Tovább folyik a közpénz a Sámándobba: most 135,7 millióért vesznek bele bútorokat
Még mindig nem tökéletes a 2015. évi milánói világkiállítás magyar pavilonja: most épp bútorokat és konyhai eszközöket vesznek a 4,4 milliárdos épületbe.
A Víz Koalíció szervezésében, a Civil Kollégium Alapítvány „Részvétel Hónapja – Légy a demokrácia őre” programsorozat keretében került sor arra a konferenciára, ami a hazai vízszegénység témáját járta körül. Nem jut ugyanis mindenkinek jó minőségű ivóvíz ma Magyarországon: a háztartások egy részében vezetékes víz és saját kút sincsen. De gondot jelent az aszályos időszakok növekedése miatti vízkészlet-csökkenés, a természetes vizek elapadása és a kutak kiszáradása is. A konferencia résztvevői a problémák feltárásán túl a lehetséges megoldásokat is megvitatták.
A vízszegénység sokféle megjelenését kívánta megmutatni az a konferencia, amelyre a Civil Kollégium Alapítvány (CKA) Részvétel Hónapja programsorozatának keretében került sor október 22-én.
A kutak útján címet viselő rendezvény célja az volt, hogy minden aspektusból megvizsgálja a vízszegénység egyre szélesebb társadalmi réteget érintő problémáját. Magyar-Ábel Ágnes, a CKA kezdeményezésére létrejött országos szerveződés, a Víz Koalíció aktivistája elmondta: sok éves érdekvédelmi munkájuk során egyre szerteágazóbb vízügyi nehézséggel, hiányossággal találkoztak.
Az ivóvízhálózat kockázatainak és a szennyvízhelyzet sürgető gondjainak vizsgálatától – amiről az Átlátszón is beszámoltunk – jutottak el a most középpontba kerülő vízszegénység problémájáig.
A konferencián Lager Kristóf ismertette a PAD Alapítvány tanulmányát, mely a vízhez való hozzáférés társadalmi és területi különbségeit mutatta be. Bár a népszámlálási adatok azt mutatják, hogy csökkent a vízszegénységben élők száma száma 2011 és 2022 között, még így is
200 ezernél több embert sújt a vezetékes víz hiánya, annak minden hátrányos következményével.
A statisztikákban szereplő számoknál azonban rosszabb a helyzet: jóval többen lehetnek ugyanis azok, akiknek napi küzdelmet jelent a vízhez jutás. A Víz Koalíció megrendeléséből készült tanulmányból az is kiderül, hogy a se vízvezetékkel, se saját kúttal nem rendelkező, vízszegény háztartások aránya az ország keleti megyéiben magasabb a nyugati megyékénél. A leginkább veszélyeztetett terület Borsod-Abaúj-Zemplén megye északi aprófalvas területe, illetve Hajdú-Bihar megye keleti, határ közeli része.
De sokakat érint a gyakori aszályok okozta vízcsökkenés is az Alföld területén. A kutak kiszáradása, a talajvízszint csökkenése egzisztenciális gondokat jelent a mezőgazdaságból élők számára.
„Roma honfitársaink között 8,5‑szer nagyobb valószínűséggel találunk vízszegénységben élőt, mint a nem romák között” – állapítja meg a tanulmány. Az alapítvány munkatársa előadásában kiemelte: ha egy négyfős háztartás nem rendelkezik vezetékes vízzel, akkor az alapszintű, 30 liter/fő/ nap ivóvíz beszerzése legalább egy félállásnyi időt vesz igénybe.
A résztvevők szerint a rezsicsökkentés, a mesterségesen alacsonyan tartott vízdíjak negatívan hatnak a víz megbecsültségére. Felmerült a sávos vízdíjak bevezetésének gondolata is: akik az ivóvizet kerti medence töltésére, autómosásra, felesleges locsolásra használják, a víz túlhasználatáért fizessenek érte többet.
A bemutatót követően a résztvevők saját tapasztalataikat osztották meg egymással, és véleményt mondtak a PAD-kutatás szakpolitikai javaslatairól. A legnagyobb egyetértés az alábbi pontokban alakult ki:
A meghívott szakmai résztvevők közül Bari Jutka, a Zöld Jogi Platform környezeti és klíma igazságossági szakértője elmondta, hogy
az ivóvízhiány súlyos higiéniai és egészségügyi kockázatokkal jár, amelyben különösen a gyermekek és a nők veszélyeztetettek.
Köves Alexandra ökológiai közgazdász az önkorlátozás fontosságát hangsúlyozta: egy fenntartható társadalom szerinte az egyéni szükségletek és a közösségi jólét, luxus kombinációjával érhető el, ezek egyensúlyára épül. Papp Gergely, a PAD Alapítvány kutatója pedig a többségi társadalom felelősségére hívta fel a figyelmet, amelynek egyik kulcsa a szegregált csoportok sztereotip, lesajnáló ábrázolásának felszámolása lenne.
Az esemény végén a Víz Koalíció tagjai hangsúlyozták: a vízügyi problémákban érintett csoportok és szervezetek összefogása elengedhetetlen az erős érdekérvényesítéshez.
Bodnár Zsuzsa
Címlapkép: A 2024. október 22-én tartott A kutak útján című, vízszegénységről szóló konferencia plakátja (Forrás: a Víz Koalíció Facebook-oldala)
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásMég mindig nem tökéletes a 2015. évi milánói világkiállítás magyar pavilonja: most épp bútorokat és konyhai eszközöket vesznek a 4,4 milliárdos épületbe.
Egy hét múlva választ elnököt az Egyesült Államok, ezért körbejártuk, hogy milyen hatással lehet a mi életünkre az, hogy hogyan fogják hívni az USA 47. elnökét.
Titkos eljárásban, a nyilvánosság teljes kizárásával folyik a Lázár János által „kastély-örökbefogadásnak” nevezett kastély-privatizációs pályázat.
Az 1,1 milliárd forintos tendert a Nemzetközi Testőr Biztonságszolgálati Kft. egy olyan céggel nyerte el, amelynek hátterében Orbán Áron is felbukkan.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!