Tízóraira egy Túró Rudi vagy joghurt sem jön ki a gyermekotthonoknak adott állami normatívából
„Sok gyerek bizony éhesen mehet aludni” – mondta az Átlátszónak egy, a neve elhallgatását kérő már nyugdíjas szakember, aki 15...
A kormánypropaganda sok millió forintos, manipulatív kérdésekkel teli nemzeti konzultációi után most környezetvédő szervezetek kérik a lakosság véleményét. A tavaink sorsáért aggódó aktivisták szerveződése, a Nagy Tavak Koalíció egy online kérdőíven teszi közzé kérdéseit a beruházások környezeti hatástanulmányainak nyilvánosságra hozatala, a természeti és kulturális javaink védelme és a kiemelt nemzetgazdasági beruházások jogszabályok alóli mentessége kapcsán. A Civil konzultáció nagy tavainkról kezdeményezés célja, hogy kellő számú kitöltéssel elérjék – Áder János köztársasági elnökön keresztül–, hogy a javaslat a soron következő plenáris ülés elé kerüljön, még a választások előtt.
Az Átlátszó több cikkben is beszámolt olyan, a természeti környezetünket károsító beruházásokról, melyek során a kormány vagy a kivitelező cég megkerülte az érvényben lévő környezetvédelmi szabályokat (pl. kiemeltként kezelte a beruházást, vagy egyszerűen tudomást sem vett a szabályokról). Annak ellenére folytatódik ez a gyakorlat, hogy mostanra szinte hetente derül ki újabb olyan ügy, amelynek során a vizek szennyezéséről, tóparti részek lebetonozásáról, beépítéséről, a helyi élővilág pusztulásáról hallunk.
A Nagy Tavak Koalíciót a tavaink védelmére hozta létre több civil szervezet. A szerveződés tavaly ősz óta igyekszik felhívni a döntéshozók és a társadalom figyelmét a környezetkárosító beruházásokra, az általuk felkarolt ügyekről pedig az Átlátszó is beszámolt.
A környezetvédők szerint „Magyarország tópartjain mind gyakrabban történnek olyan fejlesztések, amelyek a környék turizmusát úgy próbálják versenyképesebbé tenni, hogy akár a helyi értékek, természeti értékek károsítása árán is tömegesen vonzzák a vendégeket. A turisták rövidtávú tartózkodásából fakadó haszon pedig elsőbbséget élvez a helyiek és a jövő generáció hosszútávú érdekeivel szemben”.
Ezért a szervezetek most az alábbi kérdésekben kérik ki a társadalom véleményét:
A Nagy Tavak Koalíció tagjai úgy gondolják, hogy „a tavaink, vizes élőhelyeink elsősorban ökológiai rendszerek, amelyek védelme a turisztikai szempontok fölött áll. Sérülékeny természeti kincseink fejlesztésének hosszútávon, fenntartható módon kell történnie, annak érdekében, hogy a jövő generáció széles rétegei számára is elérhetőek maradjanak.”
A szerveződés 2021 tavaszán ezért a magyarországi nagy tavak védelmében országgyűlési határozati javaslatot fogalmazott meg, de ennek a parlamenti napirendre tűzését és felelős megtárgyalását – miként ezt mi is megírtuk –, leszavazta az Országgyűlés Fenntartható Fejlődés bizottsága.
A NER-elit áll a tóparti természetromboló beruházások többsége mögött | atlatszo.hu
Közel 13 hektár füves, nádas területet fognak betonnal és térkővel befedni, ha megvalósul a Fertő tó partján tervezett hotel, apartmanház és sportkomplexum. A Balaton környékén is sorra jelennek meg a vízpartot és a nádast károsító építkezések, Tatán hatalmas szállodát építene egy beruházó a tavon, ami évente vadludak ezreinek a találkozóhelyéül is szolgál. A Velencei-tónál a helyi önkormányzatok sorra minősítik át a vízparti telkeket a nagyobb beépíthetőség kedvéért.
A kezdeményezés elindítói emlékeztetnek: Magyarország Alaptörvénye leszögezi, hogy „a természeti erőforrások, különösen a termőföld, az erdők és a vízkészlet, a biológiai sokféleség, különösen a honos növény- és állatfajok, valamint a kulturális értékek a nemzet közös örökségét képezik, amelynek védelme, fenntartása és a jövő nemzedékek számára való megőrzése az állam és mindenki kötelessége”.
