Szolnokon több olyan beruházás is zajlott az elmúlt években, amely a helyiek nemtetszését váltotta ki. Egyrészt azért, mert egyes esetekben közkedvelt helyszínek és létesítmények is áldozatául estek a projektnek, másrészt azért, mert a szolnokiak egyes beruházások valós okaként nem a deklarált célokat, inkább helyi nagyemberek magánérdekeit sejtik. Annak jártunk utána, igazolja-e bármi is ezt a közvélekedést.
Szolnok korábban Nyerges Zsolt fellegvárának számított – meglehet, ma is az, de a Nyerges érdekeltségébe tartozó vállalkozások már a Simicska-Orbán háború kirobbanása előtt sem taroltak a városi közbeszerzéseken. A közbeszerzési közzétételek alapján az látszik, hogy Szolnokon az utóbbi öt évben nem a Közgép, hanem három másik építőipari vállalkozás játszotta a főszerepet.
Mindhárom vállalkozás tulajdonosai szolnokiak, de a nyerő hármas legrégebbi tagja, a Bau-Vertikál Kft. tavaly bajba került: óriási mínusszal zárta az évet, több végrehajtás is folyik a cég ellen, és nem szerepel a köztartozásmentes adózók adatbázisában – így nem is indulhat közbeszerzéseken. A cég 2013 óta nem tudott nyerni Szolnokon, viszont a botrányos nyíregyházi Sóstó-projektben milliárdos értékű megrendeléshez jutott.
A triumvirátus másik két tagja, a Böjtös-Bau Kft. és a Bau-Komplex Kft. viszont rendületlenül menetel. Olyannyira, hogy a két cég feltűnő jó szereplését a városban már a képviselő-testület jobbikos, illetve MSZP-s képviselői is szóvá tették, de érdemi vizsgálódás nem történt az ügyben.
Ez a két cég nyerte el az elmúlt öt év legnagyobb helyi beruházásait, mint például az Agóra-Terminál, a Sörárium, vagy a szolnoki repülőmúzeum (RepTár) tervezési-kivitelezési feladatait. Csak e három projekt révén 3,2 milliárd forintnyi uniós forrásból finanszírozott megrendeléshez jutott a Böjtös-Bau és a Bau-Komplex. Ezek a helyben nyertes cégek nem egy ligában játszanak a Közgéppel: míg a Simicska-Nyerges-birodalom zászlóshajója a tavalyi évet 132 milliárdos bevétellel zárta, addig a Böjtös-Bau 1 milliárd, a Bau-Komplex 2,4 milliárd forint bevételt ért el.
Turisztikai célzattal
A polgármesteri hivatal szerint ezekre a beruházásokra a városba irányuló turizmus felpezsdítése végett volt szükség. Ebbe a koncepcióba illik a RepTár-projekt is.
A repülőmúzeum, Szolnok legismertebb nevezetessége 1973 óta látogatható. A múzeum korábban Szolnok egyik kertvárosi részén, a helyi helikopterbázison kapott helyet. Most azonban átköltöztették a város egy másik pontjára, hogy – a projekt leírása szerint – a belvárosi turizmust pörgesse. A cél önmagában érthető, de a helyszín-kiválasztás úgy sikerült, hogy a városközpontból most is csak busszal, egy buszjegy megváltása árán lehet a repülőmúzeumig eljutni. Pont, mint az elmúlt 43 évben.
De a modernizációnak nem ez az egyetlen kevéssé pozitív következménye. A 2016-os költözésig a Repüléstörténeti Múzeumot ingyen látogathatta bárki, most azonban az új, egyébként valóban igényesen kialakított interaktív múzeumba hétvégén 2500 forint a teljes árú belépőjegy. A repülőmúzeum törzsközönsége korábban a helyi és a város környéki oktatási intézményekbe járó gyerekekből került ki – most a diákjegy az új repülőmúzeumba 1000-1250 forintba kerül, amihez hozzájön még a buszjegyek ára is, hiszen a legtöbb szolnoki iskola nem gyalogtávolságra van a múzeumtól. Az önkormányzat pedig nem tett lehetővé ingyenes látogatást a szolnoki diákok számára.
Hogy a drágulás miképp befolyásolta a közönség összetételét, azt egyelőre nem tudni, de alig egy hónappal a RepTár megnyitása után Szalay Ferenc polgármester Facebook-oldalán állította, hogy a “közönségének számottevő része más településekről érkezik, azaz valós és reális turizmust generál a gyönyörű múzeum”.
Rejtély, hogy 26 nappal a nyitás után hogyan tudott a polgármester ilyen messzemenő köveztetéseket levonni. Október második hetében pedig már Szolnok város honlapja, a helyi ingyenes újság, de még a Lokál is örömmel írt a múzeum tízezredik látogatójáról. A látogatók pontos számával és a lakóhelyre vonatkozó információk eredetével kapcsolatban kerestük a polgármesteri hivatalt, de egyelőre nem kaptunk választ.
