Korrupciógyanús közbeszerzésekről beszélt Katus Eszter a Klubrádió műsoraiban
A közbeszerzési korrupciótól a vidéki vonatközlekedésig – változatos témákról beszélgetett kollégánk a Klubrádióban. A műsorok itt meghallgathatók.
A Magyar Nemzeti Bank ingatlanos cége 2020-ban kezdett festményeket vásárolni. Elmondásuk szerint azért, hogy egy művészeti gyűjteményt hozzanak létre kortárs magyar festők alkotásaiból. Összesítésünk szerint eddig több mint 4 milliárd forint közpénzt költöttek erre a célra. Eleinte néhány hetente vettek képeket, majd tavaly kicsit lelassult a beszerzési láz. Most azonban ismét nekibuzdultak és kinéztek pár képet, de az eladót és az árat kitakarták a hivatalos iratokból. A részletekről főszerkesztő-helyettesünk beszélt a Reggeli Gyors április 4-i adásában.
A közpénzből megvásárolt festmények tárolási helyét hosszú ideig titkolták, majd nagy sokára egy online galériában mutatták meg őket. Újabban pedig a nagyközönség is láthatta egy részüket egy-egy kiállításon, például a Magyar Nemzeti Bank Krisztina körúti épületeiben, amiket Szőke Gábor Miklós szobrai, az ugró csodaszarvas és a levegőből lógó aranyozott oroszlánok ékesítenek.
2020 szeptemberében írtunk először arról, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) leánycége, az MNB-Ingatlan Kft. elkezdett festményeket vásárolni. Onnantól kezdve néhány hetente, de maximum havonta vett a cég újabb alkotásokat, amelyeknek tárolási helyét sokáig titkolták a nyilvánosság elől. 2021 végén megtorpanni látszott az addigi beszerzési igyekezet, a szóbeszéd szerint a közelgő, 2022 tavaszán tartott országgyűlési választás miatt jegelték a programot, amit sok választópolgár felesleges közpénzszórásnak tartott.
Lehetett alapja a szóbeszédnek, ugyanis rögtön a (Fidesz újabb győzelmével zárult) választás után két nappal, 2022. április 5-én már ki is írtak egy új eljárást Kucsora Márta 20 képének megvásárlására, amiket végül 58 millió forintért vettek meg. Utána viszont semmilyen festményt nem vettek a Közbeszerzési Adatbázis szerint.
Néhány napja, március 28-án azonban a jegybank cége elindított egy közbeszerzési eljárást négy darab alkotás megvásárlására. A kinézett képek alkotója a 2022 végén elhunyt neves festőművész, Bak Imre, aki jellegzetes geometrikus formákat jelenített meg a képein. A jegybank-cég gyűjteményépítése gyakorlatilag vele indult, hiszen annak kezdetén, 2020 őszén az ő 17 darab alkotását vásárolta meg az MNB-Ingatlan Kft. nettó 165 millió forintért – vagyis darabonként kb. 10 millió forintért. Azokat a Bak-képeket a Trance Balance Művészeti Kft.-től vették, ami az acb Galériát működteti a budapesti Király utcában. A mostani eljárás dokumentumaiból azonban kitakarták az eladó nevét és a képek becsült értékét is.
Egy év szünet után ismét festményeket akar venni a Nemzeti Bank cége | atlatszo.hu
Három éve kezdte az MNB-Ingatlan Kft. kortárs magyar festők alkotásait megvásárolni. Legutóbb tavaly áprilisban vettek festményeket, de a közbeszerzési értesítő szerint most tovább bővítenék a gyűjteményüket. Ezúttal Bak Imre négy művét szemelték ki, ám az eladó nevét és a becsült árat kitakarták az iratokból. 2020-ban egyébként már vettek Bak-festményeket: 17 darabot összesen 165 millió forintért.
A témáról kapcsolódó cikkeink szerzője, Erdélyi Katalin beszélgetett a műsorvezetővel a Klubrádió Reggeli Gyors című műsorának április 4-i adásában. Főszerkesztő-helyettesünk elmondta a műsorban, hogy a Magyar Nemzeti Bank arra hivatkozik, hogy más országokban is bevett gyakorlat az, hogy a jegybank művészeti gyűjteményt épít, ám arról nem beszélnek, hogy hazánk nincs olyan jó gazdasági állapotban, mint ezek a példaként hozott országok.
Erdélyi arról is beszélt az adásban, hogy a közpénzből vásárolt festményeket ráadásul sokáig rejtegették a köz elől. Az MNB-Ingatlan Kft. festménybeszerzéseinek kezdetén ugyanis a Nemzeti Bank azt mondta, hogy a megvásárolt alkotásokat az MNB épületeinek reprezentatív tereiben és irodáiban helyezik el. 2021 májusában hiába érdeklődtünk a képek hollétéről, az MNB-Ingatlan Kft. nem árulta el, hol tárolják őket. 2021. december végén viszont a Magyar Nemzeti Bank elérhetővé tett egy online katalógust a kortárs gyűjteményről, tavaly pedig már néhány kiállításon is megmutatták a képek egy részét.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA közbeszerzési korrupciótól a vidéki vonatközlekedésig – változatos témákról beszélgetett kollégánk a Klubrádióban. A műsorok itt meghallgathatók.
Az adás itt újra meghallgatható.
Az adás itt újra meghallgatható.
A Hetes Stúdió 2024. augusztus 17-i adásában Szénási Sándor Bolgár Györggyel, Szele Tamás külpolitikai újságíróval, valamint Zubor Zalánnal, az Átlátszó újságírójával beszélte meg a hét legfontosabb hazai és nemzetközi eseményeit.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!