Elvitte a szír gép a hitelességet? - erről beszélgetett a Flaszterben Katus Eszter
A Magyar Hang közéleti vitaműsorának fő témája ezúttal egy álhír volt, ami egy szír gép Budapestre érkezéséről szólt.
A rendőrségtől közérdekű adatigénylés útján megszerzett adataink bizonyítják, hogy a nők ellen elkövetett kapcsolati erőszak helyzete nem javult Magyarországon azóta, hogy a kormány az Isztambuli Egyezmény előírásai helyett saját megoldásokkal védené őket. A témáról Szopkó Zita beszélt a Klubrádió Reggeli Gyors című műsorának március 10-i adásában.
Nőnapi cikkünkben bemutattuk, hogyan alakult az elmúlt években a nők ellen elkövetett erőszakos bűncselekmények számai azóta, hogy a kormány úgy döntött, a magyar nőket kiválóan meg lehet védeni anélkül, hogy követnék a nők elleni és a családon belüli erőszak megelőzéséről szóló Isztambuli Egyezmény előírásait.
A rendőrség adatai alapján elmondható, hogy 2021-re a kapcsolati erőszak bűncselekmények száma közel duplájára nőtt a 2019-es adatokhoz képest. A sértettek túlnyomó többsége nő volt, míg az elkövetőknél a férfiak jelentek meg nagyobb arányban a statisztikában. A női sértettek elleni erőszakos esetek háromnegyedében az aktuális házastárs, élettárs volt a tettes.
Nem védi meg a magyar nőket az erőszaktól a kormány különutas módszere | atlatszo.hu
A kormány szerint a magyar nőket kiválóan meg lehet védeni anélkül, hogy követnék a nők elleni és a családon belüli erőszak megelőzéséről szóló Isztambuli Egyezmény előírásait. A most megszerzett adatok azt bizonyítják, hogy a nők ellen elkövetett kapcsolati erőszak helyzete Magyarországon semmit sem javult, amióta a parlamenti fideszes többség 2020-ban nyilatkozatban utasította el az egyezményt.
A NANE és a Patent Egyesület számításai szerint azonban a hivatalos statisztikában megjelenő számoknál jóval több, nagyjából 226 ezer nő él bánatalmazó párkapcsolatban. Vagyis óriási a látencia, a bűncselekmények jelentős része sosem kerül a rendőrség látókörébe.
Cikkünk egyik szerzője, Szopkó Zita a Klubrádió Reggeli Gyors című műsorának március 10-i adásában beszélt a részletekről.
Az Európa Tanács Egyezménye a nők elleni és a családon belüli erőszak megelőzéséről és felszámolásáról, röviden az Isztambuli Egyezmény 2011-ben született. Magyarország 2014-ben ugyan aláírta az egyezményt, de a mai napig nem ratifikálta, vagyis nem ültette át a magyar jogrendbe. Várhatóan a közeljövőben nem is fogja, ugyanis 2020-ban a parlament kétharmados többséggel megszavazta a ratifikálás elutasításáról szóló politikai nyilatkozatot.
A műsorban arról is szó esett, hogy milyen indokokkal utasítja el a kormány az egyezményt, illetve mik a „különutas” magyar áldozatsegítés hiányosságai a szakértő szerint.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA Magyar Hang közéleti vitaműsorának fő témája ezúttal egy álhír volt, ami egy szír gép Budapestre érkezéséről szólt.
A faluban stadion, tó és kisvasút is lett, főként uniós támogatásból. A négy perces riportban Hatvanpusztát és a NER balatoni terjeszkedését is bemutatják.
A beszélgetés itt újra meghallgatható.
Kollégánk György Zsombor főszerkesztővel és Tompos Ádám újságíróval beszélgetett a Magyar Hang műsorában az elmúlt hét legfontosabb híreiről.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!