Semmiből lett projektek
Nem kétséges, hogy a régi repülőmúzeum a hatvanas évek világát idézte, ráfért a felújítás. A dokumentumokból viszont az látszik, hogy a RepTár-projekt elég ad hoc ötlet volt: az elmúlt 15 év településrendezési terveiben sehol nem találtunk, még koncepció szinten sem a repülőmúzeum átköltöztetésére utaló javaslatot. Nyilván ez is táplálja azt a szolnoki vélekedést, hogy a projekt nemcsak a tudatos településfejlesztés egyik lépéseként született. Tegyük hozzá, sok esetben a pályázati rendszer kiszámíthatatlansága idéz elő ilyen ad hoc-nak tűnő beruházásokat.
A helyi fejlesztési tervekben mindenesetre a RepTár-projekt helyszínével, a korábbi vasúti indóházzal és környékével kapcsolatban csak a gyalogos és biciklis út kiszélesítése merült fel. Először 2015-ben, a 2014-es tervek módosításában bukkan fel az indóház átépítése múzeummá – kissé elkésve a rohanó eseményektől, hiszen ekkor már javában zajlik a projektre kiírt közbeszerzési eljárás.
A régi vasútállomás-épületet nem most újították fel először: 1997-ben, mikor úgy tűnt, hogy Szolnok adhat otthont a Vasúttörténeti Múzeumnak, egyszer már átesett egy felújításon. A múzeum nem jött össze, az épület pedig rövid úton le is rohadt.
A projektre 2,7 milliárd forint EU-s támogatást kapott az önkormányzat. Ennek csak egy töredékét, 134,7 millió forintot tett ki a 35 légijármű egyébként nagyon is indokolt felújítása és átszállítása az új helyre. A fennmaradó 2,5 milliárd forint a helyszín kipofozására és különböző beszerzésekre, interaktív felületek kialakítására ment el.
Nyerőszéria barátságos közbeszerzéseken
A projektből a legtöbb pénz, 1,7 milliárd forint a Bau-Komplex Kft-hez folyt be. A társaság a város egyik építőipari favoritja: egy 2011-es közgyűlési jegyzőkönyv szerint a cég külön napirendi pontként be is mutatkozott a városi képviselő-testületnek. A kft 1993 óta működik, az utolsó nagy ugrás éppen tavaly volt, az árbevétel az előző évi két és félszeresére, 2,4 milliárd forintra nőtt.
A Bau-Komplex 2000 és 2008 között még csak társasházakat, üzleteket és lakásokat épített, de 2012-ben már ők építették a városban az Agóra névre keresztelt művelődési központot. A cég megítélése a városban legalábbis vegyes: kisebb építőipari vállalkozások arra panaszkodnak, hogy a Bau-Komplex kiszorít mindenkit a piacról.
Már az Agóra-projektet is vegyes érzésekkel fogadták a szolnokiak, mivel az közvetlenül az addig közmegelégedésre működő Aba-Novák Művelődési Központ mellé épült. Vagyis a város lényegében épített egy második művelődési házat a már meglevő mellé. A 92 százalékos támogatásintenzitással, 1,8 milliárd forint uniós forrásból megépült Agóra átadásakor Szalay Ferenc polgármester azt mondta: „Olyan modern kulturális központtal gazdagodott Szolnok, amelyet fenntartani, működtetni is képes.”
A valóság ezzel szemben az, hogy jelenleg a város központjában egymás szomszédságában két, félházzal üzemelő kultúrház működik.
De már az Agóra-pályázatnál is megtaláljuk a versenyszűkítő közbeszerzés jellemző mozzanatait, amelyekkel a preferált pályázót helyzetbe lehet hozni. A közbeszerzési dokumentumok alapján az látszik, hogy a Bau-Komplex 2013. novembere és 2014 júniusa között, vagyis hét hónap alatt négy, az Agóra-projekthez kapcsolódó építési-kivitelezési tendert nyert el, összesen közel 200 millió forint értékben. A négy beszerzés közül egy sem zajlott nyílt eljárással – vagyis amikor az ajánlatkérő nyilvános felhívást tesz közzé, és arra bárki adhat ajánlatot. Mind a négy esetben meghívásos közbeszerzés zajlott, és a négyből háromszor egyedül a Bau-Komplex adott be érvényes ajánlatot.
Erre a megoldásra úgy nyílt lehetőség, hogy a kiíró önkormányzat négyfelé bontotta az elvégzendő munkákat, így már egyik kiírás sem érte el a 150 milliós határt, amely fölött kötelező a nyílt eljárás.
