
Kőrispusztulás: több ezer hektáron veszélyben az őshonos magyar fafajta, az állam nem tesz semmit
Bár a szakértők már 2008-ban azonosították a fák pusztulását okozó gombát, és rengeteg tanulmány, tudományos kutatás is született a témában,...
Legalább ötezer embert várnak arra az augusztus 20-i rockkoncertre, melyet Göd város egyik természetvédelmi területére álmodott meg Tuzson Bence országgyűlési képviselő és Kammerer Zoltán gödi polgármester. A védett állat- és növényfajoknak is helyet adó, Gödi-láprétnek nevezett terület védelmében aláírásgyűjtés indult: sok helyi lakos és civil környezetvédő tiltakozik ugyanis a helyszínválasztás ellen.
„Valami egészen monumentálisra készülünk ezen a nyáron a gödieknek. Feke Pált kértük fel, hogy hozza el a városba az István, a király koncert produkciót, mellyel igazán ünnepi hangulatot teremthetünk augusztus 20-án este” – olvashatók Kammerer szavai a Gödi Körkép legutóbbi számában. Az eseményt beharangozó cikkből kiderül, hogy a rockopera „látványos mozgó színpadi díszletekkel, pirotechnikai elemekkel” fogja lenyűgözni a várhatóan több ezres közönséget. A produkció helyszínéül választott terület, a Gödi-láprét azonban sokak szerint egyáltalán nem alkalmas ilyen tömegrendezvény megtartására, ugyanis számos védett állat- és növényfaj él ott.
A tervezett rendezvényről először Tuzson Bence országgyűlési képviselő (Fidesz-KDNP) tett közzé egy rövid videót, valamint képeket posztolt a helyszín bejárásáról a közösségi oldalán. Ezekből viszont csak az derült ki, hogy augusztus 20-án a volt golfpálya területén „nagy eseményre” lehet számítani , ami „meglepetés” lesz a gödiek számára.
Bővebb információt a Gödi Körkép említett cikkéből lehetett szerezni. Ebben Kammerer Zoltán, a hivatalosan független, de valójában erősen Fidesz-közeli polgármester így nyilatkozott az előadás helyszínének kiválasztásáról: „Munkatársaimmal és a produkciós irodával végignéztük a szóba jöhető területeket, és alapos megfontolás után a volt golfpálya egy részét jelöltük ki a rendezvény helyszínéül. Azon a területen nem kell durva beavatkozásokat végezni a színpadi technika helyszínre juttatásához, és
akár ötezer ember is közös élményt szerezhet a koncertlátogatás alkalmával.”
A városvezető elmondta azt is, hogy a helyszínválasztásnál figyelembe vették a terület természetvédelmi értékeit, és állítása szerint „szakemberek határoztak arról, hol zárják le majd a tömeg elől a védendő területeket”. A polgármester megértést kért a résztvevőktől, és kijelentette, hogy „az egyszeri nagy terhelés után az érintett részek szükséges rekultivációját is betervezték”.
Sok helyi lakos szerint azonban a helyszín egyáltalán nem alkalmas több ezer fős rendezvény megtartására. A láprét védelmében létrejött egy Baráti Kör, és tiltakozó petíció is indult, melyet eddig több mint kétezren írtak alá. Ebben a gödi képviselő-testülettől az aláírók azt kérik: „Ne tartsanak tömegrendezvényt a gödi Erzsébet-liget és lápréten 2025. augusztus 20-án, és később sem! Különösen a lakosság véleményének bevonása nélkül ne tegyék ezt.”
A tiltakozók szerint
A Gödi-láprét védett értékeiről és tájhasználati változásairól 2023-ban részletes tanulmány készült. „A mintegy 70 ha kiterjedésű Gödi-láprét Pest megyében, a közel 22 000 fős lélekszámú Göd városon belül, a település által körbeölelve helyezkedik el – e helyzet már önmagában unikálissá teszi” – olvasható a tanulmány bevezetőjében.
