"Csibészek voltunk, de nem gyilkosok" - Koszi Pista a maffiakorszakról
A jogerős ítélet szerint bűnszervezetet vezetett, ő viszont a börtönbüntetése letöltése után is tagadja, hogy bármi köze lenne a két ember halálával járó leszámoláshoz. Interjú.
A karácsonyi készülődés közepette idén is megnéztük, hogy mennyibe is kerül elkészíteni egy tradicionális karácsonyi vacsora főbb fogásait. Négy élelmiszer áruház online árai alapján kiszámoltuk, hogy a legkedveltebb karácsonyi ételek ára mennyire jön ki az év végén. Emellett kicsit visszaforgattuk az idő kerekét is: a KSH átlagárait felhasználva kiszámoltuk, hogy ma mennyivel kell többet ott hagynunk a pénztáraknál 2010-hez képest.
Egy tradicionális karácsonyi étkezésnél nem maradhat el néhány étel. Ilyen a töltött káposzta, a rántott karaj, plusz a halászlé vagy az aranyló húsleves. Ha még mindezek után bírjuk az evést, jöhet desszertként a bejgli, a mézeskalács, meg a zserbó. Az ünnepi vacsora elfogyasztása után pedig elmélkedhetünk azon, hogy mennyibe is került ezt a menüt összeállítani.
A magyar élelmiszerboltok közül négy (Tesco, Auchan, Spar, Aldi) online kínálata alapján összeállítottunk egy bevásárlólistát, ami a fentebb felsorolt hét klasszikus karácsonyi ételnek az elkészítéséhez szükséges (hozzáadva néhány alkoholmentes és alkoholos ital árát is). Az árkeresés során törekedtünk a saját márkás termékek kiválasztására, vagy ha olyan nem volt, akkor a legolcsóbb termék árát néztük meg. A bevásárlólista egyes tételeinek átlagos ára pedig a KSH-n is elérhető. Ez a lista ugyan ugyan nem tartalmazott mindent a teljes listánkból, de referenciaértékként feltüntettük az alábbi összehasonlító ábrán.
Az összes hozzávaló a négy bolt közül az Auchanban vásárolva jött ki a legtöbbre, 51 731 forintra, a legolcsóbbra pedig a Tescóban, 42 812 forintra. A KSH nem teljes listája alapján a karácsonyi bevásárlásunk 48 805 forint lenne.
A saját, 39 tételes bevásárló listánkról összesen 28 szerepel a KSH listáján, de a hiányzó tételek többsége csak fűszer. A KSH által közölt átlagárak alapján az elmúlt 15 évben a teljes karácsonyi menü elkészítésének költsége közel megháromszorozódott. Mindezen belül mézeskalácsot sütni lett igazán költséges, ötször annyiba kerül idén mint 2010-ben, a méz árának megemelkedése miatt.
De a mézen kívül jelentős árnövekedésen ment keresztül a fűszerpaprika is, melynek kilója a Statisztikai Hivatal szerint 376 forint volt 2010-ben, és 8770 forint volt 2025 novemberében. Ez 2300-szoros árnövekedés. De a kilóra számított tejföl ára is több mint ezerszeresére nőtt 15 év leforgása alatt (124 forintról 1520 forintra).
A kérdés már csak az, hogy ez a jelentős árnövekedés mennyire érződik meg a pénztárcánkon? Meglepő fordulat, ugyanis
15 év alatt valamelyest csökkent a karácsonyi menü költségeinek aránya a fizetésünkhöz képest.
2010-ben a teljes menü hozzávalóit (KSH-árak alapján) 17 ezer forintból meg lehetett venni, ami a 132 ezer forintos nettó átlagbérnek a 13 százalékát jelentette. Idén viszont a 475 ezer forintos nettó átlagbérünknek csak a 10,2 százalékát kell a 48 ezer forintos karácsonyi bevásárlásra fordítanunk.
Az árak kiszámításakor törekedtünk arra, hogy az egyes fogásoknál a hozzávaló árának csak akkora hányadát vegyük, amekkora arányban az összes fogás receptjét összesítve szükség volt rá. Hiszen így reális: nem veszünk két doboz tojást, csak azért, mert két étel is igényel két darab tojást. Hanem az egy doboz tojásból kivesszük a két fogáshoz szükséges 2-2 darabot. Tehát ilyen esetben, ahol összesen 4 tojásra van szükség két ételnél, a teljes doboz árát elfeleztük, és ezt az árat számoltuk az egyes fogáshoz.
Szabó Krisztián
Nyitókép: pixabay.com
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal-adománnyal! Köszönjük.
Támogatom PayPal-adománnyalHa az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
1% TÁMOGATÁS
A jogerős ítélet szerint bűnszervezetet vezetett, ő viszont a börtönbüntetése letöltése után is tagadja, hogy bármi köze lenne a két ember halálával járó leszámoláshoz. Interjú.
A helyi építési szabályzat nem engedi, hogy erdő besorolású területen építkezzenek, a miniszternek mégis sikerült.
Varga-Matusovits Danica személyében új dékánja lesz a Szegedi Tudományegyetem Fogorvostudományi Karának.
Lázár János, Pintér Sándor, Szijjártó Péter és Tuzson Bence tárcája is toplistás a közadatokért legtöbbször perelt állami szervek összesítésében, idén a korábbi évekhez képest nagyjából másfélszeresére nőtt a közadatperek száma.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!