Huszonkétmilliárd forintból indult újra a magyar fegyvergyártás Kiskunfélegyházán
Egy hatalmas, félkész csarnok váza állt hosszú éveken át Kiskunfélegyháza határában, egy bedőlt építkezésre emlékeztetve. Ám idén már egy befejezett...
Török Márk kapta az Egyetemi Autonómia és a Hallgatói Önkormányzatiság napján a Szegedi Tudományegyetem Egyetemi Hallgatói Önkormányzatának (EHÖK) képviselőitől a hallgatói mozgalomért emlékérem hallgatói tagozatának elismerését.
Társadalmi célú hirdetés
Október 16. jeles dátum a hallgatói önkormányzatiság és különösen a szegedi hallgatói önkormányzatiság történetében. 1956-ban ugyanis ezen a napon, Szegeden pattant ki a forradalom szikrája, egy héttel a nagy események előtt.
Ekkor alakult meg a MEFESZ, a Magyar Egyetemisták és Főiskolások Szövetsége, amely az akkori pártállami Dolgozó Ifjúság Szövetségéből kiválva fogalmazta meg a saját, oktatással és politikával kapcsolatos követeléseit, és ezzel elévülhetetlen érdemeket szerzett a forradalom követeléseinek kidolgozásában, demokratikus nézeteik pedig egyenes úton vezettek október 23-hoz.
Emiatt tartják Szegeden 2000 óta minden évben október 16-án az Egyetemi Autonómia és a Hallgatói Önkormányzatiság napját, amelyen az egyetem Hallgatói Önkormányzata a hallgatói mozgalomért emlékérmeket adományoz.
A Hallgatói Önkormányzat azért alapította az emlékérmet, hogy méltóképpen emlékezzen meg a szegedi egyetemi ifjúság azon tetteiről, melyek meghatározták a magyar hallgatói mozgalom történetét Emellett tisztelegni szeretnének azon egykori és mai egyetemisták előtt, akik tevékenységükkel jelentősen segítették a hallgatói önkormányzat munkáját.
Idén a hallgatói tagozat díját Török Márk kapta.
Érdemei között kiemelték azt, hogy 18 éves korától a BTK HÖK elnöke (jelenleg 32 éves), vezetése alatt 2007-ben megnyílt a Radnóti klub a BTK-n, 2008-ban elindult a Szegedi Egyetemi Rádió, 2009-ben megalakult az SZTE EHÖK Sportegyesület.
Szintén Török érdemei között emelték ki a felújított JATE Klubot és az Öthalmi diáklakások új blokkját, illetve a 2012-13-ban útnak induló Tavaszi Egyetemi Napokat és az Összegyetemi Gólyatáborokat, amelyekre olykor egyébként igen sokan panaszkodnak.
Persze azt a méltatás mellett is hozzátették, hogy Török Márk megosztó személyiség. Ugyanakkor az érezhető volt, hogy a mostani EHÖK-vezetés, amelynek Török már nem a tagja, kiáll egykori elnöke mellett, amikor őt támadás éri.
Az pedig van szép számmal, hiszen – mint a sajtóban már megjelent – a felsőoktatási törvény 2015-ös módosítása alapján a hallgatói önkormányzat tisztségviselőjének megbízatási ideje – valamennyi hallgatói önkormányzati tisztségének időtartamát egybeszámítva – legfeljebb négy év lehet. Erre hivatkozva semmisítette meg 2016-ban Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem akkori rektora az elnökválasztásról szóló HÖK-határozatot.
Ezt Török Márk nem fogadta el és igazáért küzdve bírósághoz fordult. Akkor Török már 12 éve töltött be tisztséget a hallgatói önkormányzatban, 2007 óta pedig, egy év kihagyással, az SZTE EHÖK elnöke volt. Török Márk eddig ebben a kérdésben minden bírói fórumon veszített, de a felülvizsgálati eljárás még folyamatban van.
Egy másik, Török szemére vetett ügy az volt, hogy 2018 májusában – ahogy a hvg.hu is beszámolt róla – beperelték a diákvezér vezette hallgatói önkormányzat tévéjét. Nem fizettek ugyanis a munkatársaknak, akik ezért a munkaügyi bírósághoz fordultak. A lap emlékeztetett arra, hogy a Telin tévét 2017 novemberében ötszázezer forintért vette meg a szegedi egyetem hallgatói önkormányzatának egyik érdekeltsége.
Idén szeptember végén pedig az Átlátszó Oktatás írt előkerült jegyzőkönyvek alapján arról, hogy a bölcsészkari HÖK 2007-es alakuló jegyzőkönyve szerint Török Márk EHÖK elnök jelölte Török Márkot a kari HÖK elnökének.
Nagy meglepetésre Török Márk elfogadta a jelölést.
Török Márk jelenleg az EHÖK felügyelő-bizottságának a tagja, miután idén nyáron lemondott az EHÖK elnöki posztjáról. Az egyetemi diákvezető viselt ügyeiről az Átlátszó Oktatás is rendszeresen publikál.
B. Kovács Tamás
Fotó: MTI/Kelemen Zoltán Gergely
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásEgy hatalmas, félkész csarnok váza állt hosszú éveken át Kiskunfélegyháza határában, egy bedőlt építkezésre emlékeztetve. Ám idén már egy befejezett...
Jogszabályellenesen nevezte ki a Szegedi Törvényszék elnöke a Hódmezővásárhelyi Járásbíróság elnökét – erre figyelmezteti határozatában az Országos Bírói Tanács a...
Legutóbb az új tűzoltóság tervezésénél kifelejtett berendezés pótlása vitte el a pénzt. Már urnahely sincsen a városi temetőben. Társadalmi célú...
Több milliárd forint számlapénze van Hódmezővásárhelynek, Márki-Zay Péter mégis csődről beszél. A két állítás nem zárja ki egymást, ugyanis a...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!