Nyílt forráskódú eszközök segítségével, Lawrence Alexander internetes kutató közel 20 500 Kreml-barát Twitter fiók adatait gyűjtötte össze és vizualizálta. Mindezzel felfedett egy információk manipulálására irányuló nagyszabású próbálkozást a RuNeten. Kétrészes elemzésének első felében elmagyarázza, hogyan készítette el mindezt, és mit talált.
A RuNet Echo korábban beszámolt az orosz „troll hadsereg” erőfeszítéseiről, hogy Kreml-párti retorikával töltsék meg a közösségi média felületeket és egyéb internetes oldalakat. A Twitter sem kivétel: több felhasználó is talált olyan fiókokat, amelyek hasonló kijelentéseket tesznek fontosabb hírek és események kapcsán: például különösen aktívak voltak Oroszország ukrajnai intervenciója alatt. Ráadásul az úgynevezett botok valóban olyanok, mintha igazi felhasználók lennének, még profilképük is van.
A bizonyíték ebben a kétrészes elemzésben egy sokkal nagyobb dezinformációs programban való a szerepükre mutat rá.
Alec Luhn, orosz ügyekről tudósító amerikai újságíró figyelte meg, hogy csupán néhány órával Borisz Nyemcov február 27-i meggyilkolását követően egy csapat Twitter fiók máris megpróbálta elferdíteni a történteket:
A botok olyan történeteket terjesztenek, minthogy „ukránok ölték meg, mert lenyúlta a valamelyikük barátnőjét” pic.twitter.com/CNtNvsTPYI — Alec Luhn (@ASLuhn) February 28, 2015
A nyílt forráskódú NodeXL eszközt használva gyűjtöttem egy táblázatba az összes olyan a felhasználót, akik pontosan ugyanazt posztolták a Twitterre. Ebből a listából pedig összeszedtem és importáltam egy kiterjesztett Twitter közösséget, mely minden egyes ilyen fióknak a barátait és a követőit is tartalmazza. Azért volt érdekes ezt tesztelni, mert ha a nyemcovos gyűlölködés csak egy kisebb léptékű álhírterjesztés, akkor a vádak maximum egytucat felhasználótól származhatnak.
De mikor a program befejezte az adatok feldolgozását, a hálózat teljes valójában tárult fel: elképesztő mennyiségű, 2900 fiók alkotja. Ez a szám talán érthető is: egy kamu Twitter fiók hitelességéhez sok követő kell, amihez több támogató botra is szükség van.
Ezután a Gephit, egy másik adatelemző eszközt használtam, hogy az adatokat emberi kapcsolatokként ábrázolhassam egy gráfon. A színezett körök – melyeket csomópontoknak hívnak –, Twitter fiókokat jelölnek, míg az egymást keresztező vonalak – az élek – pedig a követetteket/követőket jelzik ezek között. A fiókokat aztán színkódolt közösségi fürtökbe rendeztem a modularitási algoritmus alapján, mely azonosítja a szorosen összekapcsolódó csoportokat. A csomópontok mérete aszerint változik, hogy hány kapcsolata van az adott fióknak másokkal a hálózaton belül.
2900 Twitter bot kiterjesztett hálózata, a Nyemcov-szál mintája alapján. Kép: Lawrence Alexander.
Az, hogy milyen sűrűn és mennyire közel állnak egymáshoz a csomópontok a gráfon, világossá teszi, hogy ez egy nagy és kifejezetten sűrűn összekapcsolt hálózat. A botok nagyrésze követi egymást, így biztosítva a magas Twitter követő/követett számot. A periférián ugyanakkor van néhány kevésbé összekapcsolt fiókcsoport, mely talán azt jelzi, hogy a bot-hálózat még növekedésben volt az elemzés készítésekor. Ezt elképzelhetjük úgy is, mint egy fát, aminek az ágai folyamatosan nőnek kifelé.
Van azonban egy nagyon fontos kérdés az elemzésben: hogyan hozhattak létre egy nem igazi emberekből, hanem túlnyomórészt botokból álló hálózatot?
A NodeXL nem csupán adatokat gyűjt arról, hogy ki kit követ, a metaadatokat is összeszedi: minden Twitter fiók nyilvánosan elérhető részleteit, például azt, hogy hogyan viselkedik. Ebből derült ki, hogy a hálózatot alkotó 2900 fiók 87 százalékának nincs beállítva az időzónája, illetve 92 százaléknak nincsenek megjelölve [megcsillagozva, a szerk.] kedvenc üzenetei. Ezzel szemben a véletlenszerűen összegyűjtött 11 282 átlagos Twitter felhasználó közül (akik posztolták az „and”, azaz az „és” szót) csak 51 százaléknál nem volt beállítva időzóna, és csak 15 százalék nem jelölt meg semmit kedvencként. (Ez a két tulajdonság már elég ahhoz, hogy emberi viselkedéssel számoljunk.)
További összehasonlításként az átlagos Twitter felhasználók kapcsolati gráfja alább látható. Szemben a botok ábrájával ennek a hálózatnak számtalan nem kapcsolatban álló és elszigetelt fürtje van: Twitter felhasználók olyan csoportjai, amelyek nem kapcsolódnak egymáshoz. Ez teljesen normális egy adag véletlenszerűen kiválasztott, átlagos felhasználónál.