A Bau-Komplex ugrásszerű térnyerése önmagában is figyelemre méltó, hát még ha hozzá vesszük, hogy a mostani, a RepTár tervezés-kivitelezésére kiírt pályázatban olyan riválisokat utasított maga mögé, mint a Swietelsky vagy a ZÁÉV. Szerettük volna látni a két rivális ajánlattevő pályázatait is, de a polgármesteri hivatal a közbeszerzési törvényre hivatkozva nem adta ki azokat.
Találkozási pontok: ki kicsoda a szolnoki nyertesek klubjában
A Bau-Komplex a Bajzáth-házaspár tulajdonában van. A közgyűlés előtt a céget bemutató tulajdonos, Bajzáth Béla 2015-ben lett a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Kosárlabda Szövetség elnökségének tagja. A kinevezést a Magyar Kosárlabda Szövetség hagyta jóvá, melynek elnöke nem más, mint Szolnok polgármestere, Szalay Ferenc.
A szolnoki kosárlabda ügyekben viszont semmi nem történhet a tavalyi bajnokcsapat, a Szolnoki Olaj kosárlabdacsapat klubelnöke, Nyerges Zsolt nélkül. Szalay polgármester Nyergessel együtt még a 90-es évek végén tagja is volt a klubot működtető kft felügyelő bizottságának.
Helyi forrásaink szerint a RepTár építési munkálataiból alvállalkozóként a szolnoki közbeszerzések másik nagy nyertese, a Böjtös-Bau Kft. is kivette a részét – az információt kérdésünkre a cég megerősítette. A cég gazdálkodási adatai alapján az látszik, hogy bevételeinek túlnyomó része szolnoki közbeszerzéses projektekből származik: a szolnoki iskolafelújítások jó részét, de a Városháza épületének tatarozását is a Böjtös-Bau végezte. 2013 és 2015 között a Böjtös-Bau 1,4 milliárd forint megrendeléshez jutott a várostól.
A Böjtös-Bau helyi sikerével összefüggésben a cég egyik tulajdonosának, Nagy Róbertnének a Fideszhez fűződő erős kapcsolatait emlegetik a városban. Az asszony rendszeresen eljárt különböző választási bizottságokban a Fidesz nevében; az előző ciklusban az Országgyűlés hivatalának parlamenti titkáraként dolgozott, ebbéli minőségében a Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozata kitüntetésben részesült.
Nagyné több esetben is képviselte a pártot megyei bizottságokban és időközi választásokon. Jelenleg is kuratóriumi tag a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítványban és az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítványban. Ez utóbbiban például Hornyák Tiborral, L. Simon László korábbi kabinetfőnökével, és a NER több másodvonalbeli fontos emberével szerepel együtt. A Nemzeti Üdülési Alapítványban pedig feltűnik egy másik, Szolnokhoz, a nagy összegű szolnoki közbeszerzésekhez köthető név: Majthényi Lászlóé.
Sárvári csapat a szolnoki pályán
Majthényi ugyanis igazgatósági tagja egy milliárdos forgalmú őrző-védő cégnek, az S-Group Közép-európai Biztonsági és Védelmi Zrt-nek. Az S-Group cégcsoport elsősorban vagyon- és személyvédelemmel foglalkozik. A RepTár projekt elkészült épületeibe az S-Group szerezte be az eszközöket, mint például a 4D-s mozi üléseit, a routereket, molinókat, terepasztalokat.
Az S-Group Zrt. a cégadataiban leírt tevékenységei alapján persze pályázhatott ilyen jellegű munkára, csakhogy a Közbeszerzési Értesítő adatai szerint korábban kizárólag takarítási, illetve őrzés-védelemi munkákat nyert, a szolnoki projektben végzett először ilyen jellegű eszközbeszerzést – mindjárt nettó 425 millió forint értékben.
A referenciák hiányából adódó esetleges versenyhátrányt teljes mértékben kompenzálta, hogy a négy részre bontott pályázat mind a négy elemére egyetlen ajánlattevőként pályázott az S-Group.
A cég ajánlatainak összértéke szinte forintra eltalálta a beszerzés kiíró által becsült értékét: a 424 830 550 forintos ajánlat kevesebb mint két ezrelékével, összegszerűen 845 950 forinttal ment a kiíró által eredetileg becsült ár alá. Az eredetileg becsült érték jellemzően nem nyilvános adat, ha azt a kiíró mégis valamelyik pályázó tudomására hozza, azzal annak nagyon komoly előnyt biztosít.
Ironikus, hogy a projekt leírásában a rövid távú célok között szerepel a helyi vállalkozók többletbevételhez juttatása. Ezzel szemben az eszközbeszerzést elnyerő cég Budapestre van bejegyezve, sárvári fiókteleppel, de a tulajdonosi kör lakhelye alapján is elmondható, hogy az S-Group inkább kötődik Vas megyéhez, mint Szolnokhoz.