Az Alkotmánybíróság II/201/2019 számú határozata kijelenti, hogy az állam a jövő nemzedékek mint kedvezményezettek számára egyfajta bizalmi vagyonkezelőként kezeli a rábízott, a nemzet közös örökségébe tartozó természeti és kulturális kincseket, ekként a jelen generációk használati és hasznosítási joga nem korlátlan. A környezetvédők szerint mindezek alapján az egyes területhasználati változások és a helyi építési szabályzatok figyelembe kellene, hogy vegyék – sőt, előtérbe kellene helyezniük – a természeti és kulturális örökségünk védelmét, szükség esetén korlátozások bevezetésével.
Az online kérdőívet elindító szervezetek szerint sokszor azért pusztulhatnak el védett területek, mert a különböző beruházásokhoz készített előzetes környezeti hatástanulmányok készítésére a beruházó választja ki és bízza meg a szakértőt, aki sok esetben nem független a politikai akarattól és nyomásgyakorlástól, így a szakértői véleményeket nagyban befolyásolhatják a beruházói érdekek.
Szívszorító felvételek: az utolsó cölöpházat bontják a Fertő tavon
A turisztikai fejlesztésnek mondott kormányzati gigaprojekt ellen a helyiek, a környezetvédők és az osztrákok mellett az UNESCO és az EU…
A nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházási státusz pedig korlátozza az adatokhoz való hozzáférést, márpedig a környzetvédők szerint arra lenne szükség, hogy a környezeti adatok és hatások, illetve a környezeti állapotban bekövetkező várható változások mindenki számára hozzáférhetőek legyenek. A Nagy Tavak Koalíció szerint a kiemelt beruházássá nyilvánítás nem lehet ürügy arra, hogy a jogszabályokat teljes mértékben kikerüljük, és hogy a helyi lakosok tájékoztatása és a döntéshozatalba történő bevonása, valamint a környezeti információkhoz való hozzáférése sérüljön.
Szerintük ezek az édesvízi területek elsősorban élőhelyek, védelmük és természetes, természetközeli állapotuk fenntartása a jövő generáció szempontjából fontosabb, mint az idegenforgalmi, ingatlan- és egyéb (élőhelyvesztéssel, romlással járó) fejlesztések, azaz a rövid távú gazdasági haszon.
Magyarországon kiiktatták a környezetvédelmet, hogy ne akadályozza a gazdasági fejlődést | atlatszo.hu
Vörösiszap okozta, igaz, nem szilárd, mint az almásfüzitői, hanem folyékony halmazállapotú, az elmúlt évtized legsúlyosabb magyarországi környezeti katasztrófáját: tíz ember halálához vezetett és óriási természeti és gazdasági károkat okozott, amikor 2010. október 4-én átszakadt a gát a MAL Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt. tulajdonában lévő Ajkai Timföldgyár Kolontár és Ajka közötti vörösiszap-tározójánál.
Az aktivisták arra is felhívják a figyelmet, hogy a 83/2014 (III.14) kormányrendelet ugyan rendelkezik a nagy tavaink és a folyók menti parti sávjának védelméről, és elméletileg leszögezi, hogy a parti sávokban milyen építményeket lehet engedélyezni. A tapasztalat ugyanakkor az, hogy a rendelet parti sáv védelmi törekvése alól a Vízügyi Igazgatóságok nyilatkozata kibúvót nyújthat.
„A nyilatkozatok kiadásánál szubjektív szempontok alapján tulajdonképpen bármilyen épület megjelenhet a parti sávokban, illetve még a mederben is. Ezzel a parti sáv elérhetősége, nagy tavaink esetében a körbejárhatóság indokolatlanul korlátozható. Ezért javasoljuk, hogy a parti sáv építményekkel szembeni védelme alól semmilyen indokkal ne lehessen eltérni.”
A környezetvédők kérdőívét itt lehet kitölteni.
Horn Gabriella
Címlapkép: a Balaland beruházás Szántódon (fotó: Németh Dániel/Átlátszó)
Ha már egyszer itt vagy…
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri adománnyal, vagy havi előfizetéssel. Kattints ide a támogatási lehetőségekért!
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás„Sok gyerek bizony éhesen mehet aludni” – mondta az Átlátszónak egy, a neve elhallgatását kérő már nyugdíjas szakember, aki 15...
Augusztus elején jelent meg a Magyar Közlönyben, hogy a kormány 42 milliárd forintot ad a fóti filmstúdió fejlesztésére. Három nappal...
Nem tudhatjuk meg, mely cégekkel tárgyalt Magyarország jelenlegi svájci nagykövete, Czukor József, akiről a Direkt36 írta meg, hogy a magyarországi...
Az Iparművészeti Múzeum még 2017-ben zárt be, akkoriban még csak 25 milliárd forintot szánt a kormány a felújításra. Végre elkezdődhetnek...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!