Egyéb

Leállt az akkreditáció, kavar a tankönyvlisták körül

A Mozaik Kiadóval kapcsolatban megjelent posztunk megjelenése után keresett meg minket egy budapesti gimnázium tanára, maga is tankönyvszerző a tankönyvlisták és -akkreditáció körüli kavarással kapcsolatban. Forrásunk szerint december óta állnak a tankönyvek akkreditáció, az EMMI által kiadott ajánlásba akkreditálatlan, úgynevezett kísérleti tankönyvek kerültek, közben pedig a piacvezető Száray-féle történelemkönyv nem került fel a emberminisztérium szűk listájára csak az ennél bővebb tankönyvlistára. A KLIK-hez tartozó iskolára azonban az EMMI listája vontatkozik. Még jobb: van olyan tárgy, amihez nem hagytak jóvá könyvet.

A tankönyvkiadás körüli kavarás már régóta folyik. Az Indexen már tavaly augusztusban megjelent, hogy az állam egyrészt a Nemzeti Közszolgálati és Tankönyvkiadó (nem keverendő az időközben Nemzedékek Tudása Tankönyvkiadóra átkeresztelt Nemzeti Tankönyvkiadóval) révén belépett a tankönyvbizniszbe, másrészt magánkiadók megszerzésén is gondolkodik. Az akkori cikkben még a Mozaik Kiadóról volt szó, múlt hétre kiderült, hogy végül az Apáczai Kiadót sikerült megszereznie a kormánynak, amely Hoffmann Rózsa szerint abban hisz, hogy minél kisebb a verseny, annál olcsóbbak a könyvek.

De vissza a tankönyvakkreditációhoz. Jelenleg két lista létezik a tankönyvekről. Az egyik egy viszonylag sok könyvet tartalmazó adatbázis, a Közoktatási Tankönyvjegyzék. Erre a listára akkor kerülhet fel egy könyv, ha keresztül megy az akkreditációs folyamaton. A másik lista az EMMI által kiadott ajánlás. Az ebben megtalálható jóval kisebb számú tankönyvek használata engedélyezett a KLIK-hez tartózó iskolákban. Praktikusan ide tartozik majdnem minden iskola, kivétel például az egyházi fenntartású iskolák és a magánintézmények, illetve az egyetemi gyakorlóiskolák. Forrásunk szerint a nem KLIK-es iskolák ,,talán” a bővebben tankönyvjegyzékből választhatnak. 

Ugyanakkor szerinte mindkét listával többféle gond is van. Az első probléma, hogy több új tantárgyhoz, amelyek az új kerettantervvel jelentek meg, nincsenek könyvek a listákon. Például 5-6. osztályban nem történelmet tanulnak a diákok, hanem vagy társadalomismeretet vagy latin örökségünket. Mint a mellékelt ábra mutatja, egyik tárgyhoz sem szerepel tankönyv a Közoktatási Tankönyvjegyzékben. Részben azért, mert a már beadott tankönyvterveket sem akkreditálják december óta. Hogy miért, azt senki nem tudja.
nincs_konyv.jpg

További problémának tűnik a tankönyvlisták esetlegessége. Konkrét példaként hozta forrásunk Száray Miklós piacvezető történelemkönyv-sorozatát. Én is ebből tanultam 10 évvel ezelőtt. Ennek a sorozatnak az első kötete (7. osztály) a bővebb akkreditációs listára még felfért, a szűkebb EMMI-s listára már nem. Viszont ami még durvább, hogy a következő kötet (8. osztály) már a bővebb listán sincs rajta, ugyanis nem lett akkreditálva a folyamat leállása miatt. Úgyhogy, aki ebből a sorozatból kezdte oktatni hetedikeseit idén, annak most nem lesz könnyű dolga.

nincs_konyv2.jpg

Forrásunk harmadik problémás pontként hozta, hogy a szűkitett EMMI-s listán elsőként mindig egy új ,,Kísérleti tankönyv” szerepel. Ezekről a tankönyvekről azt lehet tudni, hogy 

  • nincsen hivatalosan megnevezett szerzőjük, azt írják rájuk, hogy ,,szerzői munkaközösség”
  • a könyveket nem akkreditálták
  • senki nem látta még őket, talán nincsenek is készen
  • az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet íratja őket
  • kiírtak ugyan egy forrásunk által kamunak minősített pályázatot a tankönyvek megírására, de miután erre kevés jelentkező akadt, nehezen sikerült kiválasztani a kísérleti tankönyveket végül elkészítő munkaközösséget
  • a könyvek nagyon olcsók, mert az OFI szerint ,,önköltségi áron” jelennek meg (részletekért katt ide); a 350-400 forintos árak a piaci árak harmadát jelentik
  • forrásunk szerint az is feltűnű, hogy hiába van már két nagy kiadója (Apáczai, Nemzeti Közszolgálati) is az államnak, ezek a tankönyvek az OFI-ból jönnek ki.

 

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42

  • ikon

    Kriptovalutával

    Küldd az adományod erre a címre: commerce.coinbase.com/checkout/3705feb7-b5a9-4ee4-b8b5-4ee9daf170a2