Környezeti ártalmak

Robbantás nélküli kitermelést ígér a csobánkai bányát újranyitni akaró cég

Tovább folyik az engedélyezési eljárás a Natura 2000-es területen lévő csobánkai dolomitbánya újranyitása és inert anyaggal való feltöltése ügyében. A környezetvédelmi hatósághoz közel száz észrevétel érkezett az ügyben. Többek között a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága, számos civil egyesület és a csobánkai önkormányzat fogalmazott meg kifogásokat, illetve tiltakozott az újranyitás ellen. A hatóság december 16-i határidővel egy módosított hatásvizsgálati dokumentáció benyújtására szólította fel a bányanyitást kérelmező Szűcs-Fuvar Bt.-t. A cég azonban már nyilatkozott arról, hogy az eredeti terveket módosítva lemondana a robbantásos bányaművelésről.

Csobánkán élénk tiltakozást váltott ki a településen lévő dolomitbánya újranyitásának és feltöltésének terve, melynek ügyében még zajlik az engedélyezési eljárás. A hatóság a környezetvédelmi hatásvizsgálati dokumentáció átdolgozását kéri, a kérelmező cégnek ugyanis számos tisztázatlan kérdésre válaszolnia kell. 

Korábban több cikkben írtunk a Csobánkán nagy ellenállást kiváltó bányanyitási ügyről. Beszámoltunk arról a lakossági fórumról is, melyen a tiltakozó lakosokon, a környezetvédelmi szakértőkön és a jogászokon kívül Vitályos Eszter kormányszóvivő, a körzet fideszes országgyűlési képviselője is képtelenségnek és „vérlázítónak” nevezte a bánya újranyitásának és hulladékkal való feltöltésének tervét. 

Az engedélyezési eljárás során csak írásban lehetett észrevételt tenni – a kötelező közmeghallgatást is személyes részvétel nélkül, írásos formában bonyolították le. Az engedélyezési dokumentáció vizsgálata után, s főképpen a számos szakértői és lakossági  észrevétel hatására a környezetvédelmi hatóság arra a megállapításra jutott, hogy „zaj- és rezgésvédelmi, levegővédelmi, táj- és természetvédelmi, hulladékgazdálkodási, valamint földtani közeg védelme szempontból

nem áll rendelkezésre a döntés kialakításához szükséges összes adat, információ.”

Ezért „a tényállás tisztázására” és új hatásvizsgálati dokumentáció készítésére szólították fel a vállalkozót.

A kormányhivatal hivatkozik a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI) szakvéleményére is, mely szerint az eredeti dokumentációban megkérdőjelezhető és „tartalmilag zavaros” állítások szerepelnek, többek közt rendkívül hiányos a különösen védett természeti terület növény- és állatvilágának, valamint a bányaművelés élővilágra tett hatásának bemutatása. Ezen túlmenően a hivatal kéri a teherszállításra vonatkozó zajhatások újbóli vizsgálatát, a robbantások zajterhelésével kapcsolatos hiányzó információkat, s tájékoztatást vár a területen lévő illegális hulladékról is. 

A hatóság szerint nem biztos, hogy a sittel való feltöltés a legjobb megoldás

Úgy tűnik, a környezetvédelmi hatóság a tájrendezés és a bányagödör feltöltése kapcsán is teljesen új álláspontra helyezkedett. 2020-ban ugyanis ugyanez a hatóság még engedélyezte a Szűcs-Fuvar Bt. számára a meglévő ásványi anyag kitermelését és a bányagödör sittel való feltöltését. Ezt a cégnek 2023. december 31-ig kellett volna teljesítenie, de ez nem történt meg. A 2020-as engedélyről azonban most a hatóság nem ejt szót, ahogy arról sem, hogy abban még semmilyen természet- és környezetvédelmi aggályt nem fogalmaztak meg a bányatevékenység kapcsán. 

Mint korábban megírtuk, a vállalkozó a kitermelés befejezése után 360 ezer köbméter inert anyaggal töltené fel a bányagödröt. A környezetvédelmi hatóság viszont a teljes feltöltésről szóló korábbi álláspontot „felülbírálva” most azt írja: „az eredeti morfológia visszaállítását semmilyen tájrendezéssel kapcsolatos szakmai irányelv nem írja elő kötelező jelleggel”. Hivatkoznak arra is, hogy „a bányászat során kialakult, talajtakaró nélküli sziklafalak 2007 óta védett madárfajok élőhelyei”, s hogy külszíni bányák természeti környezetbe illő tájrendezése az omlásveszélyes bányafalak rendezését, és

„a természetközeli, biztonságos állapot kialakítását jelenti, nem a teljes feltöltést,

amely adott esetben indokolatlan környezeti és természeti terheket is jelentene”.

