A "Sámándob" tervezője feljelentést tett hűtlen kezelés és költségvetési csalás gyanúja miatt
A 2015-ös milánói világkiállításra készült magyar pavilon tervezője szerint bő 1 milliárd forintos kárt okoz az állami költségvetésnek, hogy a...
Nemcsak 30 milliárd forint közpénz, hanem rengeteg fantázia is kellett a Hungarikum Ligethez, ami Lezsák Sándor, az országgyűlés fideszes alelnöke, költő fejéből pattant ki: turul alakú lovarda, kunhalommal fedett borkatedrális, footgolf pálya, wellness hotel, csodaszarvas alakú úthálózat, hungarikumok háza planetáriummal. Személyesen Lezsák Sándor vezetett minket körbe Lakiteleken, ahol drónvideó segítségével a magasból is megnéztük az elkészült és folyamatban lévő beruházásokat. Kiderítettük, hogy a négycsillagos Hungarikum Szállodát Mészáros Lőrinc érdekeltsége építi fel egy szegedi politikus cégével közösen, bruttó 10 milliárd forintból. Azt is megtudtuk, hogy a Kárpátia Rendezvényház bruttó 3,4 milliárdba fog kerülni, és egy 400 milliós napelempark is készül. A Hungarikumok Háza pedig bruttó 1,3 milliárd forintból épült fel, és még egy planetárium is befért.
Kecskeméttől 23 kilométerre nőtt ki a szántóföldből Lezsák Sándor birodalma. A liget a 4 500 fős Lakitelek szélén található, amit külön közúti tábla jelez, ugyanis egy teljesen új városrész született 30 milliárd forint közpénzből. Az országgyűlés alelnöke személyesen vezette körbe stábunkat (ez ritka gesztus manapság, és ezúton is köszönjük – a szerk.), forgatásunk pedig egy kis mozizással kezdődött: megnéztük a Lakitelekről szóló filmet, amit Lezsák nemrég Orbán Viktor miniszterelnöknek is bemutatott, akinek „nagyon tetszett a film”.
Népnemzeti élményközpont 30 milliárd adóforintból – drónvideón mutatjuk a lakiteleki Hungarikum Ligetet from atlatszo.hu on Vimeo.
Azért látogattunk ki a helyszínre, hogy megnézzük, az ide áramló közpénzeket mennyire hatékonyan költötték el a kulturális és szellemi fellegvárban. Az első ránézésre egyértelmű, hogy a Hungarikum Liget a jelenlegi hatalom kultúrpolitikáját híven tükrözi, és hogy az országgyűlés alelnöke jó kapcsolatokat ápol a kormánnyal.
Miért pont Lakiteleken épült a Hungarikum Liget? A történet a 80-as évekbe nyúlik vissza, ugyanis ide gyökerezik az MDF (Magyar Demokrata Fórum) nevű politikai párt, ami a rendszerváltás egyik kulcsszereplője volt. Az MDF 1987. szeptember 27-én Lezsák Sándor tanító házának az udvarán, a „lakiteleki sátorban” alakult meg. Lezsák később az MDF elnöke lett, 2004-ben azonban kizárták a pártból. A politikus ma már fideszes országgyűlési képviselő, Bács-Kiskun megye 4. számú választókerületében (Kiskunfélegyháza) egyéni mandátumot szerzett.
A Népfőiskolát Lezsák Sándor és felesége alapította és álmodta meg a kilencvenes évek elején. Lezsák 1991-től a Népfőiskola Alapítvány kuratóriumának elnöke, a Lakitelek Népfőiskola igazgatója.
Ma már azonban a Népfőiskola a Szeged-Csanádi Egyházmegye tulajdonában van, aminek a Fidesz mellett kampányoló Kiss-Rigó László a vezetője. Nem titok, hogy a szegedi püspök érdeklődik az állami finanszírozású nagyprojektek után, például futballstadionra korábban 14 milliárd forintot kapott.
Nem írtunk a hadi sírokról, templomokról, ezért nem nézhettük meg a püspöki stadiont
Plácido Domingo koncertjével és a Lazio elleni meccsel nyit augusztusban Kiss-Rigó László „püspöki stadionja” Szegeden. A mintegy 8 000 férőhelyes Szent Gellért Fórumba, azaz a Szeged-Csanádi Egyházmegye sportközpontjába nemrégiben sajtóbejárást szerveztek. Több helyen lehetett olvasni azonban, hogy „akárkiket” nem engednek be a 12,7 milliárd forint közpénzből épült stadionba. Mi is tettünk egy próbát.
