Az egykori Nemzeti Tornacsarnokot teljesen átalakítja a katolikus egyetem, a 155 éves ingatlannak csak a homlokzatát őrzik meg eredeti formájában. A Szentkirályi utca 26. szám alatti épület átalakítására kiírt közbeszerzésen a NER-cégek színe-java elindult, a győztes végül a WHB és Laterex párosa lett nettó 4,67 milliárd forintos ajánlattal.
A régi új épület alapterülete 5232 négyzetméter lesz, amelynek mintegy felét teszik ki majd az előadó- és szemináriumi termek, irodák, tárgyalók, tornaterem, öltöző, tanári szoba, szertár. Továbbá az összméretbe beleszámolták a 110 négyzetméter alapterületű, Diáksziget nevű új építményt is, amely az egyetem szomszédos, Szentkirályi utca 28. alatti épületével biztosít majd összeköttetést.
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem új campusának kialakítása Budapest 8. kerületében, Józsefvárosban, azonban belül pedig a Palotanegyedben zajlik. A magyar állam ajándékba adta az egyetemnek a Magyar Rádió régi, évek óta üresen álló épületegyüttesét.
A Bródy Sándor utca – Pollack Mihály tér – Múzeum utca – Szentkirályi utca által határolt területen található, 8 darab épületet részben vagy teljesen lebontják, hogy a helyükre, a Magyar Nemzeti Múzeum mögé felépülhessen az új Pázmány Campus. A bontási munkálatokat tavaly nyáron a WHB Kft. nyerte nettó 1,7 milliárd forintos ajánlattal, és ősszel a cég el is kezdte a dózerolást.
A Pázmány azonban emellett egy másik fejlesztést is kitalált még évekkel ezelőtt: az úgynevezett Bródy-projekt keretében a Szentkirályi utca 26. és a Bródy Sándor utca 15. szám alatti ingatlanait szeretné megújítani. Az eredeti terveik szerint a Bródy u. 15. (a Kéményseprőház) renoválása mellett a Szentkirályi utca 26. alatti egykori, 1870-ben megnyitott Nemzeti Tornacsarnok helyére egy teljesen új oktatási épületet akartak felhúzni, ám az meghiúsult.
Az egyetemnek ugyanis az államtól kapott 8,2 milliárd forint támogatással együtt nettó 11 milliárd forintja volt erre az egészre. A közbeszerzésre beérkezett ajánlatok közül viszont nettó 25 milliárdos volt a legolcsóbb, ezért fedezethiány miatt 2022 nyarán eredménytelen lett az eljárás. A Pázmány akkor azt közölte, hogy módosít az elképzelésein, mégsem épít új campust a Szentkirályi u. 26. szám alatt, hanem felújítja a meglévő ingatlant.
Deutsch Tamás akkori ifjúsági és sportminiszter megkoszorúzza az egykori Nemzeti Tornacsarnok épületén frissen felavatott emléktáblát 2002. március 7-én. (fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)
Egy évvel később, 2023 nyarán ki is írták az átalakítás megtervezésére vonatkozó közbeszerzést, amelyet akkor télen 17 jelentkezőből a 4D Építész Stúdió nyert meg nettó 87,6 millió forintos ajánlattal. A terveket ezután sehol nem hozták nyilvánosságra, és nem is volt semmi hír a projektről bő egy évig. Idén februárban viszont a Pázmány kiírta a kivitelezésre vonatkozó közbeszerzést, amelyen nemrég hirdettek eredeményt.
A tendert a WHB Kft. és Laterex Zrt. párosa nyerte nettó 4,67 milliárd forintos ajánlattal.
A közbeszerzési hirdetmény szerint a két cég feladata lesz a Szentkirályi u. 26. szám alatti, idén 155 éves épület felújítása, bővítése és átalakítása.
A régi-új épület tervezett alapterülete nettó 5232,57 négyzetméter, amiből 785 nm az előadótermek, 490 nm a szemináriumi terem, 320 nm az irodák és tárgyalók, továbbá majdnem 696 nm az emeleti tornaterem mérete öltözővel, tanárival és szertárral. Beleszámít az alapterületbe a 110 négyzetméteresre tervezett, úgynevezett Diáksziget nevű új építmény is, ami az egyetem Szentkirályi utca 28. alatti épületével biztosít majd összeköttetést.
