felsőoktatás

Corvinus-modell: újabb négy egyetem kerülhet alapítványi fenntartásba

Nem hivatalos forrásból származó értesülésünk szerint a Budapesti Corvinus Egyetem átalakítása után egy évvel további négy egyetem is hasonló fenntartócserén eshet át. Az érintettek között állítólag három budapesti, és egy győri egyetem is szerepel. Az illetékes minisztérium nem erősítette meg, de nem is cáfolta értesülésünket.

2019 április elején szavazta meg az országgyűlés azt a törvényt, amely megteremtette annak a lehetőséget, hogy a Corvinus Egyetemnek az állam helyett a Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány váljon a fenntartójává. A kizárólag a kormánykoalíciós többség által megszavazott törvényjavaslat ezen felül lehetővé tette, hogy a közérdekű  alapítványként létrehozott Maecenas Universitatis Corvini tulajdonába kerüljön a Corvinus ingatlanainak jelentős része. Ezen felül a Mol és a Richter részvények 10-10%-át is az említett alapítványnak adta a magyar állam.

Az alapítványi modellt finn mintára hivatkozva vezették be a Corvinusnál; mondván, hogy ily módon nagyobb függetlenséget és rugalmasságot biztosítanak az egyetemnek, amely a tervek szerint 2030-ig be kellene, hogy jusson a világ 200 legjobb felsőoktatási intézménye közé. 

Az alapítvány kuratóriumi elnökének Hernádi Zsoltot, a Mol Nyrt. vezérigazgatóját nevezték ki, akit Horvátországban első fokon két év börtönbüntetésre ítéltek vesztegetés miatt. A kuratórium egyéb problémás ügyeiről itt írt korábban a HVG. 

Információink szerint most a budapesti Állatorvostudományi Egyetem, a Testneveléstudományi Egyetem, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, és a győri Széchenyi István Egyetem is a Corvinus sorsára juthat. Dr. Sótonyi Péter, az Állatorvostudományi Egyetem rektora már be is harangozta az egyetemi szenátusnak a döntést. Forrásaink elmondása szerint azonban a képlet egy kicsit másképp fog kinézni náluk, mint a Corvinusnál. Információink szerint az alapítvány saját tőkéje csak a kuratórium működtetését fedezné, az állam pedig egyfajta megrendelőként jelenne meg.

Ez azonban nem vonatkozik a külföldi vendéghallgatók fizette tandíjakra. Az alapítványi kuratórium szabad kezet kapna a külföldi hallgatók évi hozzávetőleg 15 millió eurós tandíjának elköltése felett.

Kerestük az ügyben az érintett egyetemeket és az Információs és Technológiai Minisztériumot is. Cikkünk megjelenéséig csak a Testneveléstudományi Egyetem válaszolt, akik érdemi válasz helyett javasolták, hogy keressük meg az ügyben a fenntartójukat, amely az Információs és Technológiai Minisztérium. A minisztérium cikkünk megjelenéséig nem cáfolta, de nem is erősítette meg az értesülésünket.

Január elején egy interjúban Palkovics László, információs és technológiai miniszter azt mondta, hogy a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen (SOTE) fogják kipróbálni először az új, úgynevezett teljesítmény alapú finanszírozási modellt. Palkovics szerint ez egy olyan rendszer lesz, amiben az egyetemek közvetlenül az államtól kaphatnak támogatást arra, hogy ösztöndíjakat adjanak a hallgatóiknak. Ez kiegészítené az egyetemeket fenntartó alapítványok ösztöndíj rendszerét. A miniszter azt még nem tudta megmondani, hogy milyen szempontrendszer szerint fogják meghatározni az egyes egyetemeknek adott támogatás mértékét.

Őri Ádám, Uzonyi Ádám

Kép forrása: Pestpilis.hu

Ha már egyszer itt vagy…
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri adománnyal, vagy havi előfizetéssel. Kattints ide a támogatási lehetőségekért!

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42

  • ikon

    Kriptovalutával

    Küldd az adományod erre a címre: commerce.coinbase.com/checkout/3705feb7-b5a9-4ee4-b8b5-4ee9daf170a2