Elvitte a szír gép a hitelességet? - erről beszélgetett a Flaszterben Katus Eszter
A Magyar Hang közéleti vitaműsorának fő témája ezúttal egy álhír volt, ami egy szír gép Budapestre érkezéséről szólt.
A Magyar Nemzeti Bank ingatlanos cége 2020-ban kezdett festményeket vásárolni. Elmondásuk szerint azért, hogy egy művészeti gyűjteményt hozzanak létre kortárs magyar festők alkotásaiból. Összesítésünk szerint eddig több mint 4 milliárd forint közpénzt költöttek erre a célra. Eleinte néhány hetente vettek képeket, majd tavaly kicsit lelassult a beszerzési láz. Most azonban ismét nekibuzdultak és kinéztek pár képet, de az eladót és az árat kitakarták a hivatalos iratokból. A részletekről főszerkesztő-helyettesünk beszélt a Reggeli Gyors április 4-i adásában.
A közpénzből megvásárolt festmények tárolási helyét hosszú ideig titkolták, majd nagy sokára egy online galériában mutatták meg őket. Újabban pedig a nagyközönség is láthatta egy részüket egy-egy kiállításon, például a Magyar Nemzeti Bank Krisztina körúti épületeiben, amiket Szőke Gábor Miklós szobrai, az ugró csodaszarvas és a levegőből lógó aranyozott oroszlánok ékesítenek.
2020 szeptemberében írtunk először arról, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) leánycége, az MNB-Ingatlan Kft. elkezdett festményeket vásárolni. Onnantól kezdve néhány hetente, de maximum havonta vett a cég újabb alkotásokat, amelyeknek tárolási helyét sokáig titkolták a nyilvánosság elől. 2021 végén megtorpanni látszott az addigi beszerzési igyekezet, a szóbeszéd szerint a közelgő, 2022 tavaszán tartott országgyűlési választás miatt jegelték a programot, amit sok választópolgár felesleges közpénzszórásnak tartott.
Lehetett alapja a szóbeszédnek, ugyanis rögtön a (Fidesz újabb győzelmével zárult) választás után két nappal, 2022. április 5-én már ki is írtak egy új eljárást Kucsora Márta 20 képének megvásárlására, amiket végül 58 millió forintért vettek meg. Utána viszont semmilyen festményt nem vettek a Közbeszerzési Adatbázis szerint.
Néhány napja, március 28-án azonban a jegybank cége elindított egy közbeszerzési eljárást négy darab alkotás megvásárlására. A kinézett képek alkotója a 2022 végén elhunyt neves festőművész, Bak Imre, aki jellegzetes geometrikus formákat jelenített meg a képein. A jegybank-cég gyűjteményépítése gyakorlatilag vele indult, hiszen annak kezdetén, 2020 őszén az ő 17 darab alkotását vásárolta meg az MNB-Ingatlan Kft. nettó 165 millió forintért – vagyis darabonként kb. 10 millió forintért. Azokat a Bak-képeket a Trance Balance Művészeti Kft.-től vették, ami az acb Galériát működteti a budapesti Király utcában. A mostani eljárás dokumentumaiból azonban kitakarták az eladó nevét és a képek becsült értékét is.
Egy év szünet után ismét festményeket akar venni a Nemzeti Bank cége | atlatszo.hu
Három éve kezdte az MNB-Ingatlan Kft. kortárs magyar festők alkotásait megvásárolni. Legutóbb tavaly áprilisban vettek festményeket, de a közbeszerzési értesítő szerint most tovább bővítenék a gyűjteményüket. Ezúttal Bak Imre négy művét szemelték ki, ám az eladó nevét és a becsült árat kitakarták az iratokból. 2020-ban egyébként már vettek Bak-festményeket: 17 darabot összesen 165 millió forintért.
A témáról kapcsolódó cikkeink szerzője, Erdélyi Katalin beszélgetett a műsorvezetővel a Klubrádió Reggeli Gyors című műsorának április 4-i adásában. Főszerkesztő-helyettesünk elmondta a műsorban, hogy a Magyar Nemzeti Bank arra hivatkozik, hogy más országokban is bevett gyakorlat az, hogy a jegybank művészeti gyűjteményt épít, ám arról nem beszélnek, hogy hazánk nincs olyan jó gazdasági állapotban, mint ezek a példaként hozott országok.
Erdélyi arról is beszélt az adásban, hogy a közpénzből vásárolt festményeket ráadásul sokáig rejtegették a köz elől. Az MNB-Ingatlan Kft. festménybeszerzéseinek kezdetén ugyanis a Nemzeti Bank azt mondta, hogy a megvásárolt alkotásokat az MNB épületeinek reprezentatív tereiben és irodáiban helyezik el. 2021 májusában hiába érdeklődtünk a képek hollétéről, az MNB-Ingatlan Kft. nem árulta el, hol tárolják őket. 2021. december végén viszont a Magyar Nemzeti Bank elérhetővé tett egy online katalógust a kortárs gyűjteményről, tavaly pedig már néhány kiállításon is megmutatták a képek egy részét.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA Magyar Hang közéleti vitaműsorának fő témája ezúttal egy álhír volt, ami egy szír gép Budapestre érkezéséről szólt.
A faluban stadion, tó és kisvasút is lett, főként uniós támogatásból. A négy perces riportban Hatvanpusztát és a NER balatoni terjeszkedését is bemutatják.
A beszélgetés itt újra meghallgatható.
Kollégánk György Zsombor főszerkesztővel és Tompos Ádám újságíróval beszélgetett a Magyar Hang műsorában az elmúlt hét legfontosabb híreiről.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!