A magyar sajtó, a magyar vidék, a magyar választó és Magyarország
A független média komolyan vehető részének továbbra is azt kell csinálnia, amit eddig tett, de a körülmények miatt reális ambíciója csak...
Múlt héten az Alkotmánybíróság megsemmisítette a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíráságnak azt a határozatát, amely jogszerűnek ítélte meg, hogy a Magyar Nemzeti Bank hárommillió forintos bírsággal sújtotta a napi.hu-t egy, a Mollal összefüggő valós információk és abból levont következtetés közlése miatt. Az indítványt az atlatszo.hu jogi csapatát is erősítő ügyvéd készítette.
A 2013. október 16-án „Norvégia is figyelheti a Hernádi-ügyet„ címmel megjelent cikk szerint a norvég állami olajalap saját etikai szabályzatának megfelelően mérlegelheti 1,64%-os Mol-részesedésének eladását, a magyar olajtársaság vezetője elleni, horvátországi korrupciógyanú miatt. A cikk kitért arra is, hogy az olajalap részesedésének piacra dobása komoly eladói nyomás alá helyezhetné a Mol papírjait, ugyanakkor a döntés nem automatikus: az olajalapot kezelő norvég jegybank komoly vizsgálatának kell megelőznie.
A cikk megemlíti azt is, hogy a Standard & Poor’s hitelminősítő is negatív megfigyelés alá vette a Molt a horvát konfliktusra hivatkozva, ugyanez a norvég alapnál viszont még nem történt meg. Keretesben utalt az írás arra is, hogy a Mol egyik felügyelő bizottságának elnöke saját részvényének egyharmadát eladta. A cikk megjelenésének napján 4.39%-os eséssel zárták a napot a Mol Nyrt. részvényei.
Még több Átlátszós siker az Alkotmánybíróság előtt
Az állami cégek is kötelesek elszámolni a közpénzzel az Alkotmánybíróság szerint
Nem vicc: az Alkotmánybíróság első szűrőjén átment a Kétfarkú Kutya Párt alkotmányjogi panasza
Az Alkotmánybíróságon támadjuk a rendőrök arcának kötelező kitakarását
Újságírói forrásvédelem: működik a Nemzeti Együttműködés Rendszere
A 2013. október 1-jétől az MNB-be integrált pénzügyi felügyelet határozata azt állapította meg, hogy bár a cikkben foglalt tényállítások önmagukban valósak, ezeknek az információknak az ismertetése során túlnyomóan a Mol részvénypiacára nézve leginkább szélsőséges forgatókönyv, a Mol-részvények olajalapból való kizárásának lehetőségét elemezte, valamint az érintett feleket minderről nem nyilatkoztatta. A határozat szerint a cikkben vázolt gondolatmenet alátámasztottsága, valamint a levont radikális végkövetkeztetés súlya között jelentős aránytalanság húzódik, ezért az információ megalapozatlan és félrevezető, aminek közzététele tiltott piacbefolyásolásnak minősül.
A napi.hu kiadója az MNB döntését bíróságon támadta meg arra hivatkozva, hogy nem lehet bírsággal szankcionálható egy sajtótermék olyan cikke, amely valós tényeket közöl egy több szempontból is kiemelt közügyről. Márpedig a magyar állam komoly tulajdoni hányadával bíró Mol részvények lehetséges árfolyama, a cég vezetőjének korrupciós ügyei és a kettő közötti lehetséges kapcsolat ténybelileg megalapozott egyik forgatókönyvének ismertetése fontos közügy. Ha ilyen magatartásért bírságolható a sajtó, akkor a 25 éve kiemelten védett sajtószabadság határai komolyan szűkülnek.
A bíróság frenetikus érvvel utasította el a portál keresetét: bár a sajtószabadság és a véleménynyilvánítás szabadsága az Alaptörvényben nevesített, védett alapjog, az a bíróság szerint közvetlenül nem érvényesíthető egy közigazgatási perben, így a bíró az alapjogi érveléseket és az Alkotmánybíróság határozataira alapított okfejtéseket nem is vizsgálta. A kiadó ezt követően az atlatszo.hu jogi csapatát is erősítő ügyvédre támaszkodva alkotmányjogi panasszal élt a jogerős bírósági ítélettel szemben.
