Fenntartott közbeszerzési eljárásokat nyert el úgy egy cég, a Vajda Mélyépítő Kft., hogy valójában nem is adhatott volna ajánlatot, mivel a bevétele meghaladta a megengedett összeget. A Közbeszerzési Hatóság vizsgálatot indított, a Döntőbizottság pedig megbírságolta a kft.-t. Ugyanakkor a hamis adatszolgáltatást nem állapították meg, így a cég kizárására sem került sor. A kft. tehát egyelőre csak nyert az ügyön: több száz milliós megbízást kapott mindössze pár millió forintos büntetésért „cserébe”. A Közbeszerzési Hatóság azonban a Fővárosi Törvényszékhez fordult a büntetés súlyosbításáért, emellett a NAV-nál is feljelentést tettek. A társaság állítja, nem szándékosan adott be rossz adatokat.
Egy olvasónk hívta fel a figyelmünket egy hajdúhadházi cég, a Vajda Mélyépítő Kft. furcsa tendergyőzelmeire. Mint írta, a cég olyan közbeszerzési eljárásokon indult, amelyeken nem lett volna jogosult, és el is nyerte azokat. Hiába vizsgálták meg a tendereket, nem zárták ki a közbeszerzésekből a céget, amely így valójában több száz milliós megbízást kapott pár millió forint büntetésért „cserébe”.
Megnéztük az érintett közbeszerzési eljárásokat, amelyek úgynevezett fenntartott (Kbt. 114. § (11) bekezdés) eljárások voltak. Ezekről a közbeszerzési törvény a következőket írja: „ajánlatkérő a közbeszerzési eljárásban való részvétel jogát fenntarthatja az előző évben, árubeszerzés és szolgáltatás esetén 100 millió forint, építési beruházás esetén 1 milliárd forint, általános forgalmi adó nélkül számított árbevételt el nem érő ajánlattevők számára (…).”
Az ilyen eljárásoknak alapvetően az a célja, hogy elősegítse a kis- és közepes vállalkozások részvételét a közbeszerzéseken. A következő tendereken emiatt nem indulhatott volna az a cég, amelynek bevétele meghaladta az 1 milliárd forintot:
Konyár – belterületi utak felújítása. A 6 részből álló közbeszerzési eljárás (összértéke 111 790 282 forint).
A Vajda Mélyépítő Kft. mégis tett ajánlatot, és összesen 697 145 651 forint értékben nyert el megbízásokat. Tette mindezt úgy, hogy az ajánlatok benyújtásakor azt állította, 966 millió forint az éves bevétele, holott az valójában 1,6 milliárd forint volt.
Forrás: Opten.hu
Ez szúrt szemet valakinek, aki közérdekű bejelentést tett a Közbeszerzési Hatóságnál (és aki vélhetően lapunknak is jelezte az eseteket). A Hatóság 2024. november 22-én hivatalból jogorvoslati eljárást kezdeményezett a Közbeszerzési Döntőbizottság (KDB) előtt a társasággal a szemben.
Nem jártak el jóhiszeműen
A Döntőbizottság lefolytatta a vizsgálatokat (D.750/2024-D.754/2024), és megállapította, hogy a Vajda Mélyépítő Kft. bevétele több mint hatszázmillió forinttal meghaladta a Kbt. 114. § (11) bekezdésében meghatározott értéket, ezért az érintett közbeszerzési eljárásokban nem volt jogosult részt venni, és érvényes ajánlatot sem tehetett volna.
A Döntőbizottság szerint „a felelős ajánlattevői magatartás, a jóhiszemű és tisztességes eljárás az lett volna, ha a kérelmezett az ajánlattételi határidőig kiszámolja a 2022. évi lezárt számviteli nyilvántartásból a nettó árbevételi adatot, meghatározza, hogy az meghaladja-e vagy sem az egymilliárd forint összeget, ha erre pedig valamilyen okból nem volt képes, akkor nem tesz ajánlatot.
A kérelmezett nem eszerint járt el, így a Döntőbizottság megállapította, hogy
a kérelmezett magatartása a jóhiszemű és tisztességes joggyakorlás alapelvébe ütközik.”
