a közmédián futó műsorok sarkában a Voks 2025 Szavazzunk! felirat, ami azt a kérdőív-kampányt reklámozza, amit Ukrajna EU-tagsága ügyében indított a kormány – a korábbi nemzeti konzultációkhoz hasonló manipulatív kérdésekkel. Közadatigénylésben kértük ki az MTVA-tól a szerződést, ami alapján feltüntetik a közmédia csatornáin a szavazás logóját, de azt válaszolták, hogy „az érintett logó felhasználásához nem szükséges írásbeli szerződés”, és az MTVA nem is rendelkezik ilyennel. Adatigénylésünk után 3 nappal Rogán Antal minisztériuma közzétett egy nyilatkozatot, miszerint bárki ingyen használhatja a logót a szavazásra buzdítás érdekében.
Vagyis ezek szerint valamilyen szóbeli megállapodás alapján vagy anélkül, pusztán a kormány iránt érzett szeretete jeleként tolja a köztévé a nézők szemébe a Voks 2025 logót. A kormány szavazásának reklámja látható az M4 sportcsatornán meccsek közben, a Dunán a régi filmek és beszélgetős műsorok sarkában, és természetesen az M1-en is.
Május közepén írta meg a 444, hogy „már a péntek esti Újpest-Nyíregyháza meccs közben is a Voks2025 logója villog a magyar focirajongók arcába”. Aztán gyorsan kiderült, hogy nem csak az állami sportadón, hanem – a gyerekműsorokat sugárzó M2 kivételével – az összes közmédiás csatornán fut a műsorok alatt a kormány legújabb demagóg és ellenőrizhetetlen eredményű kérdőívének reklámja.
Egyszer a képernyő bal, máskor a jobb felső sarkában, egyszer a csatorna logójával váltakozva, máskor azzal szemközt, és néha a kép alsó sarkában látható. De ott van mindig, minden műsor közben. Legyen az egy foci- vagy kézimeccs az M4-en, egy régi film vagy a Családbarát magazin a Dunán, netán az egyébként is fideszes politikusokkal és talpnyalókkal kitömött M1 híradó vagy beszélgetés műsor – a kedves nézők szeme előtt ott forog, villog az adás alatt a Voks 2025 logója.
Ez persze nem mindenkinek tetszik: májusban a 444 cikkei után a Magyar Hang megkérdezte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságot (NMHH), hogy érkezett-e hozzájuk bejelentés a Voks 2025 közmédiás reklámozásával kapcsolatban. Az NMHH azt válaszolta, hogy bejelentés alapján hatósági ellenőrzés keretében vizsgálja az MTVA említett műsorait.
Mi közben közadatigénylésben kértük ki a közmédiát működtető Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alaptól (MTVA) azt a szerződést, amelynek alapján feltüntetik a Voks2025 logót a közmédia csatornáin. Az MTVA precízen megvárta az Infotörvényben megszabott 15 napos válaszadási határidőt, pedig nem kellett ennyi idő összegyűjteniük a papírokat. Azok ugyanis nincsenek.
Egész pontosan ezt írta az adatigénylésünkre válaszul a közmédia:
„Tájékoztatjuk, hogy az érintett logó felhasználásához nem szükséges írásbeli szerződés, és figyelemmel arra, hogy az MTVA írásba foglalt megállapodással nem rendelkezik, az adatigénylését sem áll módjában teljesíteni.”
Vagyis ezek szerint valamiféle szóbeli megállapodás alapján, netán pusztán szívjóságból, a Fidesz iránt érzett szeretetük miatt reklámozzák a kormány(párt) ukrajnás kérdőívét a közmédia csatornáin a műsorok közben.
Erre utal az is, hogy adatigénylésünk május 19-i beadása után 3 nappal, május 22-én (miközben az MTVA válaszára vártunk) felkerült a kormány honlapjára egy nyilatkozat, amellyel
a Miniszterelnöki Kabinetiroda ingyenes engedélyt adott a Voks2025 logó ingyenes használatára
bármely magyarországi székhellyel vagy lakcímmel rendelkező harmadik személy részére azzal a céllal, hogy az állampolgárokat a szavazáson való részvételre buzdítsák.
Erdélyi Katalin
Címlapkép: a Családbarát magazin című műsor 2025. június 11-i adása a Duna tévén (forrás: mediaklikk.hu)
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásHa az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
1% TÁMOGATÁS
A műsor itt újra meghallgatható.
Az összeg az évek során az eredeti ár közel háromszorosára nőtt. A kivitelezést Mészáros Lőrinc egyik cége végzi.
Más munkakörben, alacsonyabb fizetésekért alkalmazzák tovább a motorgyártásban dolgozókat, ami az autóipari folyamatok miatt vélhetően a műszaki fejlesztési területre is át fog gyűrűzni.
A MÁV négy céggel köt keretmegállapodást öt régióra, 24 hónapra, összesen 3,5 milliárd forint értékben. A közbeszerzési eljárás gyorsított volt.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!