Az Alkotmánybíróság a határozatában a bíróság helybenhagyó döntését megsemmisítette, így annak megismételt eljárásban újra vizsgálnia kell az MNB elmarasztaló határozatának törvényességét. A testület elvi éllel mondta ki, hogy tévedett a közigazgatási bíróság, amikor a véleménynyilvánítás szabadságának korlátozását nem tette vizsgálat tárgyává, mivel
„[…] az Alaptörvény 28. cikke alapján a bíróságnak alkotmányos kötelezettsége, hogy a jelen ügyet a sajtószabadság korlátozására irányadó alkotmányos szempontok és az azokat kibontó alkotmánybírósági határozatok figyelembevételével bírálja el, és az MNB közigazgatási határozatát a piacbefolyásolás tilalmának olyan értelmezése alapján vizsgálja felül, amely nem sérti a sajtószabadság alkotmányos tartalmát.”
Az AB arra is iránymutatást adott a bíróság számára, hogy a konkrét ügyben a megismételt eljárásban miként kell figyelemmel lennie a sajtószabadságra.
Egyfelől a döntés szerint „[a] valós tények, körülmények, összefüggések feltárása és közzététele elsőrendű alkotmányos feladata a sajtónak, amely tevékenységet a piacbefolyásolás fogalmának kiterjesztő jogértelmezése nem akadályozhatja. A „megalapozatlan, félrevezető” jelleg megállapítására egyébként valós (releváns tényekkel alátámasztott) információk kapcsán csak kivételesen, a sajtó rosszhiszemű eljárása esetén van lehetőség. Az események valamely lehetséges forgatókönyvének felvázolása, önmagában e forgatókönyv bekövetkezésének csekély esélye alapján – kifejezetten félrevezető, az esélyeket illetően megtévesztő szerkesztés nélkül – alapvetően nem tekinthető megalapozatlan tájékoztatásnak.” Másfelől pedig „[a]sajtótól elvárható magatartás mindenekelőtt a közölt információk valóságának ellenőrzésére vonatkozik. A média kötelezettsége abban áll, hogy a tőle szakmai szabályai alapján elvárható körültekintéssel felderítse a nyilvánosságra hozandó hírek, beszámolók, elemzések valóságtartalmát, és a megállapított információkról a nyilvánosságot – a megtévesztést nélkülöző szerkesztéssel – tájékoztassa.”
Amint fentebb írtuk, a jegybank szerint is valós állítás azért volt az MNB szerint megtévesztő, mert egy szerinte csekély valószínűségű forgatókönyvet úgy ismertetett a cikk, hogy arról a MOL és a norvég olajalap véleményét nem kérdezte meg. Az AB határozatának idézett részéből ugyanakkor az következik, hogy nem lehet bírságolni egy valós információ közzétételéért pusztán azon az alapon, hogy mekkora az adott esemény bekövetkezésének valószínűsége. Ugyancsak nem alapozhatja meg a bírságolást az, hogy a kiadó nem nyilatkoztatta a MOL-t és a norvég olajalapot a cikkben szereplő állításokról. Ez alapján nagy a valószínűsége annak, hogy a megismételt eljárásban a közigazgatási bíróság – immár az AB iránymutatását követve – meg fogja semmisíteni az MNB Stabilitási Tanácsának határozatát.
A Magyar Nemzeti Bank Stabilitási Tanácsának határozatát letöltheti itt. (PDF)
Az alkotmányjogi panasz szövegét letöltheti itt. (PDF)
Az Alkotmánybíróság döntését letöltheti itt. (PDF)
M. Tóth Balázs
Fotó: innen.
Tetszett a cikk?
Ha hasznos kezdeményezésnek tartod az Átlátszót, szavazz ránk az Index on Censorship közönségszavazásán, hogy egy újabb nemzetközi díjjal öregbíthessük a hírnevünk.
Független ember vagy?
Ha lesz 4 ezer független támogatója az Átlátszónak, akkor nincs az a lázárjános, aki el tudna minket hallgattatni. Legyél egy a 4 ezerből, és változtasd meg Magyarországot! Tudnivalók itt.
Támogatás SZJA 1% felajánlásával #Azénadómból
Ha 1%-od az Átlátszó céljaira kívánod felajánlani, személyi jövedelemadó bevallásodban az Asimov Alapítvány adószámát tüntesd fel, ami a következő: 18265541-1-42 Letölthető nyilatkozat itt.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA független média komolyan vehető részének továbbra is azt kell csinálnia, amit eddig tett, de a körülmények miatt reális ambíciója csak...
Az Atlantic Council jóvoltából megjelent legutóbbi írásomban Kína, illetve a Peking által indított Övezet és Út Program (Belt and...
„Ha a Boston Globe Pulitzer-díjat kap, az éppen olyan, mintha Oszama Bin Ládent tüntetnék ki a Nobel-békedíjjal” – ezt Mary...
Képzeljük el, hogy az Alkotmánybíróság kétévente szakmai napot tart, amelynek során az AB előtt rendszeresen képviseletet nyújtó ügyvédek és NGO-k...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!