Mivel a hatóságok nem foglalkoznak sajtóhírekkel, tavaly úgy döntöttünk, nemcsak feltárjuk és bemutatjuk a korrupciógyanús ügyeket, de be is jelentjük azokat. Ezt a taktikát idén is alkalmaztuk – méghozzá eredményesen. Olyan ügyek kapcsán születtek jogsértést megállapító határozatok, amelyek nélkülünk elvesztek volna a süllyesztőben. A hatóságok összesen több mint 20 millió forint bírságot szabtak ki cikkeink nyomán.
Sokszor elhangzik, hogy az önkormányzatokra és a többi állami szervezetre kirótt büntetés valójában öngól, hiszen a bírságot ugyanúgy közpénzből fizetik ki, mint az elcsalt közbeszerzések árát. Bár ez valóban így van, nem tehetjük meg, hogy elsétálunk látványos jogsértések mellett, arra bátorítva az érintetteket, hogy legközelebb is hasonlóan járjanak el. A forráshiányos településeknek kiosztott büntetés talán visszatartó erővel bír, és a helyi vezetők munkájának fokozottabb ellenőrzését is eredményezheti.
„Hiába verklizik itt a 24.hu, úgyse tudnak tenni semmit. Se a rendőrség, se a Hadházy, se önök. Hadházy be is kaphatja” – jelentette ki Nyírkarász volt fideszes polgármestere, Szalmási József egy korrupciógyanús ügy kapcsán. Tette mindezt azután, hogy korábban azt vallotta: Kovács Sándor szabolcsi fideszes országgyűlési képviselő lényegében megzsarolta őt, hogy az általa favorizált cég nyerjen az általuk kiírt tenderen. Bár a rendőrség bűncselekmény hiányában lezárta a nyomozást, lapunk a Közbeszerzési Hatósághoz fordult jogorvoslatért. A Döntőbizottság decemberben megállapította, hogy 11 esetben – így Nyírkarászon is – jogsértés történt, és összesen 8,8 millió forint pénzbírságot szabott ki.
Tavaly ősszel közérdekű bejelentést tettünk az Integritás Hatóságnál és a Közbeszerzési Hatóságnál, miután egy közbeszerzési szakértővel több száz közbeszerzési eljárást vizsgáltunk meg, és ismerős mintázatokat, valamint rendszerszintű korrupcióra utaló jeleket fedeztünk fel egy hajdúböszörményi cég, a Tömb 2002 Kft. nyertes tendereivel kapcsolatban. A Hatóság minden általunk bemutatott esetet kivizsgált, és 15 jogorvoslati eljárást kezdeményezett a Közbeszerzési Döntőbizottságnál. A határozatok májusban jelentek meg a Döntőbizottság oldalán: összesen 11,2 millió forint pénzbírságot szabtak ki a tenderek kiíróira.
A felelőtlen gazdálkodás miatt 3,7 millió helyett 2,3 millió csomagot osztott ki a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság az RSZTOP – uniós támogatású – projektjei során. Azt, hogy az élelmiszereket túlárazták, lapunk derítette ki nyertes közadatpereket követően. A Transparency International Magyarországgal együtt bejelentést tettünk az ügyben az Integritás Hatóságnál, amely egy vizsgálat lefolytatása után bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás és pénzmosás, hanyag kezelés és közbeszerzési eljárásban versenyt korlátozó megállapodás miatt tett feljelentést.
Büntetést szabott ki a Közbeszerzési Döntőbizottság három olyan közbeszerzés ügyében, amelynek kapcsán a Transparency International (TI) Magyarország tett bejelentést az Átlátszóval együttműködésben megjelent cikkeket követően. Sajókaza önkormányzata 400 ezer forintos, míg Nyírbogát és Nyírmada önkormányzata 1-1 millió forintos bírságot kapott a közvilágítási tendereik miatt. Mindhárom települést azért büntették meg, mert jogsértően korlátozták a versenyt.
A Little Miss Hungary gyermekszépségverseny szervezőjét, Bartolovics Ildikót nagyobb kárt okozó, üzletszerűen elkövetett csalás bűntette és más bűncselekmények elkövetésével vádolták meg. Az ügyészség szerint Bartolovics 2017 és 2018 között gyermekszépségversenyek jogtulajdonosaként, szervezőjeként, közvetítőként járt el, ugyanakkor erre vonatkozó jogosultsággal, felelősségbiztosítással nem rendelkezett. A sértettek számára együttműködési keretmegállapodást ajánlott fel, melynek kapcsán 100 ezer forint megfizetését kérte, ám érdemi szolgáltatást cserébe nem nyújtott. Az eseteket bemutató cikkeink hozzájárultak ahhoz, hogy több sértett visszakaphassa a befizetett pénzét.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Az nem a magántőke bevonása, ha ingyen és garanciák nélkül hozzávágják az ingatlanbefektetőkhöz a kiemelten értékes, Budapest központi részein, közlekedési csomópontjaiban található állami tulajdonú ingatlanokat. Videóriport.
Kálmán Olga (DK) országgyűlési képviselő érdeklődött a külügyminiszter 181 millió forint közpénzbe kerülő ázsiai repülőútjának részleteiről, de nem kapott érdemi válaszokat.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!