A tulajdonosváltásra a Népfőiskola eladósodása miatt került sor: 2000-ben a Szeged-Csanádi Egyházmegye megváltotta a Népfőiskola adósságát, cserében annak ingatlanjai az egyházmegye tulajdonába kerültek, de 20 évig Lezsák alapítványai maradnak a kezelői.
Azt a Magyar Narancs írta meg annak idején, hogy bagóért szállt az egyházmegyére a vagyon: a Népfőiskola 170 milliós adósságával szemben még a 100 millió forintot sem érte el az összeg, amennyiért a Népfőiskola az egyházé lett. (Akkor még Gyulay Endre volt az egyházmegye püspöke.) A népnemzeti élményközpontot 2020-ban adták át a püspökségnek.
Az elmúlt 10 évben a Népfőiskola Alapítványnak bőségesen jutott közpénz: csak a beruházásokra 30 milliárd forintot biztosított az állam. A Népfőiskola Alapítvány 1992-ben mindössze három épületben kezdte meg a működését. Lezsák többször nyilatkozta, hogy a Népfőiskola a „leánykori neve” a Hungarikum Ligetnek. Ma már az épületeket is nehéz megszámolni, az eredetileg 4 hektáros területen fekvő Népfőiskola időközben 26 hektárossá hízott.
A közhasznúsági jelentésekben látszódik, hogy 2010-ben még nem kaptak a működéshez állami támogatást,
a második Orbán-kormány megválasztása utáni évben viszont elkezdett dőlni a pénz.
2011-ben 330 millió forintot, 2012 és 2014 között minden évben 300 millió forintot, 2015-ben 458 millió forintot, 2016-ban 456 millió forintot, 2017-ben 624 millió forintot, 2018 és 2020 között minden évben 625 millió forintot kaptak.
!function(e,i,n,s){var t=”InfogramEmbeds”,d=e.getElementsByTagName(„script”)[0];if(window[t]&&window[t].initialized)window[t].process&&window[t].process();else if(!e.getElementById(n)){var o=e.createElement(„script”);o.async=1,o.id=n,o.src=”https://e.infogram.com/js/dist/embed-loader-min.js”,d.parentNode.insertBefore(o,d)}}(document,0,”infogram-async”);
A Lezsák Sándortól kapott dokumentumokból kiderül, hogy 2020-ban a Népfőiskola Alapítvány tervezett nettó árbevétele 604 millió forint volt, de a pandémiás helyzet következtében végül 355 millió forint lett a nettó árbevétel.
2020-ban csak a fenntartási költségek 1 milliárd 363 millió forintra rúgtak.
A legnagyobb kiadást a bérköltségek jelentették, amire 656 millió forintot költöttek, központi igazgatásra pedig közel 300 millió forintot.
Lakiteleki Népfőiskola fenn… by atlatszo
Lezsák Sándor azt is elmondta, hogy a fejlesztésekkel igyekeznek lefaragni a költségeket, azonban a Népfőiskola soha nem lesz teljesen önfenntartó, mindig is szükség lesz a működéshez állami támogatásra, amit azzal igazolt, hogy fontos kulturális feladatot látnak el.
A működési támogatásokon felül dőltek az állami támogatások is a beruházásokra. Lezsák Sándor az átláthatóság érdekében összekészített számunkra egy táblázatot, ami a beruházások bruttó árait tartalmazza. A táblázatban néhány tervezett projekt ára is szerepel, ami eddig még nem jelent meg a sajtóban. A közbeszerzési értesítőben ráadásul több tétel egy közbeszerzés alatt futott, így nem látszódott külön az egyes épületek felújítási vagy építési ára. (Az összes beárazott fejlesztést a dokumentum tartalmazza, lentebb csak a nagyobb beruházásokat részletezzük.)
Népfőiskola: Beruházások ár… by atlatszo
A Club Tisza Hotel, a Széchenyi ház és a Tisza Étterem felújítására, valamint a Lakodalmas-ház kialakítására 2013–2017 között közel bruttó 4 milliárd forint jutott. A többi támogatást 2019-ben és 2020-ban kapták.
Jurta egyenesen Mongóliából, de épül a 10 milliárdos szálloda is
a Hungarikum Hotel kivitelezését a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó ZÁÉV Zrt. és egy szegedi üzletember-politikus cége, a FERROÉP Zrt. konzorciumban nyerte el.