Bár a Szentkirályi u. 26. szám alatti műemléki környezetben áll, maga az épület nem az – ennek ellenére azonban az átalakítás során megőrzik és helyreállítják a homlokzatát a tenderdokumentáció szerint.
A Szentkirályi u. 26. homlokzata 2024 júniusában (forrás: Google)
A munkáért egyébként a NER-cégek színe-java versenybe szállt a WHB-Laterex duó ellen:
a BUILD IT Mérnökiroda Zrt. érvénytelen,
az EB Hungary Invest Kft. nettó 4,87 milliárd forintos,
a FORT-BAU Zrt. szintén érvénytelen,
a Market Zrt. (Garancsi Istváné) nettó 4,99 milliárdos,
az SHS-ÉPÍTŐ Kft. érvénytelen,
a TÖMB 2002 Kft. nettó 3,69 milliárdos,
a ZÁÉV Zrt. (Mészáros Lőrincé) nettó 5,2 milliárd forintos ajánlatot tett.
Feltűnő, hogy a kelet-magyarországi közbeszerzésekről elhíresült Tömb 2002 Kft. ajánlata majdnem kerek 1 milliárd forinttal olcsóbb volt, mint a WHB-Laterex párosé. A Pázmány viszont nem pusztán az árat vette figyelembe az értékelésnél, hanem a jelentkezők által alkalmazott projektvezető és épületgépész szakemberek tapasztalatát is. Abban pedig a Tömb 2002-re köröket vert a WHB-Laterex, így őket hirdette ki nyertesnek a katolikus egyetem. A cégek a becslések szerint 425 nap, vagyis bő egy év alatt végeznek majd a munkálatokkal.
Jól megy a szekér
A győri Paár Attila többségi tulajdonában lévő West Hungaria Bau (WHB) Kft. a Fidesz-kormány alatt sorozatban, egymás után nyeri a nagy állami építési megbízásokat. Paár – aki Magyarország 16. leggazdagabb embere – idén év elején mégis a csökkenő állami megrendelésekre panaszkodott. Pedig erre semmi oka a jelek szerint: a WHB által épített csengeri okosbörtön például nemrég 50-ről 87,5 milliárd forintra drágult.
A cég tavaly nettó 182,9 milliárd forint árbevételt ért el, amiből 28,1 milliárd lett a haszon. Az összegből a tulajdonosok 10 milliárd forintot vettek ki osztalékként, vagyis a részvények 80%-át tulajdonló Paár Attiláé lett 8 milliárd forint.
A Gerencsér család tulajdonában lévő Laterex kisebb szereplő az építőiparban, de a bevétele így is nettó 25,1 milliárd forint volt tavaly. A cég ebből 5,2 milliárd forint nyereséget produkált, a tulajdonosok pedig 4,5 milliárd forintnyi osztalék kifizetéséről döntöttek idén tavasszal – kiemelve, hogy 3 milliárdot már korábban kivettek osztalékelőlegként.
A Laterex önállóan is szokott közbeszerzéseket nyerni, de gyakran indul egy másik céggel közösen egy-egy eljáráson. A WHB-val is dolgoztak már együtt: legutóbb a Dunakeszi Diáknegyed kivitelezésén, amit nettó 37 milliárd forintos ajánlattal nyertek el, de végül az Építési Minisztérium 40,5 milliárdot fizet nekik az orosz-ukrán háborúra hivatkozva. Miközben a diáknegyed technikumi tanulóinak oktatásához szükséges gépeket és szerszámokat még nem vette meg az állam, mert közel 2 milliárd forintba kerültek volna.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Támogasd a munkánkat 10 ezer forint adománnyal, mi pedig megajándékozunk egy pólóval. Katt a részletekért.
Üvegvisszaváltással
Támogasd a munkánkat palackvisszaváltással, kattints az üvegvisszaváltós oldalra, mentsd el a kódunkat, és használd azt a Repontoknál!
Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Folytatódott az Átlátszó Szuverenitásvédelmi Hivatal ellen indított személyiségi jogi pere, ahol az állami szervezet megvillantotta nyelvészeti ismereteit is.
Miközben a lakosok a szlovén Andrada üzeme ellen küzdöttek, egy magyar cég szép csendben engedélyt kapott a kormányhivataltól veszélyes akkuhulladék kezelésére.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!