Ha betartják a távolságtartást az emberek, jelentősen csökkenthető a fertőzöttek száma, és a betegek nem egyszerre özönlik majd el a kórházakat, nem terhelik túl az egészségügyi kapacitásokat – ez derül ki Nepusz Tamás bioinformatikus, a norvégiai Molde University College bioinformatikusának különféle szcenáriókra kiszámolt előrejelzéséből.
Adj 1%-ot, hogy megtudd, mire megy el az adód 99 százaléka!
Dr. Nepusz Tamás az úgynevezett SIR (suspectible S = fogékonyak, infected I = fertőzöttek, recovered R = gyógyultak) matematikai modellel készít előrejelzést. A SIR matematikai modell a járványok terjedésének becslésére használt egyik modell, amely az előrejelzésbe belekalkulálja a fogékonyak, az aktív fertőzöttek és a gyógyultak számát is. Fontos, hogy ez csak egy, ráadásul egyszerű modell, számos más számítási modell is létezik, emellett nyilvánvalóan nem mindenható modell, az új adatok ismeretében naponta korrigálni kell.
A modellhez az úgynevezett reprodukciós rátát (R0=) használja, amely a mi esetünkben az ismert adatokat figyelembe véve március 19-én R0=4,3830+-0,38, amely azt jelenti, hogy az eddig tudott alapján egy fertőzött átlagosan hány másik embernek adhatja át a fertőzést. Ez a szám a mi esetünkben magas, de benne marad az újszerű koronavírusra általánosan elfogadott R0=2 és R0=5 közötti intervallumban.
Szintén fontos, hogy a számításokba belevegyük a bizonytalanságot is, így Nepusz Tamás 95%-os konfidenciaintervallummal kiszámolt egy jobb és egy rosszabb forgatókönyvet is. Ez azt jelenti, hogy amennyiben megváltoztatjuk a járvány paramétereit, úgy a becsült fertőzésszám ezen a tartományon belül mozog majd.
Emellett a számítást kiegészítette annak kalkulációjával, hogy mi történne, ha a távolságtartás 25, 50 és 75 százalékkal szorítaná le a potenciális megfertőzöttek számát. A kormány most pont ezen dolgozik, hogy lenyomja a görbét.
A távolságtartást a számítás szerint úgy kell értelmezni, hogy alapvetően azt nézi, hogy egy adott nap során hány olyan ember-ember közti kapcsolat jön létre, ahol potenciálisan átadható a fertőzés. Ebből következik, hogy ha a távolságtartás 0%, akkor azt vesszük, hogy annyi ilyen kapcsolat jön létre, ami úgy „egyébként”, egy normál nap során létrejön. Ha 25%, akkor úgy vesszük, hogy az ilyen kapcsolatok negyede nem jön létre, ha 50%, akkor a fele nem jön létre, ha pedig a 75%, akkor a háromnegyede.
Tehát ha például egy átlagos nap során mondjuk 100 emberrel kerülünk olyan helyzetbe, ahol átadhatnánk a fertőzést, akkor 75%-os távolságtartás esetén ez már csak 25 kapcsolatra redukálódik.
A SIR-modell a csak már ismert, múltbéli adatokkal számol, csak az aktív fertőzötteket veszi figyelembe, azt nem kalkulálja bele az eredménybe, hogy hány megbetegedett lehet aktuálisan a közölt adatokhoz képest, viszont jövőbeli potenciális fertőzötteket számol. A modell a becslésnél azt feltételezi, hogy minden változatlan marad, tehát egy közben beálló körülmény, például egy újabb kormányzati intézkedés módosíthatja a becslést.
Az alábbi grafikonon ezt lehet látni. A grafikon alapállása április 1-ig mutatja az adatokat, ha egyet léptet, akkor már az április 15-ig terjedő becslést láthatja. A modell jelenlegi előrejelzése szerint tehát április 1-én, tehát két hét múlva 1688, április 15-én, tehát egy hónap múlva pedig akár 48 ezer fertőzött lehet, amennyiben nem derül ki olyan információ, ami módosítaná a képletet. A harmadik, talán legfontosabb grafikon pedig a várható hosszútávú lefolyást mutatja be.
Ebből az látszik, hogy amennyiben betartjuk a távolságtartást, jelentősen csökkenthető a potenciális megfertőzöttek száma és a betegek nem egyszerre özönlik majd el a kórházakat.
Ez grafikon kizárólag a március 19-én ismert adatok és az eddig ismert információk alapján kalkulált előrejelzést mutatja a lehetséges fertőzöttekre vonatkozóan (nem a regisztrált fertőzöttekre vonatkozóan!) abban az esetben, ha nem történne semmilyen egyéb esemény (például újabb kormányzati intézkedés), és nem jönnének újabb adatok, információk.
Kérjük, hogy amennyiben kizárólag csak a grafikont osztaná meg, ezekkel az információkkal együtt tegye ezt. Ha a módszertannal és az adatokkal kapcsolatban kérdése, észrevétele lenne, írjon Nepusz Tamásnak, a [email protected] email-címre.
A grafikonok külön:
További adatok, grafikonok, térképek és táblázatok elérhetők a Koronamonitor oldalunkon az alábbi linkre kattintva:
Ez az oldal elsősorban a hivatalos, kormány által közölt adatokat dolgozza fel, de nem tekinthető hivatalos tájékoztatásnak, továbbá nem vállalunk felelősséget a kormány által közölt adatok és információk valóságtartalmáért. Kérjük, a hivatalos információkért látogasson el a kormány által működtetett Koronavirus.gov.hu oldalra, illetve olvassa a nagyobb hírportálok híreit.
Bátorfy Attila
Adj 1 százalékot az Átlátszónak! Adószám: 18516641-1-42 Átlátszónet Alapítvány
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri vagy rendszeres adománnyal, vagy az szja 1 százalékod felajánlásával!
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
“Ez a történet a NER-es feudalizmusról szól, kastéllyal, tiszttartó házzal, külön fürdővel, mulatóházzal”– így foglalta össze Hadházy Ákos független országgyűlési...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!