Ugyanakkor többek között azt is írták, hogy nem lehetett megállapítani, hogy a jogsértés nyilvánvalóan szándékos volt-e.
míg a bocskaikerti tender kapcsán 1 millió forint bírságot rótt ki a Vajda Mélyépítő Kft.-re.
A társaság tehát összesen 8,1 millió forintos büntetés kapott, miközben az elnyert közbeszerzési eljárások összértéke közel 700 millió forintot tett ki.
A cég állítja, nem szándékosan adott rossz adatokat
A társaság azzal védekezett az eljárás során, hogy hibás árbevételi adatokat kaptak az audit cégtől, és számukra is csak később derült ki, hogy pályázatukban a 966 millió forintos nettó árbevétel nem tükrözte a valós adatokat. A tulajdonos és az ügyvezető pedig 2023 novemberéig ezen hibás adatok ismeretében jártak el.
A cég szerint a hamis adatszolgáltatás akkor valósul meg, ha:
a hamis adat vagy nyilatkozat érdemben befolyásolja az ajánlatkérő kizárásra, alkalmasságra, műszaki leírásnak való megfelelésre vagy az ajánlatok értékelésére vonatkozó döntését;
és ha a gazdasági szereplő azt szándékosan vagy az adott helyzetben általában elvárható gondosság mellőzése mellett teszi meg.
Mivel az ő esetükben nem merült fel a szándékosság, úgy vélik, nem is valósult meg a hamis adatszolgáltatás. Hozzátették továbbá, hogy véleményük szerint a „hivatalbóli kezdeményező érvelése túlságosan merev és formalista, miközben figyelmen kívül hagyja a gazdasági társaságok működésének gyakorlati aspektusait.”
A 16 fős Vajda Mélyépítő Kft.-t 2017-ben alapították, főtevékenysége az út és autópálya építés. Tulajdonosa Vajda Sándor, a cégvezető Vajda Tamás. A társaság bevétele az elmúlt években 157 millió forintról 2 milliárdra nőtt, az adózott eredmény pedig 9 millióról 195 millió forintra.
Megkerestük a Vajda Mélyépítő Kft.-t, hogy mondják el véleményüket az esetekkel kapcsolatban lapunknak, de cikkünk megjelenéséig nem válaszoltak.
Súlyosabb büntetést szeretnének
Írtunk a Közbeszerzési Hatóságnak és a Döntőbizottságnak is, hogy megértsük, miért nem lett kizárva a cég a közbeszerzési eljárásokból hamis adatszolgáltatás miatt, hiszen a társaság látszólag szándékosan vezette félre több alkalommal is az ajánlatkérőket.
A Hatóság válasza szerint „a Közbeszerzési Döntőbizottság a jogorvoslati eljárás során rendelkezésére álló bizonyítékokat saját hatáskörében mérlegelte, melynek alapján határozataiban megállapította, hogy a Vajda Mélyépítő Kft. megsértette a jóhiszeműség és tisztességes joggyakorlás alapelvi követelményét és bírságot szabott ki, ezen túlmenően határozataiban nem állapította meg a hamis adatszolgáltatást.”
Ezzel azonban az eljárásokat megindító Közbeszerzési Hatóság nem értett egyet, ezért a Fővárosi Törvényszékhez fordultak súlyosbításért,
és arra kérték a bíróságot, hogy állapítsa meg a hamis adatszolgáltatást,
valamint növelje a korábban megállapított bírság összegét ezen jogsértés súlyához arányos mértékűre. A bírósági felülvizsgálat még folyamatban van.
A Hatóság továbbá közölte, hogy a Közbeszerzési Hatóság elnöke a Közbeszerzési Döntőbizottság jogorvoslati eljárásának kezdeményezésével egy időben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal illetékes igazgatóságánál a hivatkozott ügyekben feljelentést tett a Btk. 403. §-a szerinti, számvitel rendjének megsértése bűntett elkövetésének gyanúja miatt.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Az új elnökség négy nagy létszámú, patinás régi tagszervezetet a szövetségből, sőt a hazai és nemzetközi versenyekről is kizárt, perek indultak, versenyzők szerződtek át külföldi csapatokhoz.
2019-ben fedezték fel az ólom jelenlétét a csapvízben, ezért megtiltották a fogyasztását. Azóta ballonos vizet biztosítottak a tanároknak és diákoknak.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!