Több mint ötmilliárd termálfürdőre
Lezsák veje a footgolf szerelmese
„A Kunhalom az alföld katedrálisa” – mondta Illyés Gyula, Lezsák pedig megcsinálta
7 milliós négyzetméteráron épült a Biblia háza
3,4 milliárdos rendezvényház és 400 milliós napelempark készül
Két állami intézet is az alapítványé lett. 2016-ban Lezsák Sándor magánalapítványához került a Nemzeti Művelődési Intézet és ezzel adóforintok milliárdjai. Az épületet a Budai Vigadóból költöztették át. A történet a Magyar Nemzeti Bank alapítványaiéhoz hasonló, amikor is a közvagyon alapítványba szervezésével a közpénz elveszti a közpénz jellegét, a jelenlegi hatalom ezzel pedig bebetonozza magát az intézményekbe. A Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet (RETÖRKI) feladatait 2021. január 1-jétől a hasonló nevű, de a Lakiteleken működő Népfőiskola Alapítvány kizárólagos tulajdonában álló Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum Nonprofit Kft. látja el. Az új feladattal pedig több százmilliós állami támogatás is jár. A kormány a 2021-es költségvetésbe a RETÖRKI számára betervezett 275 millió forintot átcsoportosította az új intézet számára, és hozzátett 145 millió többletet, 2022-től pedig évi 436 millió forint jár a nonprofit kft-nek.
Amikor Lezsák Sándort arról kérdeztük, hogy van-e olyan cég, aki esetleg kirívóan sokat keres az építkezéseken, akkor azt válaszolta, hogy a munkákat a közbeszerzéseken szabályosan nyerik el a kivitelezők.
Ha megnézzük a közbeszerzési értesítőt, akkor látjuk, hogy több cég is dolgozott a beruházásokon, a FERROÉP Fővállalkozó és Szerelőipari Zrt. azonban kiemelkedően sok tendert nyert el. Ők újították fel a Kincsem Fogadót, építették fel Rendszerváltó Archívumot, a Hotel Club Tisza wellnessépületét, a jurta tábort, a Nimród szabadidő és tájparkot, a borkatedrálist, a lovardát, ők húzták fel a nyitott és a zárt termálfürdőt a kempinggel. Az is kiderült, hogy a cég az eddigi legnagyobb beruházásnál, a Hungarikum Hotelnél is konzorciumtag.
A FERROÉP többségi tulajdonosa Nemesi Pál, a vállalkozó gazdaságfejlesztési kormánybiztosként tevékenykedik. A 2019-es önkormányzati választáson Botka László polgármester kihívója volt Szegeden, függetlenként indult a Fidesz támogatásával. Korábban az Átlátszó írt arról, hogy tíz év alatt 23,2 milliárd forintnyi közbeszerzést nyertek Nemesi Pál cégei.
Sok közbeszerzés, kevés munkavállaló a szegedi fideszes polgármesterjelölt építőipari cégénél
Tíz év alatt 23,2 milliárd forintnyi közbeszerzést nyertek Nemesi Pál cégei, de a Fidesz támogatta polgármesterjelölt cégeiben alig nőtt a munkatársak száma. A fővállalkozó cégei vélhetően alvállalkozóknak adják tovább a munkát, akik sajtóhírek szerint a munkaerőhiány miatt leginkább ukránokat dolgoztatnak.
A mórahalmi BAUSZER Építő, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. neve is több beruházásnál feltűnik. Ők építették a Hungarikum házat, a Bibliaházat és az NMI székhelyét. A BAUSZER Kft. tulajdonosa Laczkó József.
A környező üres földeket és Lezsák Sándor töretlen vállalkozókedvét elnézve pedig bármi megépülhet még, ha érkezik rá állami támogatás.
Zsilák Szilvia
A cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta. Címlapkép, videó: Pápai Gergely/Átlátszó
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA 2015-ös milánói világkiállításra készült magyar pavilon tervezője szerint bő 1 milliárd forintos kárt okoz az állami költségvetésnek, hogy a...
Budapestről három óra autóval az ukrán és szlovák határ közelében fekvő Kisvárda. A kisváros nemhiába vívta ki magának a „kelet...
A több mint tíz éve becsődölt sávolyi Balatonring-projekt után a kormány ismét megpróbálkozik egy MotoGP-pálya építésével. Ezúttal Hajdúnánás külterületén, 65...
A Hungexpo a 2021-es Vadászati és Természeti Világkiállítás fő helyszíne lesz. A terület nettó 55 milliárd forintos revitalizációs programja 2019-ben...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!