A bányaművelést kérelmező cégtől azt kérik, hogy mutassa be az eredeti térszín visszaállításán kívül az összes egyéb tájrendezési változatot, és hangsúlyozzák: „a változatok között a nem cselekvés lehetőségét is vizsgálni kell, vagyis a jelenlegi állapot fenntartásának esetét”.

Csobanka Kh 241107

Részlet a kormányhivatali dokumentumból

A cég mégsem alkalmazná a robbantásos technológiát

A Szűcs-Fuvar Bt. képviseletében eljáró Hatás-Kör 2000 Bt.-nek december 16-ig kell benyújtania az átdolgozott és módosított dokumentációt, mely tartalmazza a hiányzó információkat.

A Hatás-Kör azonban már novemberben benyújtott egy nyilatkozatot, mely szerint a Szűcs-Fuvar „felülvizsgálta a termelési technológiát, mely alapján az a döntés született, hogy robbantás alkalmazására nem kerül sor a kitermelés során”, ezért ennek hatásaival nem kívánnak foglalkozni. A nyilatkozatban arra az észrevételre is reagálnak, hogy dokumentáció szövegében két helyen

Csobánka település helyett Hejőszalonta község neve szerepel.

A Hatás-Kör 2000 Bt. szerint ez csak tévedésből történt, ami miatt elnézést kérnek. Kijelentik azt is, hogy a bányaterületen a cég hulladékgazdálkodási tevékenységet nem fog végezni, mivel „oda csak hulladéknak nem minősülő, inert földanyag kerül beszállításra”.  

 

 

Vitályos Eszter nem támogatja a törvényi szigorítást

A csobánkai dolomitbányára vonatkozó bányászati engedélykérelem „súlyos jogszabályi hiányosságokra mutatott rá” – írta Tordai Bence országgyűlési képviselő abban az általa benyújtott törvényjavaslatában, melyet Facebook-oldalán is közzétett. A javaslat módosítaná a bányászati törvényt: megtiltaná új engedélyek kiadását a korábban súlyos szabálysértések miatt szankcionált bányavállalkozók számára, és a visszaesően szabályszegő bányavállalkozókra vonatkozóan szigorítaná a bányászati jog megvonásának szabályozását.

Tordai Bence – mint írta – a törvényjavaslat kidolgozásához civilekkel, független szakértőkkel és az országos bányakapitánnyal is konzultált. Ezt követően pedig felkérte a javaslat közös benyújtására Vitályos Eszter kormányszóvivőt, a térség országgyűlési képviselőjét, aki azonban visszautasította a felkérést. Tordai Bence szerint ezzel Vitályos ellentmondott korábbi ígéretének, hogy kiáll a a csobánkaiak védelmében.

Vitályos Eszter szintén a Facebookon reagált, és a Tordai által javasolt szigorításokat indokolatlan mértékűnek nevezte. „Aktuálisan is minden adva van ahhoz, hogy szabálytalan bányászati tevékenység gyakorlása esetén a bányavállalkozókkal szemben a bányafelügyelet eljárjon, és a megfelelő jogkövetkezményt, szankciót alkalmazza” – írta a kormányszóvivő.

Hozzátéve, hogy ő továbbra is a csobánkaiak érdekében fog dolgozni: „Az ígéretemhez pedig tartom magam, minden eszközzel azon vagyok, hogy a bánya ne kezdhesse meg a működését és igen, hogyha kell, akkor én magam fogok a gépek elé feküdni”.

 

Karácsony Gergely szerint a bányanyitás a budai vízbázist veszélyeztetné

Új fejlemény, hogy Karácsony Gergely főpolgármester is a csobánkai bányanyitás ellen lépett fel, mivel szerinte a bányatevékenység a budai vízbázist, s ezzel együtt a Csillaghegyi Fürdő, a Római Strandfürdő és a Pünkösdfürdői Strand vízminőségét is veszélyeztetné.

Egy Tordai Bencével készült közös videóban a két ellenzéki politikus bejelentette: álláspontjuk szerint egy hidrogeológiai szakvélemény – melyet a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. készített –  egyértelműen kimutatja, hogy „törvényesen nem lehet kiadni a környezetvédelmi engedélyt a csobánkai bányaberuházáshoz, mivel az komoly veszélyt jelentene a budai vízbázisra”.

