Egy nyíregyházi cég 2011-ben vásárolta meg egy ikerház felét Zamárdiban, 2013-ban pedig közel 10 millió forint uniós támogatást kaptak az ingatlan fejlesztésére. Az ügyvezető szerint alkalmanként használják a Balatontól pár perces sétára fekvő épületben kialakított irodát.
A 2006-ban alapított, nyíregyházi székhelyű Practik Kft. 2011 őszén megvásárolta egy ikerház felét Zamárdiban. A Balatontól légvonalban nagyjából 100 méterre elhelyezkedő épületre 2013 júniusában 9,8 millió forint EU-s támogatást kaptak ingatlanfejlesztés címszóval a Gazdaságfejlesztési Operatív Programból.
Az uniós források költését nyilvántartó kormányzati honlap szerint a beruházás összköltsége 21,9 millió forint volt, ennek 45 százalékát fizette Brüsszel. A munkálatok 2014 áprilisában fejeződtek be, az épületről egy fénykép (lásd a címlapképet) is szerepel bizonyítékként a kormányhonlapon.
A támogatási dokumentációban az nincs benne, hogy pontosan milyen ingatlanfejlesztésre kért és kapott pénzt a cég, de az alábbi (nem a kormányzati honlapról származó) fotón elég szembetűnő a különbség az ikerház két fele között.
Az épületről azóta lekerült az EU-s támogatást jelző tábla, és a vállalkozást is átnevezték már Standard Primitives Kft.-re. A házra kitett táblán az új cégnév, a nem működő honlap neve (www.standardprimitives.com), és egy telefonszám olvasható, ahol be kell jelentkezni. A helyiek szerint nem használja a cég állandóan az ingatlant, csak alkalmanként látni ott valakit.
A cég három tulajdonosa az azonos nyíregyházi lakcímmel rendelkező Sziklay Csilla, Benyusz József és Benyusz Bence. Közülük Sziklay Csilla a vállalkozás ügyvezetője, és ő vette fel a megadott telefonszámot is.
Sziklay először nem akart válaszolni a kérdéseinkre, és azt szorgalmazta, hogy találkozzunk személyesen Nyíregyházán, de később mégis elég részletes tájékoztatást adott a cégről és a balatoni ingatlanról. Elmondta, hogy – bár a cégadatok szerint ingatlan adás-vétel a fő tevékenységi köre – a Standard Primitives egy tervező cég, amely főként reklámfilmek és fesztiválok látványelemeit/díszleteit tervezi, de épületek teljes és belsőépítészeti tervezésével is foglalkozik.
Azt mondta, nézzünk utána a munkáiknak, ám ekkor felhívtuk a figyelmét arra, hogy ezt már megtettük, de a honlapjuk nem működik, a Google pedig a céginformációs oldalakon és állásajánlatokon kívül mindössze annyi találatot ad a cég nevére, hogy a Görögkatolikus Egyház szerződést kötött velük a gacsályi Szent Anna Idősek Otthonának energetikai felújítására vonatkozó kiviteli tervek elkészítésére.
Sziklay Csilla ügyvezető-tulajdonos közölte, hogy azért nincs honlapjuk, mert anélkül is tudnak működni, kapnak megrendeléseket, és korábbi munkáikból példaként említette a Gorka Fesztivál látványelemeit, továbbá egy fővárosi ingatlant is.
Az ügyvezető szerint a tervezési munkához van szükségük a Zamárdiban fekvő ingatlanra, aminek csodálatos a panorámája, és amit nem rendszeresen, de irodaként használnak. Sziklay Csilla közölte, hogy további fejlesztési terveik vannak, ezért nemrégiben megvásárolták az ikerház másik felét is. Ott elmondása szerint nem alkalmanként használt tervezőirodát, hanem turizmushoz és vendéglátáshoz kapcsolódó szolgáltatást szeretnének megvalósítani. Hozzátette, hogy remélik, lesz majd olyan EU-s pályázat, amiből erre az elképzelésükre is támogatást igényelhetnek.
Műholdfelvétel, Google
A Standard Primitives Kft. a cégadatok szerint valóban működik, bár nem túl nagyban és elég hektikusan. A cég árbevétele az elmúlt öt évben 5 és 33 millió forint között ingadozott, eredménye pedig 500 ezer és 7 millió forint között volt.
Sziklay Csillának és Benyusz Józsefnek van egy másik közös vállalkozása is, a szintén nyíregyházi Bau-Team Kft., amelynek árbevétele 60 és 216 millió forint között mozgott az elmúlt öt évben, adózott eredménye pedig 1 és 8 millió forint között volt.
Június elején publikáltuk a a 2015 és 2017 közötti kifizetéseket nyomon követő Széchenyi 2020 térképet, amelyen megyei, kistérségi és településszintű adatokat láthatunk havi átlagos és egy főre jutó havi átlagos bontásban. A térkép adatait a Széchenyi 2020 adatbázis szolgáltatja, aminek a palyazat.gov.hu a forrása. Arra buzdítjuk olvasóinkat, hogy ha az adatbázis és a térkép alapján, vagy a településükön valami gyanús EU-s projektet észlelnek, akkor írjanak az [email protected].
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Az Európai Csalás Elleni Hivatal most 10,9 millió euró (nagyjából 4,4 milliárd forint) uniós támogatás visszavonását javasolja az Európai Bizottságnak.
Ötmilliárd forintos geotermikus fűtési rendszer – termálkút és a hozzá kapcsolódó hőközpontok – kiépítésére kért és kapott uniós támogatást a KEHOP programból egy a helyi önkormányzat részvételével megalakított konzorcium a Bács-Kiskun megyei Zsanán.
Az üstökösként emelkedő ingatlanmágnás a miniszterelnök vejével, Tiborcz Istvánnal üzletel évek óta, bekerült a tíz leggazdagabb magyar elitklubjába, és tavaly majdnem visszavásárolta a Budapest Airportot a magyar államnak.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!