Úgy tűnik, nem lezárja, hanem új keretek között újra fogja nyitni a vitát a Római-parti árvízvédelem ügyében az Országos Vízügyi Főigazgatóság minap közzétett állásfoglalása. A dokumentum önmagában is számos ellentmondást exponál a jelenlegi mobilgátas koncepcióval kapcsolatban – ráadásul a végleges változatból kikerült az a mintegy másfél oldalnyi szövegrész, ami egészen más megvilágításba helyezi ezt a koncepciót. Annyi bizonyosnak látszik a két dokumentum alapján, hogy egészen más, és az eddigi tervekben szereplőkhöz képest sokkal kevésbé mobil valami fog épülni a Rómain.
Július 8-án hozta nyilvánosságra a főváros az Országos Vizügyi Főigazgatóság (OVF) Tudományos Tanácsának a Római-part árvízvédelmével kapcsolatos állásfoglalását. A dokumentum a „Szakmai állásfoglalás és javaslatok a Csillaghegyi öblözet ármentesítésének ügyében” címet viseli. A Római-part árvízvédelmével kapcsolatban a főpolgármester mobil gát, illetve a partvonali védekezés iránti elkötelezettsége eddig sem volt kétséges, és most, úgy tűnik, immár a harmadik független szakmai testület véleménye támasztja alá ezt az álláspontot. (Tegyük hozzá, a BME állásfoglalása kapcsán a szakértő függetlensége erősen megkérdőjeleződött.)
Tarlós megkeresése nyomán az OVF Tudományos Tanácsa munkabizottságot hozott létre, melynek feladat volt válaszolni arra a főpolgármesteri kérdésre, hogy
„(…) part menti védmű épüljön, vagy pedig a Nánási út – Királyok útja nyomvonalon történje-e a védekezés?”
A bizottság a közzétett dokumentum szerint összesen hat alkalommal ülésezett: először április 9-én, utoljára pedig június 10-én – ekkor történt „a Bizottság által javasolt szöveg végső formába öntése”. Tehát a július 8-án nyilvánosságra hozott dokumentum már egy hónappal korábban elkészült, de azt valamiért csak egy hónappal később küldték el a megrendelőnek – hogy ennek a késlekedésnek mi az oka, arról egyelőre csak találgatások vannak. (Ülést ebben az időszakban már nem tartottak, a szöveg tehát nem változhatott. )
A Bizottság utolsó előtti ülését május 12 –én tartotta, ekkor a napirenden egyetlen pont, a „konzultáció gyakorló külföldi üzemeltetővel” szerepelt. A figyelmes olvasó számára feltűnhet ugyanakkor, hogy az elkészült bizottsági anyagban érdemben egyetlen szó sem esik a külföldi tapasztalatokról – dacára annak, hogy a témáról a világ számos országából könyvtárnyi mennyiségű adat áll rendelkezésre, míg Magyarországon lényegében nincs tapasztalat a mobilgátas technológiával kapcsolatban. Kérdés az is, miért szentelt a bizottság az összesen hat ülésből egyet ennek a témakörnek, ha aztán a végleges anyagban erről szót sem ejt?
Múlt héten aztán választ kaptunk ezekre a kérdésekre: létezik ugyanis egy olyan, a publikáltnál valamivel hosszabb – ugyanakkor a véglegessel egyezően június 10-i keltezésű – szövegváltozat, amely mintegy másfél oldalon keresztül taglalja a külföldi, elsősorban pozsonyi tapasztalatokat. Feltehetőleg egy munkaközi anyagról van szó, és az a szövegtöbblet, amelyik csak ebben a változatban szerepel, a bizottság június 10-i ülésén többségi döntéssel került ki a végleges változatból.
Ezt az „apokrif” változatot most közzétesszük, mivel úgy gondoljuk, hogy egy olyan projekt esetében, amely borítékolhatóan legalább 10 milliárd forintba fog kerülni, 55 ezer ember biztonságát közvetlenül érinti, és visszafordíthatatlanul átalakítja a főváros utolsó természetközeli állapotban megmaradt dunai partszakaszát, a nyilvánosságra tartoznak azok a kockázatok és várható károk is, amelyeket egy szakértő testület többsége negligálhatónak ítélt. (A végleges állásfoglalásból hiányzó szövegrész a most publikált anyag 14-15. oldalán található.)
A nem publikált változat többek között a következőkre hívja fel a figyelmet:
az altalaj feltárásától nem kell sajnálni se a pénzt, se az időt (az eddigi tervek kapcsán az egyik legjelentősebb kétség éppen a talaj szivárgási jellemzőiről való ismeretek elégséges voltával kapcsolatban merült fel)
törekedni kell a falak hosszának minimalizálására
el kell kerülni, hogy a fák akadályozzák akár az építkezést, akár az üzemeltetést
a rendszert [ a lopások kockázata miatt ] folyamatosan őrizni kell
a mobilfalak alkalmazásánál a biztonság érdekében a falak magassági minimalizálása a legfontosabb célkitűzés. A közel 3000 m hosszú és 3,5 m átlagmagasságú mobilfal kiépítése Európában példátlan
a fák meghagyása a mobilfal környezetében veszélyforrás. Nekünk nem szabad felvállalnunk ezt a kockázatot
ugyanez mondható el az uszadékok, jégzajlás, elszabadult hajótestek elleni intézkedésekről
Ezek a megállapítások, noha nem szerepelnek a bizottság végleges állásofglalásában, nyilván nem megkerülehtőek. Egy laikusnak sem nehéz belátni, hogy attól, hogy nem került bele az OVF anyagába, még evidencia, hogy egy nagyobb tömegű uszadék milyen kockázatot jelent az alumínium védfalra. Vagy, hogy minden, a védmű közelében lévő fa potenciális veszélyt jelent – minél nagyobb fáról van szó, annál nagyobbat. A tervezés még csak most indul majd, de az biztos, hogy azokat a korábbi látványterveket, amelyeken a parton hatalmas fák árnyékában sétálgatnak a polgárok a mobil gát alapzatául szolgáló sétányon, el lehet felejteni.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Ismét a Római-parti mobilgátról szavazott szerdán a Fővárosi Közgyűlés. Az előterjesztés és a szavazás eredményeképp most egy olyan nyomvonal továbbtervezését...
Egyelőre visszavonulót fújt a Római-parti mobilgát ügyében a főváros vezetése, de a főpolgármester elkötelezettségét és eddigi taktikai cikkcakkjait látva...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!