Véletlenszerű Twitter felhasználó csoportoknál az „and” szó használata egymáshoz nem kapcsolódó, különálló fürtöket eredményez. Kép: Lawrence Alexander.
Mivel egyetlen forrásból sikerült egy ilyen nagyszabású hálózatra bukkanni, úgy döntöttem, hogy tovább folytatom a botvadászatot. Miután rákerestem a Twitteren a „Kremlin bots” (Kreml botjai), a „pro-Russian trolls” (oroszpárti trollok) és a „Putin sockpuppet” (Putyin bérkommentelője) kifejezésekre, sok olyan [valódi] felhasználó által megosztott képernyőképre bukkantam, amelyek feltehetően bot tevékenységet ábrázolnak. Sokan a #Kremlinbots (#Кремлеботы) hashtaget használták, hogy jelentsék ezeket.
Ugyanazt a módszert használva, mint a Nyemcov-ellenes tweeteknél, olyan fiókok hálózatait gyűjtöttem össze, melyek a megjelölt kulcskifejezéseket használták. Mindezek nagyobb közösségeket, vagy néhány esetben csak egy felhasználónév-listát fedtek fel olyan fiókokról, amelyek a képernyőképeken is szerepelnek. Ezeket csoportokra osztottam, melyeket A, B, C és D-vel jelöltem. (Az elemzés második részében fogom kifejteni, hogy miért van szükség a csoportbontásra.)
A @PressRuissa egy (már felfüggesztett) viccfiók, mely az oroszpárti médián gúnyolódik mindenféle szatírával és kommentárral, amelyek ezeket a dezinformációkat és torzításokat veszik alapul. Egyik tweetjük szolgált az „A” csoport kezdő forrásaként:
Orosz twitterezők felfedték, hogy a Novaja Gazeta meglepő összhanggal kendőzi el a botjai tevékenységét. (via @nokato) pic.twitter.com/DSwcIKWpDg — Falcon News Intl. (@PressRuissa) March 13, 2015
A B csoport más felfüggesztett bot fiókokat vesz forrásul, melyek viselkedése egyezett a korábbi mintákkal. Néhányat úgy sikerült azonosítani, hogy hajlamosak voltak átváltani oroszról angolra egy egyszerű hibaüzenettel — „RSS in offline mode” —, melyet feltehetően egy, az irányító szoftverben találtható hiba okoz.
RSS in offline mode
— Леонид Верхратский (@GCL2BUugsq4n5JL) April 1, 2015
Devin Ackles, a CASE Ukraine elemzőjének egy tweetje szolgáltatta az alapot a C csoportnak.
Mind a négy csoportot összeolvasztottam egy egyszerű adathalmazba, mely 17 590 Twitter fiókot eredményezett. A Nyemcov-ellenes tweetekkel együtt, a metaadatok megerősítették, hogy a fiókok elsöprő többsége valóban bot. 93 százaléknak nem volt tartózkodási hely megadva a profilján, 96 százaléknál nem szerepelt időzona, és 97 százalék nem jelölt meg kedvenceket.
Továbbá annak ellenére, hogy átlagosan 2830-at tweeteltek, a fiókok szinte sosem léptek kapcsolatba más Twitter felhasználókkal, nem használták a „@”-cal jelölt válasz, vagy említés funkciót a közösségi oldalon.
A botok tweetelnek ugyan, de egymással nem kommunikálnak. Kép: Lawrence Alexander.
Érdekesség, hogy sok botnak nyugatias neveket adtak, mint például barnardgrant, terancebarnaby, terencecoward és duncanstarks.
De egy ennél is érdekesebb eredményre bukkantam miközben ábrázoltam a botok kapcsolatait. Annak ellenére, hogy ezeket a mintákat négy különböző forrásból szedtem össze, a végső hálózat teljesen össze volt kapcsolódva.
Mind a 17 590 fiók a négy forrásból. Megfigyelhető a szoros kapcsolat és az izoláció hiánya. Kép: Lawrence Alexander.
Ez egyértelműen ellentétes a véletlenszerű Twitter fiókok mintájával: a végső adathalmaz egyáltalán nem mutat elszigetelt csoportokat, vagy kívülállókat. Így a kontraszt abszolút megerősíti a feltételezést, hogy ezeket a botokat egy ügynökség készítette, ráadásul a bizonyíték határozottan Moszkva irányába mutat.
A következő bejegyzésben megvizsgálom a botok létrehozásának idővonalát, hogy kiderítsem, hogyan kapcsolódnak az orosz és az ukrán politikai eseményekhez.
Ez a bejegyzés eredetileg a Global Voices Online magyar oldalán jelent meg. Szerző: Lawrence Alexander. Fordító: Katona Fruzsina.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Fiatalokért Központ néven épülne rendezvényhelyszín a Velencei-tó partjára, a beruházás hátterében ingatlan-tulajdonosként az orosz milliárdos Megdet Rahimkulov egyik fia is feltűnik.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!