Maga az S-Group Közép-európai Zrt. egyébként is figyelemre méltó szervezet. A társaság egyetlen részvényese egy vagyonkezelő cég, a Capital & Investment Hungary Kft., ez pedig az Impex Asia Consulting Limited nevű, hongkongi cég tulajdonában áll. Az Impex Asia csak néhány hete birtokolja a Capital & Investment-et, előtte Soós Ferenc volt az egyetlen tulajdonos.
Soósnak tucatnyi vállalkozása van, az S-Groupban továbbra is ő az ügyvezető. Kosárlabda ezen a vonalon is van: a hongkongi cég kézbesítési megbízottja egy olyan családi ügyvédi iroda tagja, melynek vezetője a zalaegerszegi kosárlabda-klubot működtető cégben, a ZTE Kosárlabda Klub Sportszolgáltató kft-ben tulajdonos. Emlékeztetőül: a magyar kosárlabda-szövetség elnöke Szalay Ferenc, szolnoki polgármester.
Sokat mond a Soós-cégek politikai kapcsolatrendszeréről az S-Group igazgatóságának személyi összetétele: Vas megye közgyűléséből ketten is tagjai, a fideszes elnök Majthényi László (aki a Nemzeti Üdülési Alapítvány kuratóriumában ül a Böjtös-Bau társtulajdonosa mellett), és az egyik alelnök, a szintén fideszes Marton Ferenc. Igazgatósági tag Szepesi Attila, dunaújváros fideszes alpolgármestere, valamint dr. Orbán Péter, aki az első Orbán-kormány idején, 1998 és 2002 között volt országos rendőrfőkapitány.
Kakukktojásként felbukkan az igazgatóság tagjai közt 2014-15-ben Laborc Sándor, a Gyurcsány-kormány Nemzetbiztonsági Hivatalának főigazgatója, a Laborc-Portik jegyzőkönyv egyik főszereplője.
De nem az S-Group az egyetlen, Soós Ferenchez és üzleti köréhez köthető őrző-védő cég, amelyik eszközbeszerzést nyert Szolnokon. A RepTár panorámafal eszközeinek beszerzését Soós egy másik cége, a Sárvári Security Service Kft. nyerte. Igaz, ez a megbízatás mindössze 21,7 millió forintról szól. Viszont a Sárvári Security is legalább olyan pontosan lő az ajánlati árral, mint az S-Group, ők mindössze 10 ezer forinttal mentek a szerződés eredetileg becsült értéke alá.
Ugyanez a cég bukkan fel a Sörárium-projekt eszközbeszerzéseiben is. Igaz, itt a kiírásnak nem lehetett könnyen megfelelni, hiszen az olyan klasszikus tételek mellett, mint a 103 db sörfogyasztáshoz kapcsolódó eszköz, olyan fogósabb beszerzések is voltak, mint „Kreatív gyerekjátékok viktoriánus stílusban (léghoki asztal, UV kereső paraván, terepasztal, maláta pecázás, sörfőző üst) – 1 db”.
A négy részre bontott beszerzésből hármat a Sárvári Security Kft. vitt el, összesen 41,6 millió forint értékben.
Márciusban nyilatkozta Szalay Ferenc polgármester – egy szolnokiak körében végzett felmérés kapcsán –, hogy azért lehet alacsony a RepTár és a Sörárium népszerűsége, mert az emberek még nem ismerik ezeket. De a shownak folytatódnia kell, már el is startolt a Modern Városok program, amelynek keretében újabb milliárdos fejlesztések indulnak a városban.
Katona Fruzsina
A cikk a Transparency International Magyarország oknyomozó mentorprogramjának keretében készült. Szerkesztette Becker András.
Ha tetszett a cikk
Előfizetőket keresünk – támogasd az Átlátszó munkáját havi 1000 forinttal! Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás.
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Az Európai Csalás Elleni Hivatal most 10,9 millió euró (nagyjából 4,4 milliárd forint) uniós támogatás visszavonását javasolja az Európai Bizottságnak.
Ötmilliárd forintos geotermikus fűtési rendszer – termálkút és a hozzá kapcsolódó hőközpontok – kiépítésére kért és kapott uniós támogatást a KEHOP programból egy a helyi önkormányzat részvételével megalakított konzorcium a Bács-Kiskun megyei Zsanán.
Az üstökösként emelkedő ingatlanmágnás a miniszterelnök vejével, Tiborcz Istvánnal üzletel évek óta, bekerült a tíz leggazdagabb magyar elitklubjába, és tavaly majdnem visszavásárolta a Budapest Airportot a magyar államnak.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!