Az RTL Híradóban is téma volt a Mészáros Lőrinc által használt legújabb luxusrepülő
Az Átlátszó találta meg a milliárdos 9,6 milliárdos légitaxiját. A repülőről készült híradós riport itt újra megtekinthető.
A 2010 és 2014 közötti időszak legnagyobb fegyverexportőreit és legfontosabb vásárlóikat ábrázolja a SIPRI adatai alapján készült kép.
A két, régóta rivalizáló ázsiai állam közül Pakisztán Kínából, míg India inkább Oroszországból importál fegyvereket – ez is látszik azon a képen, amit a Dadaviz készített a SIPRI friss adatai alapján és ami nálunk a hét infografikája lett.
Az Egyesült Államok minden más államnál több országba szállít fegyvereket (2010 és 2014 között 94-be), és legnagyobb vásárlója Dél-Korea is csak az összes eladás 9 százalékáról tehet. Regionálisan Ázsia és Óceánia fogadja a legtöbb amerikai fegyvert, a teljes torta 48 százalékát. Közel-Keletre 32, Európába 11 százaléknyi megy.
Az Egyesült Államokhoz képest Oroszországnak koncentráltabbak a vásárlói; India kína és Algéria együttvéve az összes export közel 60 százalékáért felelősek. De Oroszország még így is 56 különböző államba (plusz az ukrajnai lázadó erőknek) szállított fegyvert ez alatt a négy év alatt.
Kína az elmúlt évtizedben vált a világ harmadik legnagyobb fegyverexportőrévé, miközben például Németország és Franciaország eladásai visszastek. A most vizsgált négy évben szállított páncélozott járműveket és szállítórepülőgépeket Venezuelába, három fregattot Indonéziába és drónokat Nigériába.
Németország eladásait részben az fogta vissza, hogy 2014-ben a német kormány szigorúbb fegyverexport-szabályozást elentett be, különösen a Közel-Kelet vonatkozásában.
Franciaország pedig az ötödik helyről a harmadikra ugrott volna, ha nem állítják le egy oroszok által rendelt Mistral-osztályú hadihajó leszállítását. Erre Oroszország az ukrajnai konfliktusban játszott szerepe miatt került sor.
Az infografika adatainak forrása a SIPRI idén márciusban kiadott, a nemzetközi fegyverkereskedelem új trendjeiről szóló összefoglaló anyaga, ami angol nyelven elérhető itt.
A SIPRI, azaz a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet munkájának egyik fókusza a nemzetközi fegyverkereskedelem. Ezt a területet folyamatosan kutatják és évente friss adatsorokat adnak ki az alakulásáról. Erre azért van szükség, mert sok fegyvereladó- vagy vásárló igyekszik titkolni a tranzakciók tényét.
Sarkadi Nagy Márton
Független ember vagy?
Ha lesz 4 ezer független támogatója az Átlátszónak, akkor nincs az a lázárjános, aki el tudna minket hallgattatni. Legyél egy a 4 ezerből, és változtasd meg Magyarországot! Tudnivalók itt.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásAz Átlátszó találta meg a milliárdos 9,6 milliárdos légitaxiját. A repülőről készült híradós riport itt újra megtekinthető.
A műhússal kapcsolatban számos érv és ellenérv merül fel, a magyar agrárminiszter azonban leginkább a hagyományos ételek sorsa miatt aggódik.
Az út első szakaszát is a Szijjártó Péter külügyminisztert megjachtoztató Szíjj László cége építheti.
A független képviselőcsoport és a jobboldali, szélsőjobboldali pártok politikusai nagyobb arányban érintettek a korrupciós és egyéb botrányos ügyekben, de a korrupció a teljes politikai spektrumon jelen van.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!