Már tavaly 56 millió forinthoz jutott az akkor frissen bejegyzett, kormánypárti internethuszárokat képző Megafon Központ. A pénz forrása ismeretlen. A Megafont vezető Kovács István másik munkahelye, az Alapjogokért Központ az elmúlt években közel egymilliárd forintot kapott egy alapítványon keresztül. A pénzek feladója ez esetben jellemzően a Miniszterelnöki Kabinetiroda volt.
„Az induláshoz, a weboldal fejlesztéséhez némi kezdő tőkére szükségünk volt. Ezt úgy oldottuk meg, hogy én megkerestem néhány konzervatív üzletembert, és megkértem őket arra, hogy támogassák az indulásunkat” — nyilatkozta tavaly június végén a Mandinernek adott interjújában Kovács István, a Megafon Központ vezetője, aki leszögezte, hogy „közpénz nincs a Megafonban, és nem is lesz soha”.
A meg nem nevezett „üzletemberek” igencsak bőkezűen fizethettek a weboldalért: a központot működtető Megafon Digitális Inkubátor Központ Nonprofit Kft. tavalyi beszámolójából (mely pár nappal az interjú megjelenését követően lett nyilvános) az látszik, hogy 56 millió forintnyi forrás került a kormánypárti internethuszárokat képző cégbe.
Tréfásnak szánt politikai mém Kovács Istvánnal. Forrás: Kovács Facebook-oldala
A Megafon akkor alig volt két hónapos. Az alapító okirat szerint Kovács az alaptőkének megfelelő hárommillió forintot sem tette le, annak befizetését idén májusra ígérte. A rövid időszakra vonatkozó beszámolót azért adták le évközben, mert a cég adónemet váltott.
A beszámolóból kitűnik, hogy a cég 2020. június 30-án 51,5 millió forintot tartott készpénzben, a fennmaradó összeget pedig tárgyi eszközökben. Forrásoldalon 6,5 millió forintnyi kötelezettség és közel 50 millió forintnyi passzív időbeli elhatárolás fedezte az eszközöket. A készpénztartalék javát kitevő 50 milliós tételről nehéz eldönteni, hogy konkrétan micsoda lehet: a mérlegsoron a már befolyt, de későbbre vonatkozó bevételeket szokás nyilvántartani.
A szűk két hónapja létező cégnek szinte csak személyi jellegű költségei voltak, az egyetlen alkalmazottra 1,83 millió forint kiadás jutott. A költségeket egyéb bevételek címén szerepeltetett 1 millió 909 ezer forint fedezte.
Részlet a Megafon 2020-as évközi beszámolójából.
A legérdekesebb kérdés, hogy honnan érkezhetett az 50 milliós tétel, illetve az 1,9 milliós „egyéb bevétel”. Érdekes ellentmondás a beszámolóban, hogy annak kiegészítő melléklete szerint a Megafonnak nincsen kapcsolt vállalkozása, ugyanakkor az említett 1,9 milliós bevételt mégis kapcsolt vállalkozással szemben számolták el.
Kapcsolt kicsoda?
A cégadatbázisból nem derül ki, hogy mi lehetett ez a kapcsolt vállalkozás. Könnyen lehet ugyanakkor, hogy a Megafon Központot alapító Kovács István másik munkahelye, az Alapjogokért Központ háza táján volna érdemes keresgélni — az alapító jogász itt a stratégiai igazgató pozícióját tölti be. Ha tényleg ez a helyzet, akkor kérdéses, hogy mennyiben áll meg Kovács kijelentése, miszerint közpénz nincs a Megafonban.
Az általunk megismert iratok szerint a kormánypárti propagandának beszélő fejeket és mindenügyi szakértést szállító, a Jogállam és Igazság Nonprofit Kft. által működtetett Alapjogokért Központ az elmúlt néhány évben közel egymilliárd forintot kapott, jellemzően a Miniszterelnöki Kabinetirodától, a Batthyány Lajos Alapítványon keresztül.
Volt, hogy a támogatásért cserébe az Alapjogokért Központot működtető cég elvileg semmilyen ellenszolgáltatás nyújtására nem volt köteles, egy kétes színvonalon megvalósított projekt pedig arra utalt, hogy a „projekt” elnevezés csak az egyre jobban kereső, beszélő fejek etetésére szolgáló támogatás lepapírozását szolgálta: 2015 és 2019 között az egy munkavállalóra jutó átlagos bérköltség havi 790 ezer forintról 2 millió 70 ezer forintra emelkedett.
Az Átlátszó által látott szerződések szerint a kormánypárti propagandának beszélő fejeket és mindenügyi szakértést szállító, a Jogállam és Igazság Nonprofit Kft. által működtetett Alapjogokért Központ az elmúlt néhány évben közel egymilliárd forintot kapott a Miniszterelnöki Kabinetirodától a Batthyány Lajos Alapítvány közbeiktatásával.
Idén januárban az Alapjogokért Központ az alábbi poszttal népszerűsíti a Megafont a Facebookon:
A Megafon Központot tavaly alapította Kovács azzal a céllal, hogy kormánypárti internethuszárokat képezzen. Az általuk kínált képzés ingyenes. Támogatott partnereik között szerepel Rákay Philip médiaember, korábban a Fidesz-nagygyűlések konferenasziéja, a kormányzati kommunikációs csapat külsős munkatársa, az M1 intendánsa, valamint Bohár Dániel, a Pesti TV műsorvezetője és egy Filep Dávid nevű valaki, aki 2016-ban írt egy kalandregényt.
Pénteken kérdésekkel kerestük az ügyben a Megafont és az Alapjogokért Központot is, válaszukat még várjuk.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Nettó 630 millió forintot fordít a Schmidt Mária vezette Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány pedagógus-továbbképzésre a „2020....
Ezúttal hét darab festményt vásárolt az MNB-Ingatlan Kft. nettó félmilliárd forint értékben. Az állami tulajdonban lévő kft. 2020 augusztusában kezdett...
A Mátrai Erőműben történt 2019-es gázszivárgások és Mészáros Lőrinc keményítőgyára működésének összefüggését elemző cikkünk kapcsán sajtó-helyreigazítási keresetet nyújtott be a...
Mindkét oltóanyag beszerzését Szijjártó Péter külügyminiszter jelentette be, ezért joggal gondolhattuk, hogy az ő tárcájánál vannak az iratok. A külügy...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!