A Gödi-lápréten lévő egyik tó. (A szerző felvétele)
A dokumentumból kiderül, hogy a korábban a Dunamenti Mezőgazdasági Szövetkezet tulajdonában álló területet eredetileg kaszálóként és legelőként használták, illetve egy részét beszántották. Csak az 1980-as években állapították meg a botanikusok, hogy a területen különleges értékű, védendő lápi vegetáció található.
A láprét elhelyezkedése Gödön, és az ott lévő védett természeti területek. (Forrás: A Földrajzi Közlemények 2023-as tanulmánya)
Ezért a gödi önkormányzat a ’90-es években a láprét egy részét (24 ha) helyi jelentőségű természetvédelmi területté nyilvánította, majd a védettséget további 30 hektárral kiterjesztette. Az 1996-ban elfogadott természetvédelmi törvény alapján pedig
a terület értékesebb részei ex lege védett lápként országos védettség alá kerültek.
A láprét egyik szelete az Erzsébet-liget nevet viseli, ugyanis Ferenc József és Erzsébet királyné gyakran járt a területen, mikor a császár itt vadászott. Az önkormányzat honlapja a város egyik védett értékeként ismerteti a ligetet. Az itt lévő feketefenyőket, tölgyeket a királyné halálát okozó merénylet után ültették, amikor Sisi tiszteletére országszerte „Erzsébet királyné emlékparkok” létesültek.
Néhány éve ezen az árnyas, ligetes részen madárbarát tanösvényt hozott létre a gödi Minden Állatért Alapítvány, mely a tanösvény fenntartását is végzi.
A Gödi-lápréten található Erzsébet-liget és az ott kialakított madárbarát tanösvény (Fotó: Facebook)
A lápréten az elmúlt évtizedekben sokféle beavatkozás történt, többek között iparvágányt vezettek át rajta (amit már régen nem használnak), körbeépítették lakóházakkal, majd egy lakópark is létesült mellette. Még jelentősebb változást hozott 1997-ben, hogy egy magánbefektető, Pólus Péter felvásárolt a Dunamenti Mgtsz-től 51 hektárnyi területet, hogy azon golfpályát létesítsen.
A golfpályát engedélyező környezetvédelmi határozat megállapította, hogy a terület kiemelkedő értékű az élőhelyegyüttes faji diverzitása és az ott élő védett fajok jelentős száma tekintetében, ugyanis a területen
összesen 248 növény- és állatfajt regisztráltak, köztük 70 védett fajt.
A természeti értékek megőrzése céljából akkor az a kompromisszumos megoldás született, hogy a láprét értékesebb, nedvesebb részeit a golfpálya-rendszer nem fogja érinteni. Emellett a beruházó vállalta a védett részek természetvédelmi kezelését és rendszeres monitorizását. A területen mesterséges tavakat is létrehoztak, és a szélén egy ötcsillagos szállodát is felhúztak.
A golfpálya tulajdonosa azonban 2010-re csődbe ment, s ezzel a pályarendszer és a védett területek fenntartása megszűnt. A csődeljárást követően a terület 2018-ban Göd város tulajdonába került, és a lakosság népszerű pihenőhelye lett: futók, kutyasétáltatók, piknikezők használják.
Az ötcsillagos szálló sokáig nem talált gazdára. Végül luxus idősotthont hozott létre benne az épületet megvásárló cég, melynek azonban sokáig nem sikerült megegyeznie az önkormányzattal a szálló körüli zöldfelületetek tulajdonjogáról és kezeléséről.
A védett területeken jelenleg természetvédelmi kezelés nem folyik, bár azok gazdája a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága (DINPI). A lápréten emiatt különböző invazív növényfajok szaporodtak el, ugyanakkor védett állatok, madarak is visszatértek a korábban golfpályaként használt, de jelenleg kevésbé háborított területre.
A vizes élőhelyeknél szürke gémek, nádirigók jelentek meg, a ligetes részen baglyok fészkelnek.
A Magyar Madártani Egyesület által szervezett egyik sétán pedig vörös vércsét, búbos bankát, örvös galambot is megfigyeltek a résztvevők; sőt a tavakban Dunából érkező hódok is feltűntek.