Egy új szakvélemény szerint nem adható ki engedély a csobánkai bányának!

Egy új szakvélemény szerint nem adható ki engedély a csobánkai bányának! A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. hidrogeológiai szakvéleménye egyértelműen kimutatja, hogy törvényesen nem lehet kiadni a környezetvédelmi engedélyt a csobánkai bányaberuházáshoz, mivel az komoly veszélyt jelent a budai vízbázisra. (A részletes szakvélemény a kommentek között érhető el.) A Fővárosi Önkormányzat cégének hatástanulmánya rámutat: amennyiben Csobánkán talajszennyezés történik, az a csillaghegyi, rómaifürdői, pünkösdfüdői vízbázist is károsíthatja. Az újranyitni tervezett bánya a budai karsztvízgyűjtő terület határán fekszik, és a tervezett hulladéklerakó idővel nemcsak a budapesti termálvizek, hanem a palackozott ásványvizek minőségét is veszélyeztetheti. Ezért kiemelten fontos, hogy a bánya újranyitásának és a hulladéklerakó tervezésének folyamata szoros felügyelet alatt álljon. Indokolt, hogy a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. aktív szereplőként részt vegyen minden kapcsolódó engedélyezési eljárásban, ügyfélként nyilatkozatokat téve a vízbázis védelme érdekében. Karácsony Gergely főpolgármesterrel egyetértésben úgy gondoljuk, hogy a zöldpolitika egyik legfontosabb alappillére a vízkészletek védelme. A Fővárosi Önkormányzat minden rendelkezésére álló eszközt be fog vetni annak érdekében, hogy megakadályozza a észak-budai vízbázis veszélyeztetését. A csobánkai bánya újranyitásának terve kezdettől fogva kiemelt figyelmet kapott részünkről, és minden lehetséges eszközzel támogatjuk a helyi civilek munkáját. Korábban már eredményesen felléptünk a csobánkai Határréti-tó ügyében, és ugyanilyen eltökéltséggel dolgozunk most is. Ennek keretében: 💧 Levelet küldtünk a Pest Megyei Kormányhivatal vezetőjének, 💧 Konzultáltunk az országos bányakapitánnyal, 💧Az ügyet többször az illetékes parlamenti bizottság elé vittük, 💧Részt vettünk a helyi közösség által szervezett fórumon, 💧Rendszeresen megjelenítjük az ügyet a nyilvánosságban, 💧Hidrogeológiai szakvéleményt kértünk a BGYH-tól, 💧Bevontuk az ügybe Karácsony Gergely főpolgármestert, és 💧Törvénymódosító javaslatot nyújtottunk be a bányatörvény szigorítása érdekében. Sajnálattal vettük tudomásul, hogy Vitályos Eszter, a térség országgyűlési képviselője, nem támogatta a javaslatunkat, annak ellenére, hogy korábban ígéretet tett: ha bányanyitásra kerül sor, ő lesz az első, aki “keresztbe fekszik a kamionok előtt”. Hiszünk a közösség erejében! Továbbra is határozottan támogatjuk a csobánkaiak, pilisiek, budaiak és általában a zöld értékeket képviselők ügyét! Az együttműködésben van az igazi erőnk. Csatlakozzatok a Budai Zöld Aktivistákhoz itt! 👉https://www.facebook.com/groups/766955487513173👈

Közzétette: Tordai Bence – 2024. december 1., vasárnap

 

A hivatkozott szakvélemény úgy fogalmaz, hogy a felszín alatti víz szempontjából a jogszabályok nem engedik olyan bányászati tevékenység végzését, amelynek következtében „a külszín megbontásával kialakított bányatalp a maximális karsztvízszintet 10 méteren belül megközelíti”.

A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. szakértői azt is írják, hogy a csobánkai bányanyitást és a tervezett hulladéklerakó kialakítását nyomon fogják követni; szükség esetén ügyfélként is bejelentkeznek a kapcsolódó engedélyezési eljárásba, vagy nyilatkozattétellel fogják szorgalmazni a három strandfürdő és a Csillaghegyi ásványvíz palackozó kiváló vízminőségének fenntartását. 

Bodnár Zsuzsa

Címlapkép: A Csobánka -I. dolomitbánya (Forrás: Facebook)

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42