Egyebek mellett vörös vércsét, búbos bankát, szürke gémet és örvös galambot is láttak a madármegfigyelő séta résztvevői…
Közzétette: József Attila Művelődési Ház – 2025. április 2., szerda
A láprétért aggódó lakosok nem először tiltakoznak a terület indokolatlan terhelése ellen. A Markó József (Fidesz-KDNP) vezette gödi önkormányzat 2018-ban azzal az ötlettel állt elő, hogy a láprét 2 hektáros részén 24 tantermes új általános iskolát építenének. A védett területeket veszélyeztető építkezés ellen először lakossági fórumon tiltakoztak a helyiek – derült ki akkor az Index beszámolójából –, majd a szélesebb körű civil ellenállás miatt végül a testület elállt a tervtől, és másik helyszínt ajánlott fel az iskola-építés számára. A beruházás egyébként ezen a másik helyszínen sem valósult meg, a magyar kormány ugyanis korábbi ígéretei ellenére nem adott pénzt Gödnek új iskola létesítésére.
2020-ban a Szent István Egyetem Tájépítészeti Karának hallgatói és szakemberei koncepciótervet készítettek a Gödi-láprét rendezése és természetkímélő hasznosítása céljából. A koncepció javaslatokat tett a helyi és országos védettségű részek természetvédelmi rekonstrukciójára, és kijelölte a „szelíd hasznosításra” és fejlesztésre javasolt területeket. A tervet azonban azóta sem fogadta el az önkormányzat, ezért a védett részek természetvédelmi rekonstrukciójára és fejlesztésekre sem került sor.
Ugyanakkor a jelek szerint
az augusztus 20-i tömegrendezvény előkészítési munkálatai már megindultak a területen.
Az Átlátszóhoz eljutott fotók tanúsága szerint nemcsak lekaszálták a gyepet a láprét szinte minden részén – ezzel védett virágokat is elpusztítva –, hanem fákat is csonkoltak az ott megjelenő munkagépek.
Munkagépek jelentek meg a Gödi-láprét területén. (A szerző felvétele)
A védett területet is érintő tömegrendezvény megtartásához azonban vélhetően a természetvédelmi hatóság hozzájárulása is szükséges. A Göd-ÉRT Környezetvédelmi és Városvédő Egyesület önkormányzati képviselői ezért a polgármesterhez fordultak, hogy megtudják, milyen hatósági egyeztetések történtek a rendezvény ügyében. Választ azonban nem adott a polgármester.
Szaszkó Andrea képviselő emiatt közadatigénylést nyújtott be a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságához (DINPI) és a Pest Vármegyei Kormányhivatalhoz. A kormányhivatal természetvédelmi hatósága eddig szintén nem adott tájékoztatást, a DINPI pedig azt válaszolta, hogy őket még sem az önkormányzat, sem a természetvédelmi hatóság nem kereste meg a rendezvény ügyében.
A civil egyesület önkormányzati képviselői ezen kívül egy előterjesztést is benyújtottak a testület júliusi rendkívüli ülésére, melyben az augusztus 20-i rendezvény helyszínéül egy másik, természetvédelmi értékeket nem veszélyeztető gödi területet javasoltak. Az előterjesztést azonban nem volt hajlandó tárgyalni a Kammerer Zoltán vezette testület, ezért a képviselők egy újabb rendkívüli testületi ülés összehívását kezdeményezték az ügyben.
Bodnár Zsuzsa
A cikk elkészítéséhez az archív anyagokat az Arcanum adatbázisa szolgáltatta. Címlapkép: Kammerer Zoltán gödi polgármester és Tuzson Bence országgyűlési képviselő az augusztus 20-i gödi rendezvény tervezett helyszínén, a védett természeti területekkel rendelkező Gödi-lápréten 2025 júliusában. (Forrás: Tuzson/Facebook)
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásHa az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
1% TÁMOGATÁS
Bár a szakértők már 2008-ban azonosították a fák pusztulását okozó gombát, és rengeteg tanulmány, tudományos kutatás is született a témában,...
Beigazolódott: sajnos jogos volt az aggodalmunk a Hortobágyi Nemzeti Park vadlóállományával kapcsolatban. A HNP is ötvenre becsüli a „tavaszi elhullási...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!